Statik Ne Demek, Statik IP Nedir

Statik Ne Demek, Statik IP Nedir
Statik Ne Demek, Statik IP Nedir

Statik Nedir

Günlük hayatta, herkesin anlamını bildiği veya bilmediği birçok kelime kullanmaktayız. Son zamanlarda, fizik, tıp ve kimya alanlarında bazı durumları ifade etmek için kullanılan kelimelerin, günlük yaşamda da sıkça kullanıldığını görmekteyiz. Statik, bu kelimelerden birisidir. Fiziki bir terim olan bu sözcük, genel anlamıyla, değişme göstermeyen, içinde bulunduğu durumu daima koruyan ve dengeli anlamına gelmektedir. Kullanımının yaygınlaşmasından dolayı statik nedir diye merak edenler için daha ayrıntılı şekilde açıklayalım.

Stabil Ne Demek?

Statik Ne Demek

Fransız kökenli bir kelime olan statik kelimesinin Türkçesi, durağan demektir. Hareket etmeyen, uzun süre içinde bulunduğu durumu ve yapısını koruyan anlamında kullanılır.

Değişim göstermeyen durumları ve cisimleri tabir etmek için kullanıldığından, fizik bölümünün dengede duran sistemlerini açıklamaktadır. Fiziki olarak bir cisme ait değerler, birbirlerine nazaran farklı hareket etmiyorlarsa, aralarında statik (durağan) bir denge mevcuttur. Farklı bilim dallarında farklı anlamlarda kullanılsa da, temel olarak statik ne demek sorusuna verilebilecek en uygun cevap, duruk, dengeli ve değişken olmayandır. Statik kelimesinin Türkçesi, gün içinde herkes tarafından defalarca kullanılmaktadır ancak bu sözcüğü duyanların çoğu statik nedir diye merak etmektedir.

Ünlü Alman filozofu Hegel’in, sürekli dengede duran diye tanımladığı bu sözcük, varlığını ve yapısını uzun süre devam ettiren, değişime uğramayan ve dengede duran her cisim için kullanılabilir. Anlamından dolayı, birçok farklı cümlede kullanılabilecek bir kelimedir. Başta fizik olmak üzere, psikoloji, felsefe, inşaat, kimya ve elektrik alanlarında çok sık şekilde kullanılmaktadır.

Statik IP Nedir

Statik IP nedir sorusunun cevabı, adından da anlaşıldığı gibi, değişmeyen, durağan IP adresleridir. İnternet bağlantısı bulunan cihazların iletişim görevini yerine getirebilmeleri için kullandıkları adres olan IP adresi, statik ve dinamik şeklinde ikiye ayrılır. Sabit IP, hiçbir şekilde değişmeyen IP adresidir. Hem kurumsal, hem bireysel kullanıcılar tarafından kullanılabilir. İnternet hızında, dinamik IP’ye göre herhangi bir fark yoktur. Antivirüs programlarını güncelleme, network oluşturma ve sunucu iletişimi gibi ihtiyaçlar için sıkça tercih edilmektedir. Özellikle kurumsal kullanım amacına yönelik olarak, şirketler tarafından sabit IP talebi oldukça fazladır. Sabit IP kullanılan bilgisayarların adresleri değişmeyeceğinden, her bağlantıda aynı IP adresi alınır. IP adresinin kendisine özel tanımlanarak hiçbir şekilde değişmesini istemeyenler, statik IP adresi alabilirler.

statik ip nedir
statik ip nedir

Bilgisayarlara uzaktan erişim için firmalar tarafından sıklıkla tercih edilen bu IP’nin kullanımı için, yüksek seviyede güvenlik tedbiri alınması gerekmektedir.

Uzun süre yapısını koruyan, değişimlere karşı dirençli, durağan demek olan bu kelime, temel olarak fiziki bir terim olsa da, sabit IP adresinden dolayı elektriksel terim olarak daha çok kullanılmaktadır. Bu sözcük ayrıca, elektriksel cisimlerin, birbirleriyle etkileşimine bağlı olarak ortaya çıkan kuvveti tanımlamak için de kullanılır. Anlamından dolayı kullanım alanı çok geniştir ve denge, durağanlık, değişmezlik, sabitlik ile ilgili tüm kavramların tanımlanmasında kullanılabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.