Startup Ne Demek, Startup Nedir

Startup Ne Demek, Startup Nedir
Startup Ne Demek, Startup Nedir

Güncel bir probleme çözüm üretmek amacıyla planlanan bir proje çerçevesinde kurulan küçük firmalara startup denir. Yeni kurulmuş bir şirket start-up firma olarak kabul edilebileceği gibi, çok yıllık firmalar da bu kapsamda değerlendirilebilir. Bu noktada, firma niteliğinden daha çok yeni bir probleme yeni bir çözüm üretmek amacı güdülmesi önem arz etmektedir.

Startup Ne Demek

Startup ne demek, sorusunun en temel cevabı; yeni bir çözüm üretmek amacıyla yeni bir çalışma sürecine başlamış şirket demektir. Bu kavram, yenilikçi düşünce ve çözüm üretmeyi ifade etmektedir. Daha önce çözüm üretilmiş bir probleme yeni bir yönden, daha pratik ve daha kolay kullanılabilen bir çözüm üretmek de bu kavramı karşılamaktadır. Yani, startup olmak için yeni bir sorun ortaya çıkmış olması gerekmez. Mevcut soruna yeni bir çözüm yolu üretmek gerekmektedir.

Influencer Nedir

Startup Nedir

Startup nedir, sorusunun en net ve doğru cevabı: “Yeniliktir.”.  Startup firma yenilikçi fikir sahibi firmadır. Startup olmak için yeni bir buluş ya da çalışma şekli keşfetmiş olmak gerekmektedir. Örneğin bir terzi açmak bu kapsamda nitelendirilmez iken; terzi dükkanlarında kullanılabilecek, çalışanların iş yükünü hafifleten ya da çalışma sırasında kolaylık sağlayan bir araç tasarlamak ve bunu hayata geçirmek istemek başlı başına bir startup fikridir.

Freelance Çalışmak Nedir

Startup Nasıl Kurulur

Startup kurmanın en temel gerekçesi yeniliktir. Sahip olunan çözüm fikrinin gerçekleşebilmesi için azimli ve kararlı olunmalı ve bu doğrultuda doğru planlama yapabilmek gerekmektedir. Başarılı startup kurabilmek için bazı gereklilikler yerine getirilmelidir:

  • Gözlem: Başarılı bir startup için gözlem çok büyük öneme sahiptir. Çevreyi gözlemlemek, gözlemlenen eksik ve yanlışların farkında olmak, yeni ve büyütülebilir bir girişimin keşfedilmesinde önemli rol oynar.
  • Not Almak: Bir startup fikrinin başarı elde etmesi için içinde bulunulan tüm süreçte not almak gerekmektedir. Süreç kademe kademe kayıt altında tutulmalıdır. Her düşünce, atılan her adım, alınan kararlar ve verilen her söz yazıya dökülmelidir.
  • Prototip: Prototip, bir ürünün ön çalışmasıdır. Hazırlanan bir projenin işe yarar bir bölümünün tamamlanarak, medya ve topluma yayılması, tanıtım çalışmalarının ilk adımıdır. Tanıtım çalışmaları sırasında, prototip üzerinde yapılan deneme çalışmaları, kullanıcı deneyimleri ve alınan yorumlar, planlanan geliştirme sürecine önemli ipuçları verecektir.
startup nedir
startup nedir
  • Ortaklık: Bir fikre sahip olmak, o fikri tek başına başlı başına tamamlayabileceği anlamına gelmez. Bir fikrin hayata geçmesi çok yönlü bir çalışma gerektirir. Planlanan projenin ekonomik yönlerden değerlendirilmesi, teknik çalışmaları ve tanıtım çalışmaları gibi birçok kolu vardır. Bir kimse, her dalda başarı elde edemeyeceği gibi her çalışma birimine ayıracak zamana da sahip olamaz. Bu nedenle hem çalışma hem de finansal ortak edinmek, projenin daha kolay ilerlemesini sağlar.
  • Yatırımcı: Eğer geliştirilen fikri finanse edecek bütçeye sahip olunmadıysa, fikri hayata geçirmenin en güzel yolu yatırımcı bulmaktır. Fikir sahibi yeni firmalara şans vermek isteyen ve bu fikirler üzerinden yatırımlarını daha büyük bütçelere dönüştürmek isteyen kişiler, startup firmaları tercih etmektedirler. Bu nedenle, yatırımcı bulmak, startup kurma yolunda büyük bir adımdır. Yatırımcıdan elde edilen bütçe ile hızlı bir şekilde ilk ürünü ortaya çıkarmak ve yayınlamak, firmanın atacağı en akıllı seçenek olacaktır.
  • Satış: Ürünün ilk kopyası, her firma için cazip gelir. Yeni bir fikrin ilk ürününe sahip olmak, alıcı firma için de büyük bir şans demektir. Satış yapmak, startup sürecinde özmotivasyon sağlarken; yatırımcının da güven kazanmasını sağlar.
  • Hedef Kitle: Startup kurulum sürecinde yapılan araştırmalarda hedef kitle belirlenmektedir. Daha önceden belirlenen hedef kitle ile iletişim kurmak, yapılan çalışmaları onlara sunmak, yeni bir alıcı pazarın oluşturulmasını sağlar. Bu noktada başarı elde edildiği takdirde, üretimin devamlılığı kolaylaşmaktadır.
  • Satışta Süreklilik: Hedeflenen satışa ulaşıldığında dahi sürekli olarak satış yapmak amacında olmak, ürünün daha hızlı tanınmasını ve bu süreçte yeni ihtiyaçların belirlenmesini sağlar. Bu noktada müşterilere verilen satış sonrası destek büyük önem taşımaktadır. Satış sonrası yaşanan sorunlar aracılığı ile ürünün yeni sürümleri geliştirilebilir, geliştirme sırasında teknik özellikler eklenebilir ya da projeye bağlı yeni startup fikirler ortaya çıkabilir.
  • Ekibine Güven: Startup başarısını etkileyen en önemli etmenlerden biri de güvenilebilecek bir ekibe sahip olmaktır. İş yükünün arttığı dönemlerde yeni ekip arkadaşları edinmek ve iş paylaşımında bulunmak, projenin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here