Squat Nedir? Squat Hareketleri Nasıl Yapılır?

squat nedir, squat hareketleri nasıl yapılır?
squat nedir, squat hareketleri nasıl yapılır?

Sağlıklı bir yaşam için egzersiz ya da spor yapmak şarttır. Ancak şehir yaşamı, iş yoğunluğu derken neredeyse hiç hareket etmez olduk. Fakat geç kalmış değilsiniz. Egzersiz ve sporu hayatınızın bir parçası yapmak mı istiyorsunuz? O halde squat ile tanışmanızı öneririz. Çünkü squat sayesinde vücudunuzun birçok noktasını etkili bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı daha fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. O halde squat nedir, squat hareketleri nasıl yapılır, diye düşünmeye başladıysanız hemen anlatalım. Ayrıca squat yaparken nelere dikkat edilir, squat programı nasıl hazırlanır gibi merak edilen diğer sorulara da yazımızı sonuna kadar okuyarak  ulaşabilirsiniz.

Pilates Nedir?

Squat, en fazla kas grubunu çalıştıran ve oldukça etkili bir şekilde kalori harcatan egzersizler bütünüdür. Yağ yakmak ve kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen herkesin birinci tercihidir. Siz de squat hareketlerini kararlı bir şekilde uygulamaya devam ettiğinizde farkı hemen gözlemleyeceksiniz.

Squat nedir, squat nasıl yapılır ve squat hareketleri hakkında bilgi almak isteyenler için hazırladığımız yazımızı sizler ile paylaşıyoruz. İşte tüm detaylar…

Squat Nedir?

squat nedir?
squat nedir?

Egzersiz yapmanın birçok yolu vardır ve bütün egzersizler vücudun belli bölümlerini çalıştırmak için yapılmaktadır. Spor ile ilgilenen herkesin bildiği üzere squat, en etkili vücut çalıştırma egzersizidir. Squat aslında vücudun neredeyse tamamını çalıştırsa da en yoğun olarak bacak ve kalça bölgelerini çalıştırır. Düzenli olarak squat yapan kişilerin basen, kalça ve bacak bölgelerindeki yağ yakımını hızlanır. Böylece daha fit ve sağlıklı bir görünüm kazanır. Özetle squat nedir sorusuna vücudun özellikle alt bölgesini çalıştıran egzersizler bütünüdür, şeklinde cevaplayabiliriz.

Squatı diğer egzersizlerden ayıran temel özelliği ise alan sınırı olmayışıdır. Kelime anlamı itibariyle çömelmek anlamına gelen squat, hemen hemen her yerde çok kolay bir şekilde yapılabilir. İşte tam da bu nedenle son zamanlarda evde spor yapmak isteyen herkesin çok fazla rağbet ettiği popüler bir egzersiz haline gelmiştir.

Squat Hareketleri Nasıl Yapılır?

squat hareketleri nasıl yapılır?
squat hareketleri nasıl yapılır?

Herkesin kolaylıkla yapabileceği bir egzersiz olan squatı, yeni başlayanların ekipmansız denemesini tavisye ederiz. Çünkü öncesinde antrenmanınız yoksa ağırlıkla çömelip kalkmak sakatlıklara neden olabilir. Ancak düzenli bir şekilde çalışmaya devam ederseniz zamanla uygun ekipmanlar kullanmaya başlayabilirsiniz. Tekrar vurgulamakta fayda var ki squat programına istikrarlı bir şekilde devam etmek oldukça önemlidir. Ara vermeniz durumunda tekrar başa dönmeniz gerekir. Bununla birlikte disiplinli bir çalışma ile squat yapmak vücudunuzu kısa süre içinde forma sokacak ve şekillendirecektir. O halde squat hareketleri nasıl yapılır, şimdi detaylara bakalım.

 • Öncelikle squat yapmak için uygun kıyafetler giyin. Çömelme hareketleri esnasında sizi rahatsız edecek kıyafetler ile squat yapmak oldukça zor oalcaktır.
 • Ardından bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Ayaklarınız tam karşıyı gösterecek şekilde olmasını dikkat edin.
 • Kollarınızı ileri doğru uzatın ve yavaş yavaş çömelmeye başlayın. Çömelme esnasında derin bir nefes alın. Çömelme tamamlanınca nefesini verip yavaşça doğrulun.
 • Bacaklarınızın üst bölümü yere paralel olana kadar çömelme devam etmelidir. Bu sırada sırt ve başınızın dik olmasına, yere doksan derecelik açı ile durmasını sağlayın. Squat hareketleri esnasında başınızı öne ya da arkaya eğmekten, sırtınızı kamburlaştırmaktan kaçınmalısınız.
 • Ayrıca eğilme esnasında bacaklarınızın öne doğru hareketini de engelleyin. Kısacası çömelme esnasında vücudun üst bölümü ile alt bacaklar yere dik, bacakların üst bölümü ise yere paralel olmalıdır.

Squat Ne İşe Yarar?

squat ne işe yarar?
squat ne işe yarar?

Ülkemizde de çok popüler egzersizlerden biri olan squat, oldukça faydalı bir egzersizdir. Düzenli yapmanız durumunda fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Peki squatın faydaları bununla sınırlı mıdır? Elbette değildir. Dilerseniz şimdi squat ne işe yarar, birlikte inceleyelim.

 • Spor antrenmanlarının vazgeçilmez hareketi olan squat; üst bacak, arka bacak ve kalça kaslarını güçlendirir.
 • Etkili squat egzersizi sayesinde kalça ve bacak bölgesi sıkılaşarak şekillenir.
 • Squat hareketi daha iyi sıçrama ve daha iyi bisiklet binmeyi sağlar.
 • Squat hareketi sayesinde bileklerin kabiliyeti ve dayanıklılığı artar.
 • Vücuda kuvvet katar ve genel dayanıklılığını artırır.
 • Sinir sistemi ve kas dokusu arasındaki uyum ve koordinasyonu güçlendirir.
 • Bacak kaslarını güçlendirmesi sayesinde koşu kalitesini artırır.
 • Sıkı ve sağlam karın kaslarının oluşmasına yardımcı olur.
 • Özellikle ağırlık çalışarak yapılan squat hareketleri sayesinde duruş bozukluğu en aza iner.

Sumo Squat Nasıl Yapılır?

sumo squat nasıl yapılır?
sumo squat nasıl yapılır?

Temel squat hareketlerinden farkı duruşunun bir sumo güreşçisini anrıyor olmasıdır. Normalde squat yaparken bacakların omuz hizasına kadar açılması gerekir. Ancak sumo squat nasıl yapılır, diye baktığımızda bacakların yanlara doğru daha fazla açıldığını görürüz.

Somu Squat hareketi yaparken uyulması gereken kurallar şunlardır:

 • Öncelikle sumo squat pozisyonunu doğru almak önemlidir. Bu nedenle bacakalarınızı bir sumo güreşçisi gibi iki yana doğru olabildiğince açın.
 • Temel squatın aksine ayak uçlarınız karşıya değil, yanlara dönük olmalıdır. Sumo squat yaparken ayakları karşıya çevirmek ciddi sakatlanma riski taşır. Dolayısıyla buna özellikle dikkat edin.
 • Bacaklar iki yana açık pozisyonunda dengeyi sağlamak oldukça zordur. Bundan dolayı kollarınızı dirsekten kırıp çene hizasında birleştirebilirsiniz.
 • Artık egzersiz için doğru pozisyonu almış bulunuyorsunuz. Şimdi yavaşça çömelmeye başlayın. Kalçanız yere paralel olana dek çömelebilirsiniz.
 • Çömelme hareketi sona erdiğinde nefesinizi verip yavaş yavaş doğrulmaya başlayın.
 •  Sumo squat egzersizleri yeni başlayanlar için oldukça zor ve yıpratıcıdır. Ancak zamanla bacaklarınız güçlencektir. Düzenli yapmanız durumunda kendinizdeki değişimi fark edeceksiniz.

Split Squat Hareketi Nasıl Yapılır?

split squat nasıl yapılır?
split squat nasıl yapılır?

Diğer adı Bulgar squadıdır. Split squadı klasik squattan ayıran iki temel özellik söz konusudur: İlki, bir bacağın geride ve yüksekte olmasıdır. İkinci özelliği ise klasik squada göre kalçaları daha fazla çalıştırıyor olmasıdır. Ayrıca tek bacakla yapıldığı için vücut ağırlığının önemli bir bölümü ağırlık bacağına biner. Dolayısıyla diğer squatlara göre yapması daha zordur. O halde split squat hareketi nasıl yapılır, anlatalım.

 • Ayakta dik durun ve bir bacağınızı geriye doğru uzatın. Arkaya uzattığınız bacağınızın altına, yere pararlel olacak şekilde bir yükselti koyun. İsterseniz bu yükseltiyi biraz daha arttırabilirsiniz.
 • Başınızı dik tutun ve karşıya bakın.
 • İki kolunuzu dirseklerden kırmadan avuç içleri aşağı bakacak şekilde karşıya uzatın. Eğer belli bir dönem antrenman yaptıysanız iki elinize ağırlık alarak da yapabilirsiniz.
 • Ardından ağırlığınızı öndeki bacağınıza vererek yavaş yavaş çömelin. Bu esnada nefes alın. Çömeldiğinizde diz kapaklarınızın ayak parmak uçlarını geçmesine izin vermeyin. Kalçanızın ise yere paralel olacak şekilde durduğundan emin olun.
 • Şimdi nefes verin ve yavaş yavaş kalkın.
 • Bu hareketin sayısını kendi direncinize göre ayarlayabilirsiniz. İlk gün 5 squat ile başlayıp daha sonraki günler her defasında arttırarak devam edebilirsiniz.

Not: Squat hareketi el ağırlığı kullanılarak da yapmak mümkündür. Ancak yeni başlayanlar için temel squat hareketleri tam olarak kavranıncaya kadar ağırlık kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca diz ya da bel ağrısı olanların doktor tavsiye olmadan yapmaları uygun değildir.

Önceki İçerikMeditasyon Nedir? Meditasyon Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikYurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? İyi Bir Yurt Nasıl Olmalı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.