Spontane Ne Demek, Spontane Nedir

Spontane Ne Demek, Spontane Nedir
Spontane Ne Demek, Spontane Nedir

Spontane Ne Demek

Spontane kelimesi köken olarak Fransızca “Spontané” bir kelime olup, Türkçe ’ye olduğu şekliyle geçen ve kullanılan bir kelimedir. Bunun yanında Türkçe tam karşılığı ise “anlık olarak”,  “kendiliğinden”, “plansız bir şekilde gelişen”, ”anında yapılan” anlamlarına gelmektedir. Daha kapsamlı olarak spontane ne demek, farklı anlamları ile spontane nedir sorularını ele alacak olursak:

Eşref Saati Nedir

Spontane Nedir

Spontane bir durum günlük hayatta kişilerin yaşamlarından tutun, hayatı çevreleyen tüm olayları da içerisine alan bir kavramdır. Daha geniş bir ifadeyle yaşam, bilim, sanat, finans, konuşma, anlatım gibi sıralanabilecek ve akla gelen hemen hemen her durum da karşımıza çıkabilen bir olgudur. Spontane durumlarda geriye dönüş hiçbir zaman kendiliğinden oluşmayacağı da göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Şimdi bu sözcüğü farklı farklı alanlardan örneklerle daha açık bir şekilde açıklayalım:

spontane ne demek
spontane ne demek
  • Yaşam biçimi açısından; spontane yaşamayı seven bir insan için uçarı ve çılgın tanımı yapılabilirken, planlı bir insan yapacaklarını önceden düşünen, karşılaşılabilecek riskleri ve şartları göz önüne alan ve buna göre hareket eden bir kişilik olarak tanımlanır. Planlı, programlı disiplinli bir yaşamın elbette ki birçok faydasının yanında, bu tarz yaşamın getirebilecekleri ve hayata katabilecekleri artıları da yok değildir. Örneğin planlı yaşama göre daha stressiz bir hayat sunmaktadır. Hayatı daha esnek bir hale getirir. Monoton hayattan kişiyi çıkartarak daha farklı bir tarz sunar. Daha fazla ve farklı seçeneklerle karşılaşılır ve çok yönlü düşünme kabiliyetini geliştirir. Kişinin kendini hayatın akışına bırakması ile zihnin planlardan ve alışkanlıklardan sıyrılarak yeni bir takım oluşumlar geliştirme kabiliyeti artar. Bunun yanında mutluluk genel anlamda planlanarak değil spontane yaşanarak kazanılan bir duyu olduğu bu konuda araştırma yapanlar tarafından açıklanmıştır.
  • Planlı ve spontane konuşma açısından; planlı bir konuşmada, hazırlık, prova, biçime odaklanma, konuşulan konunun içinde yer alabilecek soruların ve verilecek cevapların önceden planlanması gibi önceden belirlenmiş bir kalıp vardır. Spontane konuşmada ise herhangi bir hazırlık yoktur, konu anlık olarak açılmıştır, konu hakkında prova yapma imkânı yoktur, konuşmalar doğaçlama devam eder, açılan konu hakkında sorulacak sorular ve verilecek cevaplar önceden tahmin edilemez. Ayrıca dinleyici açısından daha gerçekçi ve çekici bir konuşma şekli olarak kabul edilmektedir.
  • Bilimsel açıdan; basit olaylarla izah edecek olunursa, spontane reaksiyonların hiçbir zaman spontane tersinirliği oluşmaz. Bunun için bir bardak su tutuğunuzu ve bunu bıraktığınızı hayal edin. Ne olacak? Bardak yere düşecek, kırılacak, cam parçaları yere saçılırken su da dökülecek. Bu süreç kendiliğinden gerçekleşmektedir. Peki ya tersi! Cam kırıkları tekrar toparlanıp camı oluşturasak ve su toparlanıp tekrar bardağın içine girebilecek mi, asla. Ancak dışarıdan bir müdahale ile cam kırıkları özenle toplanıp birbirine yapıştırılarak ve su yerden bir şekilde alınıp bardağa konarak ilk konuma tekrar dönelebilir. Yani kendiliğinden oluşan olaylar dışarıdan müdahaleye gerek duymadan gerçekleşirken, spontane olayın tersinde mutlaka bir müdahale gerektirmektedir.
  • Finansal açıdan; spontane finansman, ortaya çıkan kısa vadeli fonların otomatik kaynağını ifade eder. Ticari kredi ve ayakta durma masraflar bu tür finansman örnekleridir. Spontan varlıklar, genellikle alacak hesapları veya envanter gibi satışlarla orantılı olarak büyüyen bilanço kalemleridir.
  • Sanat açısından; örneğin spontane fotoğrafçılık verilebilir. Buna göre Spontane Sokak fotoğrafçılığı diğer fotoğrafçılık şeklinden ayıran faktörlerden en önemlisi anı yakalamayı hedeflemesidir. Bu yüzden bu tür çekimlerde yapılan çekim büyük bir ihtimalle en iyi çekim olacaktır. Bu tarzdaki Sokak Fotoğrafçılığı için ne kadar çok dışarıya çıkılır ve fotoğraf çekilirse zamanla daha çok tecrübe kazanılır ve çok daha iyi çekimler yapılır. Zaman içerisinde kendine özgü taktik ve tecrübeler fotoğraf çekimlerine yansımaya başlar.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.