Spesifik Ne Demek, Spesifik Nedir

Spesifik Ne Demek, Spesifik Nedir
Spesifik Ne Demek, Spesifik Nedir

Spesifik Nedir

Spesifik, günlük hayatta çoğu kişi tarafından sıklıkla kullanılan, anlamını bilmeyen birçok kişi tarafından da merak edilen bir kelimedir. Fransızca kökenli bir kelimedir. Sadece belirli bir türe özgü olan anlamında kullanılmaktadır. O türe ait karakteristik özellikler, spesifik kelimesi ile anlatılmaktadır. Spresifik nedir? Hangi anlamda kullanılır? Merak edenler, yazımızın devamında konunun ayrıntılarını bulabilirler.

Subjektif Ne Demek

Spesifik Ne Demek

Günlük hayatta, anlamını bildiğimiz birçok kelime duymaktayız. Ne anlama geldiğini bilmediğimiz halde, başkalarının cümle içinde kullanımına dikkat ederek telaffuz ettiğimiz spesifik kelimesi de bu kelimelerden birisidir.

Peki sıklıkla duyduğumuz ve zaman zaman kullandığımız spesik ne demek açıklayalım: Fransızca specifique kelimesinden türetilen bu kelime, en çok tıp alanında kullanılmaktadır. Özellikli, kendine özel, belirli bir türe özel, bir türün özelliklerini taşıyan anlamlarında kullanılmaktadır. Bu kelime anlam olarak; bir tür veya olay demek, bu türü ve olayı diğer tür ile olaylardan ayıran kendine özgü özellikler demektir. Yani bu kelime, özellikli kelimesinin modern kullanım şeklidir de denilebilir. Zaten bu kelimenin TDK’da karşılığı özellikli olarak geçmektedir.

Konuşmasına modern bir hava katmak ve sözcük dağarcığının geniş olduğunu göstermek isteyenler, özellikli yerine bu kelimeyi kullanmaktadır. Özellikle doktorlar ve hukukçular tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bir restorana gittiğinizde size sunulan menüde şefin spesiyalitesi diye bir yemek çeşidi bulunmaktadır. Burdaki spesiyalite, şefin kendi özel yemeği, tamamen onun tarafından geliştirilmiş ona özgü bir yemek demektir. O yemeği başka yerde bulmak mümkün değildir. İşte spesifik de aynı şekilde, belirli bir türe özgü olan, sadece o türle ilgili olan demektir.

Özellikli, belirli bir türün karakteristik özellikleri anlamına gelen bu kelimenin yerine, özellikli kelimesi de rahatlıkla kullanılabilir. Cümle içinde kullanımına dair bir örnekle açıklayacak olursak; ”sizin hastalığınız için son zamanlarda spesifik tedavi teknikleri kullanılmaya başlandı” cümlesinde spesifik kelimesiyle anlatılmak istenen, özellikli ve etkili demektir. Yani, kişinin hastalığının tedavisi için, özellikli tekniklerin kullanıldığı anlatılmaktadır. Bu kelimeyle, konuşmaya daha entellektüel ve gizemli bir hava katılmaya çalışılmaktadır.

Görüldüğü üzere spesifik, sadece belirli bir türe özgü olan, o türün karakteristik yönlerini anlatmak için kullanılan bir kelimedir. Bir konu veya türü özel yapan, kendine özgü yanlarıyla onu diğer türlerden ayıran özellikler anlamında kullanılan bu kelime, günlük hayatta sık sık kullanılmaya başlanmıştır. Karşısındakiyle daha anlaşılır bir konuşma ve sağlıklı iletişim isteyenler, cümle içerisinde bu kelimenin yerine özellikli kelimesini kullanabilirler.

Önceki İçerikBoraks Nedir, Ne İşe Yarar, Boraks Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikSağanak Yağış Nedir, Sağanak Ne Demek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.