Spam Ne Demek, Instagram Spam Nedir

Spam Ne Demek, Instagram Spam Nedir
Spam Ne Demek, Instagram Spam Nedir

Spam ne demek? Instagram spam nedir? İnternet teknolojilerinin çeşitlenerek günden güne arttığı içinde bulunduğumuz bu dönemde, spam olarak adlandırılan bir kavram ile karşılaşılmaktayız. Kullanıcılar için zaman zaman sorun teşkil eden spam mesajları, kullanılan cihaz ve platformlarda spam klasörü içerisinde depo edilmektedir. Kullanıcıların sahip olduklarının çoğunlukla farkında olmadıkları bu klasörler zaman zaman çalışma verimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Spam Ne Demek

Bu kavram hakkında detaylı bilgi edinmeden önce spam ne demek sorusuna yanıt bulmak gerekmektedir. Spam, kullanılan teknolojik ortamda, istem dışı alınan mesaj ve dosyalardır. Kullanıcıların istekleri dışında, çoğunlukla haberleri dahi olmadan indirilen bu dosya ve bilgiler bazı zamanlar virüs denilen zararlı yazılımlar da içerebilmektedir. Bu nedenle “spam nedir” konusuna önem verilmelidir. Bu istenmeyen mesajlar çoğunlukla reklam ve tanıtım faaliyetleri kapsamında içeriklere sahip olur. Bazı web sitelerinde ise spam klasörleri, kullanıcıları farkında olmaksızın program ve yazılım kurmaya yönlendirmeyi amaçlamaktadır.

Oltalama Nedir

Spam Türleri Nelerdir

Günümüzde bireysel ve kitlesel olmak üzere iki tür spam vardır..

Bireysel Spam: Bireysel, genellikle bireysel kullanıcıları hedef alan; belirli koşullara sahip kişilere gönderilen; çoğunlukla tekil e-posta şeklinde gönderilen spam mesajlarıdır. Bu tür mesajlar, kullanıcıların sahip olduğu belirli özellikleri hedef alır. Örneğin çocuk sahibi olan ya da çoğunlukla internet ortamında çocuk kıyafeti araştıran kişilere, bu alanda hazırlanmış reklamların yönlendirilmesi bireysel spam örneğidir.

Kitlesel Spam: Genellikle belirli bir kitleyi hedef alan mesajlara kitlesel spam denir. Spamin bu türünde ekonomik yani reklam amacı güdülmek zorunda değildir. Kitlesel spam kapsamında siyasi bir görüşün tanıtımı yapılabilirken; bir sivil toplum grubunun tanıtımı da amaçlanabilir.

Her iki tür spam çeşitinde de kasıtlı bir e-mail iletilmesi durumu vardır. Fakat bazen kullanıcılar içinde bulundukları sosyal medya hesaplarında spam olarak tanımlanabilmektedirler. Özellikle instagram hesabının spama düşmesi, bu sorunların en önemlisidir.

Instagram Spam Nedir

Instagram spam, instagram hesabı olan bir kullanıcıların yaptığı bazı hareketlerden dolayı spam olarak adlandırılması ve bunun sonucunda “Geçici Olarak Engellenme” tedbiri ile karşı karşıya kalmasına denir. Instagram spam nedir, bu durumdan nasıl korunulur, konuları ise kullanıcıların uyacağı belirli kurallar sonucunda çok kolay bir sorun halini alır. Genel olarak anlatılması gerekirse, Instagram hesabının spam olarak adlandırılmaması için kullanıcıların instagram hesapları üzerinden bir gün içinde ve aynı saat içerisinde ard arda onlarca paylaşımda bulunmaması ve ard arda sanki bir botmuş gibi her fotoğrafı beğenmemesi gerekmektedir. Eğer ard arda her paylaşım beğenilirse ve her paylaşımın altına öznel olmayan yani her paylaşıma aynı yorum yapılırsa; intagram yazılımı tarafından spam olarak adlandırılmak kaçınılmazdır.

1 dakika içerisinde 50 kişiden fazla kişiye arkadaşlık isteği göndermek, paylaşımlar altına “gt” mesajını yazarak takipçi sayısını arttırmayı amaçlayan hilelere başvurmak ve aralıksız olarak beğenide bulunmak instagram spam nedelerinin başında gelmektedir.

Instagram Stalkci işe Yarıyor Mu

Spam Klasörü Nedir

Spam klasörü, bir mail sağlayıcısı üzerinde istenmeyen dosya ve e-postaların saklandığı özel klasöre verilen isimdir. Bu klasör, kullanıcıların hoşuna gitmeyen ya da almak istemedikleri e-mail’lerin spam filtresi aracılığı ile süzülerek bu klasöre depolanmasını sağlarken; kullanıcıların mail kalabalıklığından kurtulmasını sağlamaktadır.

Spamdan Nasıl Korunulur

Spamdan korunma yolları arasında en önemli olanı bilgili ve bilinçli bir internet kullanıcısı olmaktır. Bilinçli mail kullanıcısı olmak ise bazı noktalara dikkat etmek ile mümkündür.

spam ne demek
spam ne demek
  • E-mail Kaynağına Dikkat Etmek: Spamdan korunmanın ilk yolu öncelikle mailin kim tarafından geldiğine dikkat edilmesidir. Gelen mailin “From” bölümünde yer alan bilgiye dikkat edilmelidir. E-posta gönderen kişinin mail adresi tanınmıyor ise mail adresinin uzantısına dikkat edilmelidir. Eğer tanınan ve güvenilen bir web site uzantısına ait bir mail hesabı ise içeriğe tıklanılmalıdır.
  • Spam Olarak İşaretlemek: Spam sadece zararlı mailler demek değildir. İstenmeyen mailler de bu kapsama girer. Daha önceden üye olunan bir online alışveriş sitesinden gelen mailler de bazen istenmeyen konumuna düşer. Bir online alışveriş sitesinden gelen maili spam olarak işaretle seçeneği ile spam klasörüne göndermek, o alışveriş sitesinden gelecek diğer maillerin de istenmeyen mailler klasörüne aktarılmasını sağlar.
  • Tıklamadan Önce Düşünmek: Bazı web sayfaları açıldığında üst kısımda pop-up menü aracılığı ile mail takibine onay verilip verilmediği sorulur. Bu noktada bu tür pop-up menülerin bazen menü üzerindeki tüm banda link verilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında pop-up menüdeki bilgi güvenilir değilse linke tıklanılmamalıdır.
  • Uygulamaları İncelemek: Cep telefonlarında ya da tabletlerde uygulama indirirken ve yüklerken istenilen erişim izinlerine dikkat edilmelidir. Bu noktada uygulama içeriği ve istediği özel bilgiler dikkatli incelenmelidir. Her uygulamaya kişisel veriler girilmemelidir.
  • Şifreyi Korumak: Bazı web siteler, popüler sosyal medya hesaplarına benzer site tasarımları hazırlayarak bu sitelerde kayıtlı şifrelerinizi çalmayı amaçlarlar. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için Facebook şifresinin Facebook.com adresi dışında herhangi bir yerde kullanılmamasıdır. Aynı durum Twitter ve Instagram sosyal medya hesapları için de geçerlidir.
  • Şifre Güncellemek: Sosyal medya hesapları, spam mail ve virüs üreticileri tarafından en çok sabote edilen mecralardır. Bu mecralardaki hesapların belirli aralıklarla şifre güncellemesi yapmak, hesabın daha güvenilir şekilde kullanılmasını sağlar.
  • Spam Temizleme Programı: Bazı özel spam temizleme programları ile istenmeyen mesajları ve mailleri kullanıcıya ulaşmadan engellenerek, tam korunma sağlanır. Fakat spamdan nasıl korunulur sorusunun arama motorlarında yazıldığı anda karşıya çıkan programlardan güvenilir olanının seçilebilmesi de önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here