Ülkemizde Sonbaharda Gidilecek Yerler

Ülkemizde Sonbaharda Gidilecek Yerler
Ülkemizde Sonbaharda Gidilecek Yerler

Sonbaharda Gidilecek Yerler

Çalışanların hedefi sadece çalışmak için yaşamak değildir. Yaşamak için çalışmak bir zorunluluktur. İnsanlar yaşamlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek ve farklı ihtiyaçlarını gidermek amacı ile izin yapmak zorundadırlar. Çalışma dönemlerinde verimli olabilmeleri açısından insanlar dinlenmek ihtiyacı duymaktadır. Tatil yapmak, bedensel ve ruhsal olarak dinlenmek demektir. Birçok çalışan açısından tatil yapmak için en güzel aylar yaz aylarıdır. Ancak değişen tatil anlayışları ve turizm tesisleri tarafından sunulan olanakların çeşitlenmesi ile birlikte artık yılın her mevsiminde farklı tatil seçenekleri bulunmaktadır. Bu nedenle sonbaharda tatile çıkacaklar için sonbaharda gidilecek yerler bakımından eskiye göre çok daha fazla seçenek bulunmaktadır.

Evet sonbaharda denize girmek ve deniz tatili yapmak pek mümkün değildir ama deniz dışında da sonbaharda gidilecek birçok yer ve yapılacak birçok tatil aktivitesi bulunmaktadır. Aşağıda sonbaharda nerelere gidilir arayışında olan çalışanlar için bazı seçenekler sunulmaktadır.

Sonbaharda Nerelere Gidilir

Yaz mevsimini çalışarak geçirenler, eğer sonbaharda tatil fırsatı yakalamışlarsa, doğal olarak sonbaharda gidilecek yerler konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Oysa sonbaharın eşsiz renkleri içinde gidilecek ve hoşça vakit geçirilecek öylesine güzel yerler var ki. Sessiz bir cennette geçirilecek bir hafta sonu, veya taş evlerde geçmişe yapılacak bir yolculuk, eşsiz doğal güzellikler içinde yeşil ve mavi ile içiçe olmak, ya da bir göl kenarında huzur dolu birkaç gün geçirmek. Bu güzellikleri barındıran yerler o kadar uzak da değil üstelik.

Sonbaharda Gidilecek Yerler
Sonbaharda Gidilecek Yerler

Sonbaharda Gidilecek İstanbul’a Yakın Yerler

Kıyıköy, İstanbul’a 160 km kadar uzakta, Karadeniz kıyısında güzel bir balıkçı kasabası. Aynı Ağva gibi iki tarafından Karadeniz’e akan Kazandere ve Pabuçdere arasında yer alan Kıyıköy’ün kumsalı son derece geniş. Limanda küçük rengarenk balıkçı tekneleri av mevsiminin açılmasını bekler. Her iki derede de tekne gezisi yapmak mümkün.
Kıyıköy’e, kırmızı tuğlaları dikkat çeken bir kemerden geçilerek giriliyor. Ancak surlardan geriye pek birşey kaldığı söylenemez. Bu surlar altıncı yüzyılda İmparator Jüstinyen zamanında inşa edilmiş. Neron’un, Trakya valisi olduğu dönemde, burayı yazlık olarak kullandığı biliniyor. O zamanlar kale ve surlar son derece güçlüymüş. Surların denizle birleştiği yerde, limana açılan gizli bir kapı bulunuyor. Osmanlı donanması burayı fethetmeye geldiği zaman kale uzun süre direnmiş. Birgün kaleden denize su almaya inen biri kapıyı açık unutunca, bu sonları olmuş.

Aya Nikola Manastırı, mutlaka görülmesi gereken bir yapı. Jüstinyen zamanında kayalar oyularak yapılan manastır, dünyanın en eski kaya manastırlarından biridir.
Istranca dağlarından doğan Papuçdere boyunca karavan ve kamp tutkunları için alanlar mevcut.

Kıyıköy’e yakın Kastro, ormanların deniz ve nehir ile kaynaştığı bir başka güzelliktir. Burada harika bir su basar ormanı (longoz) bulunuyor. Kastro koruma altına alınan bir bölgedir.
Sonbaharda gidilecek İstanbul’a yakın yerler arasında Yuvacık ayrı bir cennettir. Yuvacık İzmit sınırları içinde yer alıyor. İstanbul’a uzaklığı sadece 120 km. Yani İstanbul’dan çok fazla uzaklaşmadan birkaç gün geçirilecek, kafa dinlenecek ve bol bol yürüyüş yapılacak cennetten bir köşedir Yuvacık. Bu bölge ayrıca trekking tutkunlarının da uğrak yeridir. Doğa yürüyüşleri ve trekking için çok güzel parkurlar bulunuyor. Ayrıca meraklıları ATV veya Jeep safari turları da yapabilir.

Gümbür gümbür akan derenin üzerinde bulunan köprülerde nefis köy kahvaltısı yapmak ve doğanın bu kadar içinde olmak heyecan verici. Baraj Gölü ve yemyeşil ormanları, dere boyunca yürüyüş keyfi ve kuş sesleri arasında tatlı bir hafta sonu geçirmek için ideal bir kaçamak yeri.

Yuvacık için bazıları Karadeniz Yaylası benzetmesi yapar. Yanlış da değil. Yuvacık, 1800’lerde Karadeniz bölgesinden buraya göç edenler tarafından kurulmuş. Bir yandan genel görüntüsü bir yandan insanları ile Yuvacık tam bir Karadeniz köyü görünümündedir. Aslında yapılan evlerin mimarisi ve dağınık yerleşimi yanında yayla havası göstermesi de bu durumu destekliyor.

Sonbaharda Gidilecek İzmir’e Yakın Yerler

Neredeyse dilimize yerleşik bir deyiştir Ege’nin İncisi. İzmir gerçekten bu tanımlamayı hak ediyor. Mevsim sonbaharsa sonbaharda gidilecek İzmir’e yakın yerler arasında Foça en güzeli. Bu mevsimde denizin tadı olmasa da büyüklü küçüklü yemyeşil koylarında yapılacak tekne turunun tadına doyulmaz. Ama asıl önemlisi Foça, soyu gittikçe tükenen Akdeniz Fokları’nın önemli bir yaşam alanıdır. Antik dönemlerde de foklar burada yaşamışlardır. Bir İyon kenti olan buraya, Phokaia adının verilmesi de bölgede yaşayan foklar nedeniyledir. Foça’da gezerken sık sık karşılaşılan eski taş evler buraya ayrı bir güzellik katıyor.

Sonbaharda İzmir’e gelenlerin görmesi gereken bir diğer yer Selçuk’tur. Efes bütün dünyanın merak ettiği arkeolojik öneme sahip bir antik şehir. Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı da burada. Ayrıca Meryem Ana Evi ve Kilisesi dini açıdan önemli bir ziyaret yeri. Yazın sıcakları yerine sonbaharda bu antik şehri gezmek en güzeli.

Şirince, Selçuk ilçesine bağlı bir belde. Restore edilmiş evleri ve sokaklarını gezmek, özellikle fotoğraf tutkunları için unutulmaz kareler yakalama fırsatı veriyor. Maya takvimine göre 2012 yılında kıyametin kopması gerekiyordu. Yine Maya inanışına dünyada sadece iki yer bu kıyametten kurtulacaktı. Şirince bu iki yerden biriydi. Mayalar gerçi yanıldılar ama Şirince bu olay nedeniyle bütün dünyada tanınan bir yer oldu.

Sonbaharda Nereye Gidilir
Sonbaharda Nereye Gidilir

Şirince’nin kuruluşu beşinci yüzyıla kadar uzanıyor. Efes’te yaşayan halkın nehir taşkınları yüzünden tepeye kaçtıkları ve köyü kurdukları sanılıyor. Bir dönem Rumların yaşadığı köy, bugün de bir tepede saklanır gibidir. Mübadele sırasında Rumlar gidince buraya Makedonyalılar yerleşmiş. Şehrin mimarisinde bu iki kültürün izleri çok belirgindir. Köyün adı önceleri Kırkınca imiş. Rumlar buraya Kirkince demişler. Türkler ise Çirkince demişler. Ancak daha sonra bu isim köye yakıştırılamış ve Şirince denmeye başlanmış.

Sonbaharda Gidilecek Ankara’ya Yakın Yerler

Ankara’nın kara ikliminde yazı bunalarak geçiren insanlar, sonbahar geldiğinde yakın çevrede sonbaharda gidilecek yerler konusunda arayış içinde olurlar. Ankara’da yaşayan insanların, sonbaharda gidilecek Ankara’ya yakın yerler arayışında başı Abant çeker. Sadece 210 km uzaklıkta bulunan, ancak otobanda rahat bir yolculukla ulaşılan Abant Gölü, içinde sayısız türden ağaçların bulunduğu bir doğa parkı içinde bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 1400 metre kadar yüksekte bir heyelan gölüdür. Kaynak suları, dereler ve özellikle yağmur ve kar suları ile beslenen gölün çevresinde konaklama tesisleri de bulunmaktadır. Yaklaşık yedi km olan gölün çevresinde yürümek, sonbaharın bütün renklerini görmek ve fotoğraf çekmek açısından güzel bir fırsattır. İsteyenler faytonla da dolaşabilir elbette.

Sonbaharda gidilecek Ankara’ya yakın yerler arasında Göynük de var. Ankara’ya sadece 220 km uzaklıkta bulunan Göynük, tarihi eserleri, yüz yıllık iki katlı ve cumbalı tarihi evleri ve doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. MÖ sekizinci yüzyıldan itibaren burada yerleşim olmuş. Özellikle Osmanlı döneminden kalan 100-150 yıllık konaklar, Osmanlı yaşam tarzını bugüne yansıtıyor. Göynük’ün içinden geçen derenin yamaçlarında yer alan bu Osmanlı mimarisi evler birbirlerinin üzerine dizilidir ve bir tablo gibi görüntü verir.
Göynük’te dikkat çeken saat kulesi 1923 yılında Zafer Kulesi olarak inşa edilmiştir. Akrebin Yolculuğu güzel bir filmdir. Filmin konusu bu saat kulesinde geçiyor. Saat kulesi, Kurtuluş Savaşı’nın hangi güçlüklerle kazanıldığını ve nelere malolduğunu gelecek nesillere anlatmak için yaptırılmış. Bulunduğu konum itibariyle bütün Göynük tepeden izlenebiliyor.

Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin, İstanbul fethedildikten sonra buraya yerleşmiş vekalan ömrünü burada geçirmiş. Akşemsettin Türbesi ziyaret edilecek yerler arasındadır.
Burada bulunan Göynük Evleri yüzünden bölge kentsel sit alanı ilan edilmiş. Bu tarihi evlerden bir kısmı otel olarak kullanılıyor.

Göynük’e çok yanın mesafece Sünnet Gölü ve Çubuk Gölü bulunuyor. Bu göller, muhteşem karaçam ormanları ile çevrilidir ve çevresinde yürüyüş yapılabilir.

Önceki İçerikEnginarlı Bakla Tarifi, Enginarlı Bakla Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikYaşar Kemal Kimdir, Hayatı ve Eserleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.