Soğan Kokusu Nasıl Geçer? Ağızdaki Eldeki Soğan Kokusu Nasıl Gider?

soğan kokusu nasıl geçer ağızdaki eldeki soğan kokusu
soğan kokusu nasıl geçer ağızdaki eldeki soğan kokusu

Bu yazımızda lezzetiyle bizi mest eden ancak yedikten sonra da pişman eden soğan kokusundan nasıl kurtulabileceğinizi hazırladık. Ağızdan soğan kokusu nasıl geçer ve eldeki soğan kokusu nasıl çıkar gibi soruların pratik çözüm önerilerini dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sarımsak kokusu, ter kokusu, ağız kokusu gibi kurtulması zor diğer bir koku da soğan kokusudur.

Soğan, insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmez. Faydalarının yanı sıra salatalarda, yemeklerde harika lezzeti ile vazgeçilmez bir sebzedir. Ama o kokusu yok mu? Yedikten sonra neredeyse inzivaya çekilmek gerekir. Bir görüşmeniz varsa, patronunuz ya da müdürünüz acil bir toplantı istediyse yediğinize bin pişman olabilirsiniz. 🙁

Durun sakın üzülmeyin! Siz de tüm soğan sevenler gibi hem soğan yemek istiyor hem de sosyal ortamınızdan geri kalmak istemiyorsanız bu yazımızı kesinlikle okumalısınız.

Hazırsanız başlıyor ve keyifli okumalar diliyoruz.

Ağızdaki Soğan Kokusu Nasıl Gider?

ağızdaki soğan kokusu nasıl gider
ağızdaki soğan kokusu nasıl gider
 • Dişlerinizi Fırçalayın

Dişlerimizi fırçalamak her şeyden önce ağız içindeki yiyecek kalıntılarını temizlemektir. Dolayısıyla ağızdan soğan kokusunu gidermek için aşağıdaki istediğiniz yöntemi deneyin; ancak önceliğimiz her zaman dişlerinizi fırçalamak olmalıdır.

 • 2 -3 Adet Karanfil Çiğneyin

Karanfil aroması çok yoğun bir bitki tohumudur. Ulaşması kolay, aktarlar dışında da her yerde bulabileceğiniz bir üründür. Diş fırçalama fırsatınız yoksa ağızdan soğan kokusu nasıl giderilir sorusuna ilk tavsiyemiz karanfil çiğnemektir. Toplumda da en bilinen yöntem budur. Restoranlarda masalara karanfil konmasının sebebi ağız kokusunu gidermede karanfilin etkili olmasıdır.

Eldeki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

 • Limon Suyu İçin

Ağızdan soğan kokusunu gidermek için limon suyu içmek de etkili bir çözüm olabilir. Bir limonu ortadan ikiye kesip bir bardağa sıkın. Ağzını çalkalayın veya limon suyunu ağzınızda bir süre tutun. Dilerseniz suyla karıştırıp içebilirsiniz de. Limonun tadı soğanın kokusunu baskılayacaktır. Ayrıca limon elinizden veya ağzınızdan balık kokusunu çıkarmada da etkilidir.

 • Kahve Çekirdeği Çiğneyin

Kahve çekirdeği de ağızdan soğan kokusu nasıl gider sorusuna iyi bir cevaptır. Kahvenin neredeyse bastıramayacağı koku yoktur. Parfümerilerde parfüm seçimi sırasında koku geçişlerinde kahve koklatılır. Bunun sebebi kahve çekirdeğinin burnumuza tutunan parfüm koku moleküllerini nötrleyici etkisidir. Dolayısıyla kahve çekirdeği çiğnemek ağızdaki soğan kokusunu da giderecektir.

 • Maydanoz Sapı veya Yaprağı Çiğneyin

Aromatik tadıyla maydanoz soğan sarımsak gibi kokuları gidermede etkilidir. Maydanoz, soğan kokusunu gidermekle kalmayacak aynı zamanda ağzınızda güzel bir tat da bırakacaktır.

 • Taze Nane Yaprağı Çiğneyin

Diğer bir aromatik bitki ise nanedir. Nane sadece soğan kokusu için değil tüm ağız kokuları için hem doğal hem de çok etkili bir çaredir. Piyasada satılan birçok sakızda nane aroması kullanılmasının sebebi nanenin etkili bir koku giderici olmasıdır.

Eldeki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

eldeki soğan kokusu nasıl geçer
eldeki soğan kokusu nasıl geçer

Elden soğan kokusu nasıl geçer sorusun cevabı olarak şu yöntemler vardır:

 • Çelik kaşık ya da özel üretim olan çelik sabunlar ile ellerinizi 3 – 4 dakika boyunca ovalayın. Soğanın elinize sinmiş olan koku molekülleri metalle teması sonucunda tepkimeye girer ve nötr hale geçer.
 • Ellerinize soğan kokusunun en az şekilde geçmesi için tavsiyemiz, akan suyun altında soğan kabuklarının soyulmasıdır.
 • Soğan soymaya ve doğramaya başlamadan önce bir patatesi haşlayın. Neden mi? Çünkü soğanları soyduktan sonra haşladığınız patates ile elleri güzelce ovun. Bu şekilde istenmeyen tüm kokuları anında alıp götürecektir.
 • Ellerinizi limonla ovabilirsiniz. Bilindiği üzere limon asit oranı yüksek bir meyvedir ve koku moleküllerini çözmede etkilidir. Sadece soğan değil balık kokusu gibi güçlü kokuları da engellemek için de limonu sık sık tercih edin. Birçoğumuz balık temizledikten ya da yedikten sonra ellerimizi limonla ovarak balık kokusundan kurtulmuşuzdur. Dolayısıyla elden soğan kokusu nasıl çıkar sorusuna verilen en sık cevap budur.
 • Soğan kokusunda kurtulmanın diğer yolu tuz ile ovmaktır.
 • Soğan soymaya başlamadan önce sirkeli su ile ellerinizi yıkayın. Sirkeli su ellerinizle soğan kokusu arasında bariyer görevi görecektir. Bu sayede ellerinize soğan kokusu en az seviyede bulaşacaktır. Eğer soğan soymadan önce ellerinizi sirkeli suyla yıkamadıysanız soyduktan sonra sirkeli suda bekletebilirsiniz.
Önceki İçerikUyku Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Uykusuzluk Nedenleri
Sonraki İçerikŞehirlere Telefon Kodları Nasıl Verilmiştir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.