Siyez Unu Faydaları Nelerdir? Siyez Unu Nedir?

siyez unu nedir, siyez unu faydaları nelerdir
siyez unu nedir, siyez unu faydaları nelerdir

Siyez buğdayı bin yıllık buğdayın atası olarak bilinir. Genetiği değişmeden günümüze kadar gelmiştir… Siyez buğdayından yapılan siyez unu faydaları nelerdir, siyez unu nedir gelin hep birlikte daha yakından tanıyalım…

Konu Başlıkları

Siyez Unu Nedir?

Son yıllarda organik ürünlerin içinde en popüler besinlerden biridir. Öncelikle siyez unu nedir bu sorumuzu cevaplayarak başlayalım; Siyez unu, siyez buğdayından elde edilen bir un çeşididir.

Siyez buğdayını bu kadar popüler yapan ise bugün kullanılan buğdayın atası olmasıdır. Kaplıca buğdayı olarak bilinen ve Kastamonu’da yetiştirilen siyez buğdayının geçmişi ise yaklaşık 12 bin yıl öncesine kadar dayanır. Bugün kullanılan buğday türlerinin tümünün genetiği değiştirilmiştir. Dünyanın ilk buğdayı olan siyez buğdayının ise genetiği değiştirilmemiştir. Lifli yapısı ve besleyici özelliklerinden dolayı beyaz un yerine kullanımı tavsiye edilen siyez unu, beyaz una göre çok az miktarda gluten içerir. Taş değirmende öğütülen siyez buğdayından elde edilen siyez unu günümüzde organik ürün marketlerinde ve büyük market zincirlerinde satılmaktadır.

Siyez Unu Faydaları Nelerdir?

siyez unu faydaları nelerdir
siyez unu faydaları nelerdir

B vitaminleri bakımından oldukça zengin olan siyez unu, A ve E vitaminleri de içerir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu gibi lifli bir yapıya da sahiptir. Dolayısıyla sindirim sistemine oldukça faydalıdır. Siyez unu; selenyum, fosfor, demir, magnezyum, folik asit ve çinko mineralleri içerir. Beslenme uzmanları tarafından da faydalı karbonhidratlar olarak nitelendirilir ve beyaz ekmek yerine tavsiye edilir. Siyez unu faydaları saymakla bitmez. Gelin şimdi hep birlikte siyez unu faydaları nelerdir ayrıntılı bir şekilde görelim;

Siyez Unu Metabolizma Hızlandırır

Siyez unu lif ve protein içerdiği için tüketildiği zaman metabolizma üzerinde olumlu etkileri vardır. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan siyez unundan yapılan ekmekler tokluk süresini de uzatır.

Siyez Unu Kan Şekerini Dengeler

Siyez ununun glisemik endeksi beyaz una göre düşüktür ve kan şekerini yavaş yavaş yükseltir. Beyaz un ise glisemik endeksi yüksek olduğu için kan şekerini hızla yükseltir. Bunun yanı sıra hızla yükselen kan şekeri kısa sürede düşürdüğü için acıkmaya neden olur. Ancak siyez unu kan şekerini yavaş yavaş yükselttiği için tokluk süresini de uzatır. Böylece kısa süreli açlık krizleri yaşanmasına neden olmaz. Diyabet hastalarının da porsiyon kontrolü yaparak tüketmesi önerilir.

1 Dilim Ekmek Kaç Kalori?

Siyez Ununun Sindirim Sistemine Katkısı

Lifli besinler sindirim sisteminin en önemli yardımcısıdır. Glisemik endeksi yüksek beyaz un ve tatlılar sindirim sisteminin zayıflamasına neden olur. Lif bakımında zengin besinler sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Sindirim sistemi düzenli çalışmaya başladığında kabızlık ve mide şişkinliği gibi rahatsızlıklar azalır. Kabızlık sorununun sık görüldüğü ülkemizde siyez unu faydaları arasında en dikkat çekici olanıdır. Ayrıca sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur.

Siyez Ununun Kolesterole Etkisi

Siyez unu kolesterol içermez. Kolesterol hastaları da kolesterolü dengelemek için siyez unundan yapılan siyez ekmeğini porsiyon kontrolü yaparak tüketebilir.

Hamileler ve Emziren Anneler İçin Siyez Unu

Siyez unu besleyici özelliği, içerdiği vitamin ve minerallerle anne sütünün artmasına yardımcı olur. Ayrıca siyez ununda bulunan folik asit minerali, hamilelikte hem annenin hem de bebeğin gelişimi için oldukça faydalıdır.

Siyez Unu Radyasyondan Korur

Siyez unu yapısı itibariyle radyasyonu emmez. Bu sayede radyasyona karşı dayanıklı bir besindir.

Siyez Unu Doymamış Yağ Bakımından Zengindir

Doymamış yağ zinciri asitleri sağlığımız için oldukça faydalıdır. Siyez unu ise doymamış yağ bakımından zengindir. Sindirimi kolay olduğu için de kilo vermeye yardımcı olur.

Siyez Unu Besin Değeri

siyez unu besin değeri
siyez unu besin değeri

Besin içeriği olarak siyez unu oldukça zengindir. Kompleks karbonhidrat içerir ve tok tutar. Besleyiciliğini içerdiği vitamin ve minerallerden alan siyez unu, gluten oranının düşük olması ile de dikkat çekmektedir. Çölyak hastaları ve gluten alerjisi olanlar için siyez unu tavsiye edilmez. Ancak siyez ununda gluten oranı çok düşüktür. Beyaz una oranla gluten alerjisine neden olma riski daha düşüktür. Siyes unu besin değerleri şöyledir:

 • 100 gram siyez ununda yaklaşık 340 kaloridir.
 • 12 gram protein
 • 1,78 gram yağ
 • 9,72 gram diyet lifi
 • 32 mg kalsiyum
 • 0,09 mg E vitamini
 • Ayrıca, B1, B2, B12 vitamini fosfor, sodyum içeren siyez unu diyet yapanlar, kilo korumak isteyenler ve şeker hastaları tarafından tüketilebilir.

Siyez Unu Nerede Yetişir

Ülkemizde Kastamonu ile özdeşleşen siyez buğdayı, Kastamonu ve çevresinde yetişmektedir. Taş değirmenlerde öğütülerek elde edilen siyez unu aktarlarda, organik ürün marketlerinde satılmaktadır. Belirli market ve özel fırınlarda siyez unundan yapılan ekmekler de satılmaktadır. Siyez ununu evinizde birçok şekilde değerlendirebilirsiniz. Yapacağınız krep, poğaça, pankek gibi ürünlerde kullanabilir ayrıca evinizde kendi siyez ekmeğinizi de yapabilirsiniz.

Siyez Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

siyez ekmeğinin faydaları nelerdir
siyez ekmeğinin faydaları nelerdir

12 bin yıllık bir geçmişi bulunan siyez ununun yapıldığı buğdayın içinde 14 kromozom vardır. Bu buğday genetiği değiştirilmemiş organik bir üründür. Son dönemde her türlü ekmek tüketimine karşı olan Canan Karatay hocamızın da genetiği değiştirilmemiş olan siyez unundan yapılan siyez ekmeğine karşı olmadığı bilinmektedir. Peki, siyez ekmeğinin faydaları nelerdir, gelin şimdi siyez ekmeğinin faydalarına bakalım:

 • Siyez ekmeği lif bakımından çok zengindir. Bu nedenle hazımsızlığa iyi gelir. Çünkü sindirimi kolaydır.
 •  Karbonhidrat değeri düşük olan siyez ekmeğinin protein değeri oldukça yüksektir.
 • İçerdiği folik asit sayesinde gebelik döneminde tüketilmesi özellikle çok önemlidir.
 • Doymamış yağ oranı yüksek doymuş yağ oranı azdır. Bu nedenle kaliteli yağ açısından zengin olduğu için kolesterol de içermez.
 • Siyez ekmeği kan şekerini dengelediği için özellikle diyabet hastalarının tüketmesinde tavsiye edilir.
 • Sıkı ya da dolgun yapısı sayesinde kolay kolay bayatlamaz. Ayrıca diğer ekmek türlerine göre küflenmesi çok daha uzun zaman alır.
Önceki İçerikOkul Alışverişi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.