Siroz Nedir? Siroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

siroz nedir, siroz hastalığı belirtileri nelerdir
siroz nedir, siroz hastalığı belirtileri nelerdir

Vücudumuzda kendi kendini yenileyebilen tek organımız karaciğerdir. Ancak vücudumuzun sağlıklı işleyişi için o kadar çok görev üstlenir ki en küçük bir karaciğer rahatsızlığı yaşamamız, zincirleme birçok soruna neden olur. Karaciğer, besinleri sindirmek için enzim üretir. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korur. Dolayısıyla karaciğerimiz zarar gördüğünde bu ve benzeri birçok işlevi sekteye uğrar. Hatta sonuçları ölümcül olabilir. Dolayısıyla karaciğerimizi korumamız, karaciğer rahatsızlıkları yaşadığımızda ise en kısa zamanda tedavi olmamız gerekir. Aksi takdirde ölümcül bir hastalık olan siroza neden olabilir. Peki siroz nedir, siroz hastalığı belirtileri nelerdir?

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Bu yazımızda ülkemizde de sıklıkla rastladığımız ciddi bir karaciğer hastalığı olan sirozu ele aldık. Sizin için hazırladığımız bu yazıyı dikkatlice okumanızı, kendinizde siroz belirtileri görmeniz durumunda ise en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz.

Siroz Nedir?

siroz nedir?
siroz nedir?

Bir karaciğer hastalığı olan siroz, genellikle aşırı alkol tüketiminden ya da hepatit virüsünün verdiği hasardan oluşur. Siroz, karaciğerdeki birtakım olumsuzlukların sonucu ortaya çıkan ileri derece bir hastalıktır. Dolayısıyla bu iki neden dışında sirozu tetikleyecek birçok faktör söz konusudur. Karaciğerde herhangi bir nedenle oluşan yaralar, iyileşmez ve üstüne bir de ilerlerse hastalık siroza döner. Siroz nedir, sorsunun kısaca cevabı budur. Ancak konuyu daha derinlemesine incelemek gerekir.

Karaciğerde herhangi bir sebeple gelişen yaralar, iyileşmez ise zamanla karaciğerin dokusuna zarar verir. Karaciğer dokusundaki hücre sayısı azalır. Bunun sonucu olarak da karaciğer, yapı olarak sertleşir. Ne yazık ki görevini tam olarak yerine getiremez olur. Dokusu sertleşen karaciğerde ise kan akışı zorlaşır. Karaciğerden rahatlıkla geçemeyen kan, dalakta yüksek kan basıncına neden olur ve kendisine başka bir yol aramaya başlar. Son aşamada ise karaciğer fonksiyonları büyük ölçüde bozulur hatta karaciğer işlevini yapamaz hale gelir.

Siroz hastalığı, karaciğerde öncesinde başlayan hasarların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Erken teşhisinde tedavi başarısı oldukça yüksektir. Fakat siroz ilerlemiş ise tedavi şansı gittikçe azalır. Öyle ki son aşamada karaciğerin tamamen iflasına, dolayısıyla ölümlere neden olur.

Siroz Neden Olur?

siroz neden olur?
siroz neden olur?

Karaciğer kendini onarabilen bir organdır. Ancak bu, her durumda kendini yenilebileceği anlamına gelmemelidir. Eğer karaciğer rahatsızlığınız var ise mutlaka tedavi olmanız gerekir. Çünkü zaman içinde bu hasar büyüyebilir, ciddi yaralara dönüşebilir. Karaciğerdeki iyileşmeyen bu yaralar ise siroz neden olur, sorusunun cevabıdır.

Toplumdaki genel algının aksine siroz, kısa bir zaman içinde ortaya çıkan bir hastalık değildir. Zamana ve öncesinde karaciğerin aldığı hasarlara bağlı olarak ortaya çıkar. Elbette birçok hastalıkta olduğu gibi sirozda da birtakım belirtiler görmemiz olağandır. Fakat önemli olan bu belirtilere fırsat vermemek, siroza neden olan unsurları öncesinde ortadan kaldırmaktır. Dolayısıyla siroz nedir ve siroz neden olur, soruları bazı kişiler için kritik öneme sahiptir. Siroza neden olan başlıca risk faktörleri ise şunlardır:

 • Uzun süre iyileşmeyen sarılık ya da diğer adıyla hepatit enfeksiyonu (özellikle hepatit B veya C)
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Vücutta fazla demir birikmiş olması
 • Karaciğerde aşırı derece bakır birikmiş olması ya da Wilson hastalığı
 • Genetik faktörlerden kaynaklı karaciğer bozuklukları
 • Kötü huylu safra kurdu, safra kanalındaki tıkanma veya sertleşme
 • Karaciğer yağlanması
 • Zararlı parazitler
 • Genetik sindirim sistemi bozuklukları
 • Frengi ve hayvanlardan geçen bruselloz hastalığı
 • Bilinçsiz ilaç kullanımı sonucu oluşan karaciğer hasarı

Siroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

siroz hastalığı belirtileri nelerdir?
siroz hastalığı belirtileri nelerdir?

Zamanla gelişen bir hastalık olduğu için siroz belirtilerini erken evrede fark etmek oldukça zordur. Bununla birlikte karaciğerdeki yaralar, ciddi hasara dönüşene kadar siroz hiç belirti de göstermeyebilir. Ancak siroz ilerledikçe birtakım belirtiler göstermeye başlar. O halde siroz hastalığı belirtileri nelerdir, detaylıca inceleyelim.

Halsizlik: Gittikçe derinleşen yaralar, karaciğerin işlevlerini yerine getirmesine engel olur. Bunlardan biri de kanı süzmektir. Sirozla birlikte karaciğerin kan süzme kapasitesi oldukça düşer. Dolayısıyla da kişide halsizlik ve nedensiz yorgunluğa neden olur.

Damarlarda Kanama: Karaciğerdeki hastalığa bağlı bozulma ve sertleşmeler sonucunda kan akışı yavaşlar. Bu durum ise karaciğeri besleyen damarlarda yüksek basınca neden olur. Damarlarda oluşan yüksek basınç sık sık kanamalara sebebiyet verir. Bu tip kanamalar, siroz hastalığının belirtileri arasında en sık karşılaştığmız belirtidir.

Ciltteki Morarmalar: Karaciğer vücudumuz için en kritik organlardan biridir. Çok önemli görevleri vardır. Bunlardan biri de kanı zararlı maddelerden temizlemektir. Sirozdan dolayı karaciğer, kanı temizleyemez ise kandaki oksijen miktarı hızla düşer. Bu durum ise ciltte morarmalara, cildin renk tonunda koyulaşmalara neden olur.

Cilt ve Göz Sarılığı: Sarılık ya da hepatit virüsü, karaciğeri deforme eden bir enfeksiyon hastalığıdır. Tedavi edilmediğinde ise siroza dönüşebilir. Bundan dolayı da cilt renginde solukluk özellikle de sarı tonlarda bir renk değişikliği görülür. Bu renk değişimini sadece ciltte değil, gözlerde de bariz şekilde görmek mümkündür. Öyle ki gözün sklera adı verilen beyaz kısmı tamamen sarı renge bürünür.

İştahsızlık ve Kilo Kaybı: Karaciğer, fonksiyonlarını yerine getiremediğinde kandaki toksin oranı artar. Karaciğerin önemli bir diğer görevi ise vücudumuzun besinleri sindirecek enzimleri üretmesidir. Bu önemli iki görevini yerine getiremediğinde ise iştahsızlık başlar. Ardından da kilo kaybı bu durumu takip eder.

Vücutta Ödem: Siroz hastalığı belirtileri arasında en sık karşılaştıklarımızdan biri de ödemdir. Ödem, dokularda aşırı su birikmesine verdiğimiz addır. Fonksiyonlarını yerine getiremeyen karaciğer, zamanla vücudun birçok bölgesinde ödeme sebep olur.

Siroz Teşhisi Nasıl Yapılır?

siroz teşhisi nasıl yapılır?
siroz teşhisi nasıl yapılır?

Hastalığın ilerleyişi uzun bir zamana yayıldığı için siroz hastalığını erken teşhis etmek çok zordur. Belirtileri çok dikkatli ve uzunca bir süre izlemek gerekir. Dolayısıyla düzenli olarak doktor kontrolünden geçmek siroz teşhisini kolaylaştıracaktır. O halde siroz teşhisi nasıl yapılır, hemen açıklayalım.

Genel cerrahi uzmanı, öncelikle karaciğerde sertlik ve vücutta ödem olup olmadığını kontrol eder. Ardından ciltte morarma veya sarılık gibi renk değişimleri de varsa hastaya birtakım sorular yöneltir. Hastaya, aşırı alkol tüketimi olup olmadığını ve sarılık hastalığı geçirip geçirmediğini sorar. Şüpheler gittikçe artıyorsa bazı tetkikler ister. Bunlar: Kan tahlilleri ile ultrason, karacaiğer MR’ı gibi görüntüleme yöntemleridir. Sonuçlarına göre ise siroz hastalığı tedavisi uygulamaya başlar.

Siroz, sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Erken teşhisi, genellikle başka bir hastalığın şikayeti ile doktora gidildiğinde konur. Dolayısıyla kendinizi risk grubunda görüyorsanız belirli aralıklarla doktor konrtolüne gitmelisiniz.

Siroz Hastalığı Tedavisi

siroz hastalığı tedavisi
siroz hastalığı tedavisi

Hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi sirozda da erken tanı hayat kurtarmaktadır. Siroz hastalığı tedavisi erken teşhiste yüksek başarıya sahiptir. Ancak siroz ileri boyutlara ulaştığında tedavisi oldukça zorlaşır.

Öncelikle karaciğeri siroz hastalığına sürükleyen yani karaciğerde ağır hasara neden olan komplikasyonun bulunması gerekir. Söz konusu neden veya nedenler ortaya konduğunda hastalığın olumlu seyri hız kazanacaktır. Ardından hastalığın şiddeti ve hangi evrede olduğu belirlenir. Duruma uygun tedavi yöntemi seçilerek siroz hastalığı tedavisine başlanır.

Siroz hastalığı tedavisinde amaç, sirozun neden olduğu karaciğer hasarını durdurmak ve yaraları azaltmaktır. Siroz tedavisinde -gerekli hallerde- hastanın hastaneye yatması ve yatarak tedavi görmesi de söz konusu olabilir.

Alkol Siroz Hastalığına Neden Olur Mu?

Hastanın geçmişinde aşırı alkol tüketimi söz konusu ise siroz hastalığının büyük ihtimalle sebebi budur. Dolayısıyla siroz şüphesi olan kişiler; alkol siroz hastalığına neden olur mu diye sormamalı, alkolü kesinlikle bırakmalıdır. Ayrıca alkolün karaciğere verdiği hasarı telafi etmek için sağlıklı beslenmeye yönelmeli. Bunun yanı sıra karaciğer yağlanmasına neden olcak aşırı yağlı, şekerli ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.

Siroz İlaç tedavisi

Karaciğer hasarına bağlı gelişen siroz hastalığını tedavi etmek mümkündür. Genellikle ilaç tedavisi uygulanır. Siroz ilaç tedavisinin amacı karaciğerdeki yaraları ve enfeksiyonları iyileştirmektir.

En yaygın yöntem ise antibiyotik tedavisidir. Böylece siroz ile oluşan yaralardaki enfeksiyon temizlenir.

Siroz Hastalarının Beslenmesi
siroz hastalarının beslenmesi
siroz hastalarının beslenmesi

Karaciğer vücudumuzda en fazla görev üstlenen organlardan biridir. Dolayısyala bu ağır yükü taşımak için sağlıklı olması gerekir. Karaciğer, siroz gibi ağır hasar veren bir hastalığa yakalanmış ise kişi, en yakın zamanda tedavi olması gerekir. Bununla birlikte bu kişilerin, beslenmelerine de oldukça dikkat etmeleri gerekir. Çünkü siroz hastalarının beslenmesi hastalığın gidişatını doğrudan etkileyen bir durumdur.

Her şeyden önce bu kişilerin alkol ve sigara bağımlılığı varsa hemen bırakmaları gerekir. Ayrıca karaciğer yağlanmasına neden olacak besinlerden mutlaka uzak durmaları gerekir. Aşırı yağlı, şekerli, paketlenmiş ürünler yerine; doğal ve sağlıklı ürünleri tüketmeye gayret göstermelidirler.

“Siroz nedir, siroz hastalığının belirtileri nelerdir?” başlığı ile sizlere sunduğumuz bu yazı, hastalık hakkındaki genel kanatleri içerir. Siroz hastalığı veya herhangi bir sağlık sorununda size yardımcı olacak kişilerin doktorlar olduğunu unutmamalısınız. Her ne sebeple olursa olsun, doktor bilgisi ve tavsiyesi olmadan, alternatif tedavi yöntemlerine başvurmamanızı tavsiye ederiz.

Önceki İçerikVertigo Nedir, Vertigo Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerikKleptomani Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.