Sinerji Ne Demek, Sinerji Nedir

Sinerji Ne Demek, Sinerji Nedir
Sinerji Ne Demek, Sinerji Nedir

Sinerji Ne Demek

Sinerji kelimesinin birçok alanda pek çok anlamı bulunmaktadır. Aslında Fransız kökenli olan bir kelime olan sinerji, halk dilinde bir işi başarıyla yapmak için ortaya çıkan güç anlamına gelmektedir. Yani bir işi gerçekleştirmek için kişilerin uyumu ve enerjik olarak çalışması sonucunda ortaya çıkan güce bu ad verilmektedir. Daha detaylı olarak sinerji ne demek, sinerji nedir sorularını yanıtlayacak olursak:

Sinerji kavramı bilişim alanında birliktelik anlamına gelirken kimya alanında mikrobiyal etki ve son olarak su ürünleri alanında ise sinerjizm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sinerji Nedir             

Sinerji nedir sorusunun en sık karşımıza çıkan tanımı, bir araya gelinerek toplam güçten daha büyük bir güç yani sinerji oluşturmaktır. Buna en iyi örnek ise günümüzde bulunmakta olan firmalardır.

Sinerji Alanında Sıkça Kullanılmakta Olan Kavramlar

Bu kelime ile birlikte anlam bütünlüğü sağlayan pek çok kavram bulunmaktadır. Bunları sinerji ile bir bütün olarak görmemiz mümkündür. Bu kavramların en çok karşımıza çıkanları şöyledir:

 • Sinerji oluşturmak, işe katkı sağlayabilecek birden fazla unsuru bir araya getirerek güç oluşturmak.
 • Sinerjik, görevle ilgile şeyler demektir.
 • Yapmak, bir şeyin var olması, oluşturulmasıdır.
 • Artı güç (artı sinerji), işe faydalı olabilecek etkenlerin bir araya gelmesidir.
 • Sinerjist, aynı yönde bulunmakta olan güç anlamına gelmektedir.
 • Sinerjistik etki, iklim ve hava özellikleri çevresel maddeler ile kimyasal maddede oluşan etki.
 • Sinerjizm, aynı sonucu benimseyerek bunun için çalışmak ve faaliyet göstermek.
 • Sinerjit, hücre duvarı bulunmayan iki hücreden tekidir.

Sinerji Oluşturma Yöntemleri Nelerdir

Sinerji oluşturma yöntemleri, oldukça önemli bir konudur. Hele ki büyük şirket ya da takım çalıştırması gerektiren yerlerde çalışıyor iseniz bu durum sizin için avantaj sağlayacak etmenlerdendir. Herhangi bir konuda sonuca ulaşılması için bütün kişiler ve etkenler mutlaka birlikte olmalıdır. Aksi takdirde böyle bir durumda sinerjinin oluşması oldukça zor bir hal alır, bunun yanında işin ya da olayın tamamlaması da gecikmiş bir hal alacaktır. Özellikle iş alanında ortak karar yani sinerji oluşturulması oldukça önemlidir demiştik. Yapılmış olan ortak tartışmalar, fikir alışverişleri işlerin yapılma şeklini ve türünü değiştirebilmektedir. Bu tür olaylarda sinerji konusunda başarılı bir sonuca ulaşılabilinmesi için ortak bir çözüm ortamı oluşturulmalıdır. Bunun sonucunda ortak bir güç oluşumu gerçekleştirilir. Sinerji oluşturmak için gerekli şeyleri maddeleyecek olursak bunlar şöyledir:

 • Herkes eşit görülmeli ve herkesin fikrine saygı duyulması gereklidir.
 • Ortak kararlar alınmalı ve herkesin kararı sorulup tartışılmalıdır.
 • Motivasyon diğer bir deyişle takım ruhu oluşturulmalı gerekirse bunlara yönelik etkinlik ve benzeri olaylar hazırlanarak huzurlu bir ortam yaratılmalıdır.
 • Her türlü başarı gibi durumlarda takdir edilmeli, küçük adımlar atılsa bile değer verilmesi gereklidir.

Sinerji Ortamı Oluşturmak İçin Gerekli Etkenler

Sinerji oluşturmak için karşımıza çıkan en önemli etken şüphesiz doğru ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilen bir iletişimdir. Bu sayede takım arasında uyum sağlamanın ilk adımı atılmış, bir durum ortamı yaratılmış olacaktır. Daha sonrasında ise karşımıza iş birliği kavramı çıkmaktadır. İş birliği kavramına göre kişilerde belirli olarak farklı beceriler göz önüne alınarak herkese uygun bir şekilde iş ortamı yapılarak doğru bir iş birliği ortamı yaratılmaktadır.

sinerji nedir
sinerji nedir

Yeterlilik kavramı da söz konusu sinerji olduğunda sık sık karşımıza çıkmaktadır. Takımda bulunmakta olan kişilerin kişiliğine uygun alanlarda iş yapması gerektiğini bu alana yeterli olabileceğini gösteren aşamadır. Doğru kompozisyon becerisi, bu becerilerin birbiri ile uyumlu olması, yani diğer bir deyişle yapboz gibi her parçanın birbirini tamamlaması gerektiği anlatan aşamadır. Son olarak karşımıza çıkmakta olan aşama ise güven ortamı olmaktadır. Aralarında aslında en önemli etken bu olmakta. Bunun nedeni ise bir ekibin büyün olabilmesi için şartsız, koşulsuz birbirine güveninin olması gereklidir. Başarılı bir güven ortamı sonucunda tüm ekip birbirine karşı anlayışlı ve saygılı bir şekilde karşılayacaktırlar. Bu etkenin tam olarak sağlanması oldukça büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta böyle durumlarda çalışanlara, takıma uygulanacak motivasyon sözleri dahi oldukça faydalı bir işlem olacaktır. Bu sözlere örnek verilecek olursa, bunlar:

 • Birlik her zaman rekabetten daha kuvvetlidir.
 • Başarılı bir takımın, pek çok elleri vardır ama tek bir beyni vardır.
 • Harekette birlik olmazsa, fikirdeki birlik faydasızdır, gibi sözlerde çalışmalarda sinerji yaratmak için iyi bir motivasyon kaynağıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.