Simülasyon Ne Demek, Simülasyon Nedir

Simülasyon Ne Demek, Simülasyon Nedir

Simülasyon Nedir

Belirli bir süreç ya da faaliyetin işlenişini gösterebilmek ve bununla alakalı problemleri çözebilmek için, o süreç ya da faaliyetin bir model ile kullanılması durumuna genel olarak simülasyon denir.

Simülasyon, teknolojik ilerlemelerin büyük bir hızla devam etmekte olduğu, bugün de önemi hızla artan bir konu olarak dikkat çekmektedir. Simülasyon, gerçekte var olan bir sistemi temsil etmekte olan modelin ortaya çıkarılması işidir. Bilgisayar ile simülasyon, gerçek hayatta yer alan olayların bir bilgisayar ortamına aktarılmasıdır.

Simülasyon sistemleri, problemlerin çözülmesinde oldukça etki etmektedir. Bu nedenle, başka hedefleri gerçek hale getirmek için farklı alanlarda uygulanan ve bugün de hizmet ve eğitim alanında da yaygın hale gelen bir yöntem olmayı başarmıştır.

3 Boyutlu Yazıcı Nedir?

Simülasyon Ne Demek

Latince kökenli bir sözcük olarak bilinen simülasyon kavramı, etimolojisine bakıldığı zaman taklit ve benzer anlamlarına denk düşer. Simülasyon ne demek diye arandığında, latince kökenli birçok bilgiye de ulaşılmaktadır.

Simülasyon nedir sorusunun cevabı için benzetim; fiziksel ya da teorideki gerçek bir sistemin, belirli bir bilgisayar ortamında modellenmesinden sonra ortaya çıkarılan model ve sistemin işlemesi amacına uygun şekilde, sistemin işleyişini kavrayabilmek ya da farklı stratejileri analiz edebilmek için bazı deneylerin yapılması, var olan sistemlerin davranışlarını ve özelliklerini bilgisayar üzerinden değerlendirmeye alan bir teknik olarak tanımlanır.

simülasyon nedir
simülasyon nedir

Sadece simülasyon için geliştirilen birçok dil bulunmaktadır. Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse; GPSS, SIMAN, GASP, SIMCRIPPT, CSL.

Bu dillerin zaman geçtikçe, daha iyi versiyonları çıkmıştır. Simülasyon için genel amaçlı bir programa dili düşünüldüğünde; FORTRAN, C ve C++ birçok genel amacı olan diller sayılabilir. Kullanıcılar farklı nedenlerden ötürü bu dilleri kullanmayı tercih etmektedir. Aynı zamanda, genel bir amacı olan programlama dilleri de simülasyon amacıyla geliştirilen versiyonları ile çıkmaktadır. Özellikle simülasyon dillerinin geliştirilmesi, mühendislik alanlarını içerisinde barındırır.

Simülasyonun Tarihsel Süreci

Simülasyonun tarihçesi, WEİCH  adı ile bilinen Çin Savaş Oyunu’ndan, 5000 sene öncesinden gelmekte  ve 1780‘lerin sonlarına dek devam etmektedir. Bu süreçten sonra birçok askeri savaş ve kullanım için de simülasyon kullanımına devam edilmiştir.

Simülasyonun tarihsel süreci, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir matematikçi Jhon Van Neumann tarafından geliştirilerek devam etmiştir. Savaş sonrasında dünya eski düzenine kavuşurken, 1960’larda ve ardından 1980’lerde büyük gelişmeler elde edilmiştir. Bugüne dek gelişine kadar simülasyon büyük değişimlere uğramıştır. Özellikle oyun sektörü üzerinden büyümesini sağlamıştır.

Simülasyon Nerelerde Kullanılır

Günümüzde birçok farklı alanda bu teknik kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse; en aktif şekilde tercih edilen kullanım alanlarından birisi ehliyet kurslarıdır. Birçok şoför adayı trafiğe çıkmadan önce simülasyon tekniği ile yapılan cihazlar ile kendilerini eğitmekte ve gerçekten araba kullanıyormuş hissi ile deneyim elde etmektedir. Simülasyon nerelerde kullanılır sorusunda hemen hemen herkesin ilk olarak aklına ehliyet kursu gelecektir.

Simülasyon sözcüğünün bugünkü Dünya’da en sık tercih edilen teknik tanımı ise, belirli bir sistemin ya da sürecin işletilmesi adına zamanlı olacak şekilde yapay bir ortam meydana getirilmesi ya da belirlenen düzenin taklidinin yapılmasıdır. Gerçek dünyamızda oluşan sistemlerin ya da süreçlerin gerçeğe oldukça yakın bir biçimde taklidinin olması, insan emeği ve zamandan tasarrufa, ekonomi yönünden kazançların elde edilmesi ve zararların önlenmesine dek birçok alanda büyük imkanlar sağlar.

Üretim maliyeti oldukça fazla olan ve bireyden kaynaklı meydana gelen hatalar sebebiyle bir kaza oluşması durumunda, hem insan canının zarar görmesine neden olan hem de oldukça yüklü bir maliyetin zarara uğramasına sebep olan birçok teknik donanımların uzmanlık eğitimleri, bilgisayar sayesinde kullanılabilen simülasyon programları ile gerçek süreli fakat risksiz şekilde yapılabilir. Gerçek dünyada yer alan süreç ve sistemlerin programlama üzerinden yapılan yapay ortama getirilmesi şeklinde de tanımlanabilen simülasyonlar, herhangi bir bilgisayar yazılımı ile tamamen aynı gerçeklikte istenilen bir durumu taklit edebilir.

Endüstri sektöründe kullanılmakta olan teknik malzemelerden uçaklara dek birçok üretim maliyeti fazla ve kaza esnasında olumsuz riskler meydana getirme ihtimali yüksek olan ürünler, bilgisayar ile yapılan simülasyonlar ile kullanıcıların bir risk içerisine girmeden kullanabilmeyi öğrendiği ürünler haline dönüştü. Bilgisayarın olduğu simülasyonların kullanılması ile, bir pilot gerçek yaşamında uçağa binmese bile, aynı gerçek yaşamda olacağı gibi uçağı nasıl uçuracağını öğrenebilir.

Elbette bu sistemin içerisinde uçak düşürülse bile sistemin baştan başlatılması ile yeniden deneme yapma fırsatı olan pilot adaylarının gerçek yaşamında böyle bir fırsatı olmaz. Bu durum karşısında gerçek tecrübelerin kullanıcı üzerinde oluşturabildiği stres faktörünün simülasyonlar sayesinde tamamen ortadan kalkmasını sağlar. Stres oluşumunun bütünüyle ortadan kalkabilmesi ise kullanıcının çok daha verimli şekilde öğrenme sürecini gerçekleştirmesi anlamına gelmesinden dolayı, simülasyonun kullanımı tüm dünya için kabul gören bir uygulama haline geldi.

Gerçekte görülen olayların bir bilgisayar yazılımı ile desteklenen modellemeleri ile tamamen aynı olacak şekilde taklit edilebilmesi, kullanıcıların gerçek yaşamlarında karşılaşma ihtimalini oldukça düşük bir seviyede tutsa bile, olası birçok durumu tecrübe etmesi ve bu durumların gerçek yaşamda olması halinde, elde edilen deneyimlerle doğru bir şekilde davranılabilmesini sağlar.

Simülasyonun Kullanım Zamanları

 1. Sistemde deney yapılabilmesi uygun olmadığı zaman,
 2. Sistemin daha tasarım aşamasında olması,
 3. Sistem ya da problemler karmaşık bir durumdaysa,
 4. Sistem davranışlarının analiz edilmesi durumunda,
 5. Bilgisayarın mevcut olduğu durumlarda simülasyon kullanılır.

İyi Bir Simülasyon Nasıl Olmalı

 1. Kullanıcıların kolayca anlaması sağlanmalıdır.
 2. Bir hedef ya da amaç yönü bulunmalıdır.
 3. Kullanıcılar tarafından denetlenmesi ve işletilmesi basit olmalıdır.
 4. Tam şekilde temin edilmelidir.
 5. Model değişimi ve güncellenmesi için basit bir şekilde kullanılabilir olmalıdır.
 6. Evrimsel bir süreci olmalıdır, kolay bir biçimde başladıktan sonra gittikçe karmaşık hale gelmelidir.

Simülasyonun Faydaları Nelerdir

 1. Simülasyon, analizcileri daha geniş ve genel şekilde düşünmeye zorlayacaktır.
 2. Kullanılan bir sistemin içinde yer alan etkileşimlerini araştırma ve bunların üstünde deneyler yapma fırsatı sunar.
 3. Sistemlerin bir evrim içerisinde ilerlediğini ortaya çıkarmakla birlikte , dinamik yapılaşmalarının araştırılmasını da zorlar.
 4. Değişmekte olan şartlar ve yeni olaylar karşısında sistemin mevcut davranışları incelenebilir.
 5. Kullanılan sistemlerin gerçek sürelerini, azaltılmış ya da çoğaltılmış süreler içerisinde incelemesi sağlanır.
 6. Simülasyon için gereken veriler birçok kez kolayca temin edilebilir.
 7. Matematik modelleri üzerinden anlatılan analitik çözümlemelerin bulunmasından sonra, simülasyonun analitik çözümlemelerin doğruluğunu ortaya çıkarmak üzere kullanılması sağlanabilir.
 8. Sistem verileri ile elde edilen bilginin yetersiz kaldığı durumlarda bu eksiklik simülasyonla kapatılacaktır.
 9. Simülasyonun kurulmasından sonra sistemlerin farklı sonuçlarını incelemek için istenildiği kadar kullanmak mümkün olacaktır.

Simülasyonun faydaları, sistem geliştikçe artmaya devam etmektedir.

Simülasyonun Modelleme Aşamaları

Simülasyonun modelleme aşamaları her zaman aynı düzende devam ettirilmelidir. Böylelikle sistem her zaman başarılı bir şekilde işler. Aşamaları ise şöyledir;

 1. Sistemin tanımlanması
 2. Modellerin formülasyonları
 3. Verilerin derlenmesi
 4. Bilgisayar programlarının formülasyonları
 5. Model geçerliliklerinin kontrol edilmesi
 6. Taktik ve strateji planlaması
 7. Duyarlılık ve deneme analizlerinin yapılması
 8. Belgeleme ve uygulama sürecinin tamamlanması
Önceki İçerikCengiz Han Kimdir, Cengiz Han Yasaları
Sonraki İçerikKripto Para Nedir, Litecoin Nedir, Nasıl Alınır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.