Silikon Vadisi Nedir, Silikon Vadisi Nerede

Silikon Vadisi Nedir, Silikon Vadisi Nerede
Silikon Vadisi Nedir, Silikon Vadisi Nerede

Silikon Vadisi

Silikon Vadisi’nin adını birçok kişi duymuştur. Peki adını sıkça duyduğumuz Silikon Vadisi nedir? Silikon Vadisi nerde? Bu vadi ile tekonoloji arasında nasıl bir bağlantı vardır? Çağımızda hayatın bir parçası haline gelen teknolojinin önemi arttıkça bu teknoloji vadisi ile ilgili merak edilen sorular da çoğalmaktadır. Silikon Vadisi ile ilgili bütün merak edilen soruların cevaplarını ve bu vadinin bilinmeyen yönlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Silikon Vadisi Nedir

Silikon Vadisiçağımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen teknoloji ile çok yakın ilişkili bir kavramdır. İnternet ve teknoloji alanında büyük başarı elde etmiş bir çok şirketi tek bir çatı altında toplayan yere Silicon Valley denilmektedir. Bu kelimenin dilimizdeki karşılığı ise Silikon Vadisidir. Dünyadaki başarılı teknoloji şirketlerini bünyesinde barındıran bu bölgeye Silikon Vadisi isminin verilmesinin sebebi ise çok eskiye dayanmaktadır. Bu bölgenin eski adı San Jose vadisidir.

Bu bölgede eskiden çok fazla silikon çip üretilmesi, bölgenin isminin Silikon Vadisi olarak anılmaya başlamasını sağlamıştır. Günümüzde ise bu isim yüksek teknolojiye sahip sektörleri belirtmek amacı ile kullanılmaktadır. Dev teknoloji şirketleri, araştırma kuruluşları ve köklü üniversiteler Silikon Vadisi adı verilen bu bölgede konuşlanarak, aynı yerde bir araya gelmişlerdir. Bu vadide Apple, Google, Facebook, Hp, Microsoft, Yahoo, Mozilla, LinkedIn, eBay, Intel gibi uluslararası alanda faaliyet gösteren bir çok teknoloji şirketi yer almaktadır.

Silikon Vadisi Nerede

Uluslararası teknoloji şirketlerini aynı çatı altında toplayan bu bölge, Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya eyaleti sınırları içinde bulunmaktadır. Silikon Vadisinin yeri tam olarak Güney Kaliforniya bölgesindeki San Francisco vadisine ait olan San Jose vadisidir. Birçok teknoloji devinin üs olarak seçtiği yer ekonomik açıdan da refah bir bölgedir. Silikon Vadisi, dünya teknolojisinin merkezi haline geldikten sonra bölgedeki nüfus da hızla artmıştır.

Silikon Vadisi Nerede
Silikon Vadisi Nerede

Silikon Vadisi’nin Tarihi Süreci

Bu bölgenin önemi 1800’lü yılların başlarında, bölge yakınlarında altın yataklarının ortaya çıkması ile başlamıştır. Bu olaydan sonra Kalifornia eyaletine, altın eyaleti denilmeye başlanmıştır ve bölge hazine avcılarının uğrak mekanı haline gelmiştir. Kalifornia eyaleti üzüm, süt ve bal gibi yaşamsal kaynaklar açısından da verimli bir yerleşim yeridir. Bölgenin bütün bu olumlu özellikleri ise ülke ekonomisine katkı sağlayacak girişimci kişiliğe sahip insanların bu bölgeyi tercih etmesine neden olmuştur.

Vadiyi teknoloji merkezi haline dönüştürecek olay ise eski Kalifornia valisinin kendi soyadını verdiği Stanford Üniversitesini kurması oldu. 1891’de kurulan bu üniversite ile bölgeye teknolojik çalışmaların temelide atıldı. Youtube, Google, HP, Oracle gibi dünya çapında ünlü teknoloji firmalarının kurucularının hepsi Stanford Üniversitesi mezunudur. Silikon Vadisinin kısa sürede gelişmesine katkı sağlayan bir diğer etken ise Stanford Üniversitesi dekanının teknolojik faaliyetleri destekleyen bir tutum izlemesidir. Üniversitesi’nin dekanı bölgedeki arazilerin hepsini teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlere satmıştır. Böylece bu bölge dünyadaki önemli teknoloji şirketlerinin bulunduğu bir yer haline dönüştü. Günümüzde Silikon Vadisinin bir çok benzeri yapılmaya çalışılmaktadır fakat şu an için tam anlamıyla bu bölge standartlarında başka bir yer yoktur.

Silikon Vadisinin Ekonomik Boyutu

Teknoloji alanında çalışan firmaların yatırım amacı ile tercih ettikleri bir bölge olan Silikon Vadisi, ekonomik refahı yüksek olan Palo Alto şehrinde bulunuyor. Palo Alto şehri ise Silikon Vadisinin sağladığı avantajlar sayesinde Amerika Birleşik Devletlerine ait olan en zengin şehirler arasında yer alıyor. Bu bölgede çalışan nüfusunun büyük bir çoğunluğunu teknoloji alanında çalışan uzman mühendisler oluşturuyor. Silikon Vadisinin bulunduğu bölgenin nüfusu 1960’lı yıllardan günümüze kadar geçen sürede ikiye katlanmış durumda.

Teknoloji alanında çalışmak isteyen uzmanlar ve bütün teknoloji firmaları Silikon Vadisine gelmek istiyor. Bu bölgeye yerleşmek isteyen insan sayısındaki artışın en önemli nedeni ise bölgenin ekonomik açıdan gelişmiş olması. Vadide bulunan herhangi bir firmada çalışan bir kişi tahmini olarak ortalama yıllık 122 bin 172 Amerikan Doları maaş almaktadır.

Günümüzde teknolojinin her geçen gün hızla gelişerek dünyayı hakimiyeti altına almaya başlaması teknolojiye ayrılan ekonominin de artmasını sağlamıştır. Teknolojik faaliyetlerin merkezi olan Silikon Vadisi ise teknoloji alanında dünya ekonomisindeki pastadan en büyük payı almaktadır.

Silikon Vadisi Nedir
Silikon Vadisi Nedir

Silikon Vadisi’nde Çalışma Çayatı

Her yıl binlerce kişi bu bölgedeki firmalarda çalışabilmek için başvuru yapmaktadır. Bu durumun en önemli nedeni, Silikon Vadisinde çalışanların iyi bir gelir elde etmesidir. Fakat Silikon Vadisinin tercih edilmesinin tek nedeni ekonomik imkanlar değildir. Bu bölgede çalışan bireyler, burada kendilerini geliştirerek başarabilecekleri en üst seviyeye çıkma imkanını bulmaktadırlar. Ayrıca Silikon Vadisinde stajyer olarak işe başlayanlar bile iyi bir ücret almaktadır. Üstelik bölgedeki stajyerlere ülkemizin bir çok yerinde olduğu gibi ayak işleri yaptırılmamaktadır. Silikon Vadisindeki stajyerlere tamamen teknoloji odaklı görevler verilmektedir. Bu nedenle teknoloji alanında çalışmak isteyen genç yetenekler için Silikon Vadisi kaçırılmayacak bir fırsat olarak gözükmektedir.

Ayrıca Silikon Vadisinde çalışanlar belirli bir süreye bağlı kalarak sözleşmeli şekilde çalışmamaktadır. Çünkü bölgedeki bütün şirketler birbirleri ile rekabet halindedir. Kendisini geliştiren ve yeni şeyler üreten elemanlara diğer firmalardan daha yüksek ücretli teklifler gelmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı silikon vadisinde çalışanlar iş yapmaktan sıkılmak yerine daha çok çalışarak rakipleri ile sürekli rekabet halinde bulunmaktadır.

Önceki İçerikKan Lekesi Nasıl Çıkar, Kesin Çözümü
Sonraki İçerikBaşak Burcu Erkeği ve Kadını, Özellikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.