Shel Silverstein Kimdir, Yazarın Hayatı ve Eserleri

Shel Silverstein kimdir, yazarın hayatı ve eserleri
Shel Silverstein kimdir, yazarın hayatı ve eserleri

Hiç bilinmeyen yönleri ile Shel Silverstein kimdir, Shel Silverstein eserleri ve hayatı hakkında tüm detayları yazı içeriğinde bulabilirsiniz… Keyifli okumalar…

Konu Başlıkları

Shel Silverstein Kimdir? 

Asıl adı Sheldon Allan Silverstein olan ünlü yazar, karikatürist, müzisyen 1930 yılında Amerika’nın Chicago (Şikago) kentinde dünyaya geldi. İyi bir müzik eğitimi alan Shel Silverstein; ilk başlarda kendisini müzisyen olarak tanımlasa da dünya onu çizgi filmleri, çocuk kitapları ve şarkılarıyla tanıdı. Edebiyat ve sanat dünyası içinde çok önemli bir yere sahip olan, ülkemizde de kitapları elden ele dolaşan Amerikalı yazarla ilgili en çok merak edilen Shel Silverstein kimdir, gibi pek çok soruya sizler için araştırdık. Yazımızın devamını okuyarak yazarın hayatı ve eserleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

  • Doğum Yeri ve Tarihi: Illinois, Chicago, ABD / 25 Eylül 1930
  • Vefat Yeri ve Tarihi: Key West, Florida, ABD / 10 Mayıs 1999

Shel Silverstein Hayatı

Çocuk edebiyatı yazarı olan Shel Silverstein, yazarlığının yanı sıra çizgi filmleri ve şarkıları ile de tanınmaktadır. Bazı çalışmalarında kendisini Shelby Amca olarak tanıtan yazarımızın kitapları yaklaşık 30 dile çevrilmiştir. Dünyanın dört bir yanında okunan yazarımızın kitapları 20 milyon üzerinde satış yaparak büyük bir başarı yakalamıştır.

Gianni Rodari Kimdir

Ünlü yazar Shel Silverstein, hayatı edebiyat ve müzik etrafında şekillenmiştir. Tüm bunların yanı sıra bir dönem ABD ordusunda da görev yapmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrası, 1950 yılında, orduya katılmış; Kore ve Japonya’da görev almıştır. Kore ve Japonya görevleri sırasında karikatüre ilgi duymaya başlamış, karikatür eserlerinin ilk örneklerini buralarda vermiştir. Ayrıca askerden döndükten sonra da yazmaya ve karikatürler çizmeye devam etmiştir.

Cömert Ağaç- Shel Silverstein
Cömert Ağaç- Shel Silverstein

Takvimler 1960’lı yılları göstermeye başladığında çocuklar için de yazmaya karar vermiştir. En önemli yapıtlarından biri olan Cömert Ağac’ı 1964 yılında yazmıştır. “Bir zamanlar bir ağaç vardı ve bu ağaç küçük bir çocuğu çok severdi.” diye başlayan bu öykü, Silverstein’ın insan-doğa ilişkisini anlatan harika bir kitabıdır. İnsanın doğanın bir parçası olduğunu unutup nasıl da doğaya hükmetmeye çalıştığını fark ettiriyor bizlere. Yazarın bu eseri asıl önemli olanın koşulsuz sevgi ve fedakârlık olduğunu anlatıyor. Mutluluğa hep daha fazlasına sahip olarak değil, sahip olduğunun tadına vararak ulaşılabileceğini anlatan önemli bir öykü. Cömert Ağaç 30’dan fazla dile çevrilmiştir.  Ünü dünyaya yayılan Cömert Ağaç kitabı, tüm zamanların en çok tartışılan ve en çok sevilen çocuk kitaplarından biri olmuştur. Çünkü etkileyici ve duygu yüklü anlatımı ile sadece çocukları etkilememiştir. Cömert ağaç, yetişkinleri de etkilemeyi başaran bir kitaptır.

Shel Silverstein Kitapları

Shel Silverstein çocuk edebiyatına Cömert Ağaç gibi bir başyapıt kazandırmıştır. Diğer taraftan, 1960’lar ile 1970’lerde, şarkı yazım çalışmalarına devam etmiştir. O dönemin önemli şarkıcılarına şarkılar yazarak ününe ün katmıştır. Ayrıca yazdığı şarkılarını Johnny Cash, Loretta Lynn ve Bob Dylan gibi dünya çapında tanınan şarkıcılar da seslendirmiştir. Yaptığı şarkılar 2 Grammy Ödülü almış,  Akademi Ödülü ve Altın Küre Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

Kaldırımın Bittiği Yer-Shel Silverstein
Kaldırımın Bittiği Yer-Shel Silverstein

1974’te yazdığı Kaldırımın Bittiği Yer ve 1976’da yazdığı Eksik Parça kitapları ile ne kadar önemli bir yazar olduğunu tekrar hatırlatmış, böylece çocuk yazınındaki unutulmaz yerini almıştır. Kaldırımın Bittiği Yer, Silverstein’ın şiirlerini eşsiz çizimleriyle birleştirdiği bir eserdir. Yazarın bu eseri birbirinden ilginç ve komik kahramanların olduğu bir baş yapıttır. Bir bakıma kaldırımın bittiği yerde Silverstein’ın hayal gücünün sınırlarını zorladığı dünyası ile devam ediyor.

Shel Silverstein 1980’ler ve 1990’larda çok fazla eser vermemiştir. Bu dönemde başarısız bir evlilik geçirmiştir. Bu evliliği ve sonrası trajik olaylarla dolu zor bir dönemdir. Şartlar onu göçebe bir hayat tarzına sürüklemiştir.

Yapıtları onlarca dile çevrilen, milyonlarca satılan Shel Silverstein ne yazık ki 10 Mayıs 1999’da Florida’daki evinde kalp krizi nedeniyle vefat etmiştir.

Shel Silverstein’in eserleri, beyni ve kalbi açan mizah ve dokunuşlar ile örülü bir kurguya sahiptir. Yazarın etkileyici çizimleri ile insanlığa bir hediye olarak bıraktığı eserleri dünyanın dört bir yanındaki küçük hayranlarına ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

GİTTİĞİM ZAMAN

Ben gittiğimde ne yapacaksın?

Senin için kim yazacak ve çizecek?

Daha akıllı biri – yeni biri mi?

Daha iyi biri – belki de sen!

Shel Silverstein’ın Eserleri

Shel Silverstein’ın dilimize çevrilmiş eserleri şunlardır:

  • Cömert Ağaç
  • Lafcadio Şehirdeki Aslan
  • Kim Ucuz Bir Gergedan Almak İster
  • Kaldırımın Bittiği Yer
  • Eksik Parça
Önceki İçerikGianni Rodari Kimdir, Yazarın Hayatı ve Kitapları
Sonraki İçerikKavun Kaç Kalori, 1 Dilim Kavun Kaç Kalori?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.