Seyit Onbaşı Kimdir, Kaç Kilo Mermi Kaldırdı

Seyit Onbaşı Kimdir, Kaç Kilo Mermi Kaldırdı
Seyit Onbaşı Kimdir, Kaç Kilo Mermi Kaldırdı

Seyit Onbaşı Kimdir

Çanakkale Zaferi’nin kahramanı olarak bilinir Seyit Onbaşı. Üzerinden 103 yıl geçmesine rağmen her nesil, söz konusu Vatan olunca yapılabileceklerin sınırı olmadığının en güzel yansıması olarak anar onu. Öyledir de zaten. Seyit Onbaşı, Çanakkale Şavaşı’nda yazılan  kahramanlık destanının başrol oyuncusudur. Her yıl, Çanakkale Zaferi kutlamalarında Seyit Onbaşı kimdir sorusu akıllara gelmektedir. Seyit Ali Çabuk, Koca Seyit ve Seyit Onbaşı gibi isimlerle anılan bu kahraman Türk askeri, Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştirmiş ve savaşın ülkemiz lehine sonuçlanarak unutulmaz zaferin kazanılması sağlamıştır.

Seyit Onbaşı Nereli

Gerçek ismi Seyit Ali Çabuk olan ancak daha çok Koca Seyit ya da Seyit Onbaşı isimleriyle anılan bu kahraman, Balıkesir’in Havran ilçesine bağlı Çamlık Köyü’nde doğmuştur. Ailesinin maddi durumu iyi değildi. O dönemde yoksulluk çeken birçok aile gibi, onlar da maddi sıkıntı içerisindeydi. Babası Abdurrahman annesi Emine isminde olan Koca Seyit’in askerlik hayatı, 20 yaşında başlayıp günümüze kadar devam etmiştir. Savaştan sonra köyüne dönse de, herkes onu, vatanı için üstün hizmet veren asker olarak tanımaktadır.

Hasan Tahsin Kimdir

Seyit Onbaşı Hikayesi

Koca Seyit, toprağı olmayan bir köylünün yokluklar içinde büyüyen çocuğuydu. Yirmi yaşına geldiğinde, vatani görevini yerine getirmek üzere askere çağrıldı. Koca Seyit asker olduktan 3 yıl sonra Balkan Savaş’ı çıktı. Koca Seyit, Balkan Savaşı’na katılan nice askerimizden birisidir. Akabinde Birinci Dünya Savaş’ı çıkınca, terhis olamadı ve asker olarak vatana hizmete devam etti.

Balkan Savaşı’nda sonra Birinci Dünya Savaşı’na da katılan Seyit Onbaşı, Çanakkale’ye gönderildi. Çanakkale’de topçu eri olarak görev yapıyordu. Fiziki yapı olarak heybetli, boylu ve iri olan Koca Seyit, Rumeli Yakası’nda bulunan Kilitbahir’de topçu eriydi. 1915 Mart ayının 18’inde, İngilizler ”Ocean” gemisiyle Çanakkale Boğazına saldırdı. Zaman geçtikçe, saldırının şiddeti artıyordu. Boğaza doğru bakan Koca Seyit, düşman gemilerinin  taretlerinden yükselen dumanlarla birlikte giderek karaya yaklaştığını görünce, birşeyler yapması gerektiğini düşündü. Yanındaki topa ve onun yanındaki 215 okkalı mermiye dikkatlice baktı. Bir taraftan da yaklaşan gemileri görünce, fazla zamanı olmadığı konusunda emin oldu.

Seyit Onbaşı Kaç Kilo Mermi Kaldırdı
Seyit Onbaşı Kaç Kilo Mermi Kaldırdı

Ani bir hareketle mermiyi sırtına alan Koca Seyit, tüm gücüyle mermiyi topa sürdü ve ateşledi. Seyit Onbaşı, düşman zırhlısı Ocean’ı vurmuştu. Ocean, tarihin en önemli olaylarından birisi olacak şekilde sulara gömüldü.

Seyit Onbaşı’nın, hem o zamanki koşullara hem de merminin ağırlığına göre, normal şartlarda o mermiyi kaldırabilmesi mümkün değildi. Zira sonraki denemede de bu kanıtlandı. O dönem cephe komutanlığı yapan Cevat Paşa, o anı fotoğraflamak için, Seyit’ in tekrar mermiyi sırtlamasını istedi. Ancak, yapışan tüm hazırlıklara rağmen, Seyit Onbaşı mermiyi kaldıramadı. Bununla ortaya çıktı ki, Koca Seyit’in o an mermiyi kaldırmasını sağlayan temel sebep, sahip olduğu vatan aşkıydı. Tarihin en önemli olaylarından birisi olduğu için, belgelenerek nesilden nesile aktarılması amacıyla, tahtadan bir mermi yapılarak, Seyit Onbaşı sırtladı ve o şekilde resmi çekildi.

Nene Hatun Kimdir

Seyit Onbaşı Kaç Kilo Mermi Kaldırdı

Seyit Onbaşı kaç kilo mermi taşıdı konusu, uzun yıllardır konuşulmaktadır. Bazı kaynaklarda 275 kiloluk, bazı kaynaklarda 265 kiloluk mermi kaldırdığından bahsedilmektedir. Ancak, Genel Kurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Koca Seyit Çanakkale’de 215 kiloluk mermi kaldırmıştır. Topun mekanizması bozulduğu için 215 kiloluk mermiyi sırtlayarak topa süren ve İngiliz zırhlısını vuran Seyit Onbaşı’nın taşıdığı merminin ağırlığı, günümüze kadar çeşitli rakamlarla ifade edilmiştir. Ancak, yapılan araştırmalar ve yerinde incelemeler sonrasında, Koca Seyit’in kaldırdığı merminin ağırlığı 251 olarak belirlenmiştir. Şu anda, TSK’nın resmi internet sitesinde de bu şekilde yer almaktadır.

Seyit Onbaşı Fotoğrafının Hikayesi

Koca Seyit’in Çanakkale Savaşı’nın yapıldığı dönemle ilgili bir fotoğrafı mevcuttur. Bu fotoğraftan esinlenilerek heykeli bile yapılmıştır. Ancak, tabi ki bu fotoğraf, savaş sırasında Seyit Onbaşı mermiyi kaldırdığında çekilmemiştir. Fotoğrafın hikayesi ise şöyledir:

215 kiloluk mermiyi bir anda kaldırıp topa süren ve Ocean gemisini tarihin derinliklerine gömerek Savaş’ın seyrini değiştiren Seyit Ali Çabuk‘un gösterdiği kahramanlık basit bir kahramanlık değildir. Hatta büyük deniz zaferinin kazanılmasında en büyük payın sahibi kendisiydi. Düşünüldüğünde bile herkese imkansız gelecek merminin kaldırılması, tarihi açıdan çok önemli bir olaydı. Cephede komutanlık yapan Cevap Paşa, bu kahramanlığın belgelenmesini ve tarihi kaynaklarda ispatlı şekilde yerini almasını istedi. Bu nedenle Koca Seyit, aynı mermiyi yine kaldıracaktı ve fotoğrafı çekilecekti.

Gerekli tüm hazırlıklar yapıldı, fotoğrafçı ayarlandı ancak Seyit Onbaşı, aynı ağırlıktaki mermiyi ne yaptıysa kaldıramadı. Çünkü o anki olan başka birşeydi. O anın tekrar yaşanması ve o merminin insan gücüyle kaldırılması mümkün değildi. Denemeler başarısız olunca, tahtadan benzeri bir mermi yapıldı ve Koca Seyit’in sırtına verildi. O şekilde resmi çekildi. O gün bugündür, tarihi kaynaklarda kaldırdığı mermiyle resmi yer almıştır. Seyit Onbaşı, yaptığı açıklamalarda, yine savaş çıksa yine aynı ağırlıktaki mermiyi kaldıracağını dile getirirek vatan sevgisini en anlamlı şekilde belirtmiştir.

Seyit Onbaşı Hayatı

Seyit Ali Çabuk, 1889 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Her erkek çocuğu gibi 20 yaşında askere alınmıştır. Askere alınmasının akabinde arka arkaya Balkan ve Birinci Dünya Savaşlarının çıkması nedeniyle askerlikten terhis olamamış ve cepheye topçu eri görevine alınmıştır. Hem memleketi Balıkesir’in hem de tüm Türkiye’nin gururu olmasına vesile olacak askerlik hayatı, başarılarla geçmiştir.

Savaş sonlandıktan sonra Koca Seyit, köyüne geri dönmüştür. Kendi mesleği kömürcülük ve odunculuk işleriyle uğraşmıştır. Bu arada, soyadı kanunun çıkarılması sonrasında Çabuk soyadını almıştır. Belirli bir süre sonra verem hastalığına yakalanmış ve dönemin tıbbi imkansızlıkları nedeniyle hastalığının ilerlemesi sonucunda vefat etmiştir. Mezarı, kendi köyündedir ve her yıl, askeri ve insani kişiliğine saygı duyanlar ile Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında en önemli rolü oynamasını takdir edenlerin ziyaret akınına uğramaktadır.

Seyit Onbaşı’nın Tarihimiz Açısından Önemi

Çanakkale Seyit Onbaşı deyince, uluslararası alanda takdir edilen bir kahramanlık örneği akıllara gelmektedir. Çanakkale Savaşı‘nın hayati dönüm noktası olarak nitelendirilen olayın baş kahramanıdır Koca Seyit. Türk Ordusu ile, aylar süren çatışmalardan bir sonuç alamayınca, deniz üzerinden saldırı planlayan ve harekete geçen, üstelik amacına ulaşmak üzere olan İngiliz Ordu’sunu bir anda yerle bir eden Seyit Onbaşı, kelimelerle anlatılamayacak bir kahramanlık göstermiştir.

Seyit Onbaşı Kimdir
Seyit Onbaşı Kimdir

Güçlü donanmasıyla hızla ilerleyen ve tabyalarımızı vurarak amacına ulaşacağını zanneden düşman ordusu, Koca Seyit’in hamlesiyle durdurulmuştur. Etrafındaki asker arkadaşlarının şehit düştüğünü gören ve üzülmeye bile vakti olmayan Seyit Onbaşı, birşeyler yapmazsa düşman kuvvetlerinin amaçlarına ulaşmak üzere olduğunu biliyordu. o sırada, topun mekanizması da bozuktu. Mermilerin sağlam olduğunu görünce, tek çarenin mermiyi sırtlayarak topa sürmek olduğunu düşündü ve düşündüğünü yaptı.

Türk tarihi, eşine benzerine rastlanmayan kahramanlık destanlarıyla doludur. Ancak, Seyit Ali Çabuk’un gösterdiği kahramanlık tüm Dünya ülkeleri tarafından saygı duyulan, vatana bağlılığın en güzel örneği olan bir kahramanlıktır. Öyle ki, Seyit Onbaşı hikayesi ve büyük Deniz Zaferi’nin kazanılmasındaki etkisini, günümüzde ilkokul çocukları bile bilmekte, tiyatro gösterileri ve münazara etkinliklerinde canlandırması yapılmaktadır.

Seyit Onbaşı hikayesi, üzerinden yıllar geçsede unutulmayacak, tarihin tozlu sayfalarında her zaman en önemli olaylar arasında en üst sıralarda yer alacaktır. Tek başına, büyük ve güçlü bir ordu niteliğinde bir kuvvetle düşmanı alt eden Koca Seyit, Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında en büyük rolü oynamıştır. Savaş öncesinde, kendi halinde mütevazi bir yaşamı olan Seyit Onbaşı’nın, savaş sonrası da mütevazi bir yaşamı olmuştur. Çanakkale cephesinde koca bir ordu gücüne sahip olan Koca Seyit, savaş sonrası mütevazi yaşamına dönerek, köyünün temel geçim kaynağı olan kömürcülükle sıradan bir yaşam sürmüştür. Lakin, 1939 yılında yakalandığı verem hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Ölümünden sonra kendinden sonraki nesillere, sevgi, mertlik ve vatan aşkı gibi değerler bıraktı. Ölümünden sonra köyü, Koca Seyit köyü olarak isimlendirilmiştir. Şu an, Koca Seyit’in köyü’nde kızı ve torunları ikamet etmektedir.

Torunlarının anlattığına göre, Seyit Ali Çabuk ile aynı tarihte cepheye giden birçok kişi varmış, Ancak, Koca Seyit’ten başka geri gelen olmamış. Dedelerinin başarısıyla övünen torunları, köyde bir Koca Seyit ruhunun hakim olduğunu, küçük çocukların bile büyüyünce askere giderek Koca Seyit olmak istediklerini anlatmaktadır. Her yıl, birçok ziyaretçi tarafından ziyaret edilen Koca Seyit, tarihin unutulmazları arasındadır.

Çanakkale! Buram buram tarih kokan, neredeyse her karşı toprağı şehit kanıyla sulanmış şehir. Yılın her günü, özellikle 18 Mart’ta, ziyaretçiyle dolup taşar. Çanakkale’nin tarihi öneminde tüm şehitlerimizin yadsınamayacak önemi vardır. Ancak, Koca Seyit’in önemi ayrıdır. Çünkü Seyit Onbaşı, imkansızlıklara rağmen kendi gücüyle, savaşın seyrini değiştirmeyi başarmış ve milletimizin bu savaştan galip çıkmasını sağlamıştır. Bu kahramanlık destanı, yeni nesilin de Koca Seyit ruhuna sahip olmasını sağlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here