Sevim Ak Kimdir, Yazarın Hayatı ve Eserleri

sevim ak kimdir, yazarın hayatı ve eserleri
sevim ak kimdir, yazarın hayatı ve eserleri

Türk edebiyatında çocuk kitap yazarı olarak önemli eserler vermiş olan sevim Ak bugünkü yazı konumuz… Sevim Ak kimdir, Sevim Ak kitapları ve hiç bilinmeyen yönleriyle yazarın yaşamı hakkında derinlemesine araştırma yazımız ile sizleri baş başa bırakıyoruz… Faydalı olması dileğiyle…

Konu Başlıkları

Sevim Ak Kimdir?

Çocuk edebiyatımızın en önemli öykü ve oyun yazarlarından biri olan Sevim Ak, 1955 yılında Samsun’da doğmuştur. Kimya alanında eğitim görmüş olan ünlü yazar 1980’lerin ortasından itibaren çocuk kitapları yayınlamaya başlamıştır. Yazdığı öykü ve oyunlar ile birçok ödül alan Sevim Ak, aynı zamanda senaryo yazarıdır. Sevim Ak kimdir sorusunun cevapları bunlarla sınırlı değildir elbette. Sevim Ak, sosyal sorumluluk projelerinde de sık sık yer almış duyarlı bir yazardır. Ayrıca çocuk korkularını ele alan kitapları, Marmara depreminden etkilenen çocukların rehabilitasyonu projesine ilham kaynağı olmuştur.

Doğum Yeri ve Tarihi: Samsun, 11 Ağustos 1955

Sevim Ak Hayatı?

Çocuk edebiyatının yaşayan en büyük değerlerinden biri olan Sevim Ak, Samsun’da dünyaya geldi. Sevim Ak’ın annesi Selanik’te, babası ise Rodos’ta doğmuştur. 1924 yılı Türk-Rum mübadelesi sonucunda Samsun’a göç etmiş ve burada tanışıp evlenmişlerdir. Bu evlilikten Sevim Ak dışında iki çocuk daha olmuştur. Sevim Ak’ın kardeşlerinden biri olan Behiç Ak da çocuk edebiyatımızın önemli yazarlarından biridir. Sevim Ak hayatı boyunca kardeşi Behiç Ak gibi çocuk edebiyatına büyük katkı sunmuştur.

Behiç Ak Kimdir?

Sevim Ak’ın Çocukluğu

Samsun’da çıkmaz bir sokakta hayata gözlerini açmış, Sevim Ak’ın çocukluğu da bu çıkmaz sokakta geçmiştir. Burası farklı sosyokültürel düzeyden insanların bir arada yaşadığı bir çıkmaz sokaktır. Açıkçası bu çıkmaz sokak Sevim Ak hayatı içinde önemli bir yere sahiptir. Özelikle eserlerinde yazara büyük ilham kaynağı olmuştur. Açıklamak gerekirse Sevim Ak, bu sokak sayesinde değişik insan portrelerini ve yaşam tarzlarını çok iyi gözlemleyebilmiştir. Hatta bunu eserlerinde çarpıcı bir şekilde dile getirmiş, o dönemin ruhunu gözler önüne sermiştir.

Sevim Ak öğrenim hayatına Subaşı İlkokulunda başlar. Ancak sonrasında Sevim Ak hayatı boyunca unutmayacağı çıkmaz sokağa veda etmek zorunda kalır. Ailesiyle birlikte İstanbul’a göç eder. Kadıköy Kemal Atatürk Ortaokulunda öğrenimini sürdürür. Bu yıllarda yazarın yapmayı en çok sevdiği şeylerden biri de günlük tutmaktır. İlk günlüğü babasının matematik problemleri çözsün diye aldığı sarı sayfalı defterdir. Sevim Ak’ın yazma tutkusu bu sarı defter sayesinde alevlenir. Böylelikle artık dikkatini çeken ne varsa bu sarı deftere yazmaya başlar. Lise eğitimin Kadıköy Kız Lisesinde tamamlar fakat yazma tutkusu hiç eksilmez. Lise yıllarında da yazmaya devam eder.

Sevim Ak’ın Edebi Kişiliği

Son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliğini bitirerek biyokimya uzmanı olur. Böylece eğitim hayatını tamamlayıp iş hayatına atılır. Asıl mesleği biyokimya uzmanlığı olan Sevim Ak, 25 yıl boyunca özel kliniklerde çalışır. Ancak ortaokul yıllarında başlayan yazma isteği hiç azalmamış aksine giderek artmıştır. Öyküler yazmaya ve bu yazdığı öykülerini gazeteler göndermeye başlar. İlk öyküsü1985 yılında, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayınlanır. İlk kitabı ise Uçurtmam Bulut Şimdi 1987 yılında yayınlanır. Üstelik bu kitabıyla o yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazanır. Bu kitap, günümüzde de hala severek okunan çocuk klasiklerinden biridir. Açıklamak gerekirse Uçurtmam Bulut Şimdi adlı kitabı çocuklar için eğitici ve eğlendirici öykülerden oluşmaktadır. Hatta bu kitap Sevim Ak’ın edebi kişiliği denildiğinde akla gelen en önemli eserlerindendir.

uçurtmam bulut şimdi, Sevim Ak
uçurtmam bulut şimdi, Sevim Ak

Sevim Ak çocuk kitaplarının yanı sıra TRT için çeşitli senaryo ve oyunlar yazmıştır. Böylelikle çok yönlü bir yazar olduğu söylenebilir.

Birçok öyküsü Yugoslavya, Arnavutluk, Bulgaristan gibi ülkelerde yayımlanmıştır. Sevim Ak, çağdaş edebiyatımızın da en üretken yazarları arasında yer alır. Onlarca kitaba imza atmış olan Sevim Ak, yurt dışında da birçok prestijli ödüle aday gösterilmiştir. Sevim Ak kitapları birçok dile çevrilmiş hatta çevrilmeye devam etmektedir.

Sevim Ak ve Çocuk Edebiyatı

Ülkemizin çocuk kitabı yazarları arasında kendine has üslübu ve konu içerikleri ile fark yaratan Sevim Ak, sosyal duyarlılığı çok yüksek bir yazardır. Hatta birçok sosyal sorumluluk projesinin içinde de yer almıştır. Tel Aviv Belediyesi Ruh Sağlığı Merkezi ve Marmara Üniversitesi Vakfı işbirliğiyle yürütülen Marmara Depremi Psikososyal Rehabilitasyon Projesi bunlardan biridir. Bu proje yazarın çocuk korkularıyla ilgili 13 öyküsünden yola çıkılarak başlatılmıştır. Ayrıca Doğu ve Güneydoğu’da çocuklarla yaratıcı okuma ve öykü yazma çalışmaları içinde bulunmuştur. Bu çalışmaları Fransa’da dergilerde haftalarca yayınlanmıştır.

Sevim Ak bir röportajında, ilk zamanlarda yetişkinler için de yazı çalışmaları içerisinde bulunduğunu ama daha sonraları seçimini çocuk edebiyatından yana yaptığını vurguluyor. Bunu da şu cümlelerle ifade ediyor : “Seçimimi çocuklardan yöne kullanmamın nedeni çocuğun dili, algısı ve anlatım biçimine kendimi daha yakın hissedişim. Bir de galiba çocukluğumun, hayatımın en zengin deneyimler yaşadığım dönem olması hatta çok anı bırakması. Çocukluğumdan bu yana uzun zaman geçti. Ancak o dünyanın inceliklerinden, duyarlıklarından kopamadım.” ¹

Vanilya Kokulu Mektuplar, Sevim Ak
Vanilya Kokulu Mektuplar, Sevim Ak

Sevim Ak aynı röportajında çocuk edebiyatında bulunması gereken özellikleri şöyle sıralıyor: “ Sanatsal kaygısı olmayan, basitçe çiziktirilmiş, dili özensiz kitaplar çocukları okumadan uzaklaştırır. Öğretici yanı ağır basan, yetişkin bakışıyla mesajlarını altı çizili ve tek doğru şeklinde veren, eleştirel düşünmeye kapı açmayan çocuk kitaplarının çocuğun kişisel gelişimine yarardan çok zararı olacağını düşünürüm. İyi çocuk kitabı; çocuk gerçekliğini iyi bilen, yaşam sevinci ve umudu kaybettirmeden farklı yaşam biçimleri ve karakterlerle çocukları karşılaştıran, sorular sordurtan, tartıştıran, anlaşılır, yalın bir dille yazılmış kitaplar içinden seçilebilir.”

Sevim Ak Eserleri

 • Uçurtmam Bulut Şimdi (1987)
 • Karşı Pencere (1988)
 • Pembe Kuşa Ne Oldu (1989)
 • Penguenler Flüt Çalamaz (1990)
 • Toto ve Şemsiyesi (1994)
 • Babamın Gözleri Kedi Gözleri (1994)
 • Vanilya Kokulu Mektuplar (1996)
 • Mahalle Sineması(1996)
 • Puf Pufpuf Cuf Cufcuf ve Cino (1997)
 • Dalgalar Dedikoduyu Sever (1997)
 • Sakız ve Haftanın Öyküsü
 • Domates Saçlı Kız (1998)
 • Sakız ve Aytaşı
 • Sakız ve Rüzgâr Adam
 • Gemici Dedem (1999)
 • Dörtgöz (1999)
 • Sakız Kızın Günleri
 • Çilekli Dondurma(2002)
 • Lodos Yolcuları (2003)
 • Güneşin Çocukları (2004)
 • Bir Tanışma Öyküsü (2017)
 • Ada ve Adam 2018)
 • Gökkuşağı Yazı (2019)
 • Gazete Fısıltıları (2019)
 • Melo (2020)

 Kaynakça

¹ ya/da MEB Güncel Eğitim Dergisi sayı 2, Ocak-Şubat 2020 sayfa 6-7

Önceki İçerikDiş Eti Çekilmesi Tedavisi, Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?
Sonraki İçerikMandalina Kaç Kalori? Mandalina Kilo Aldırır Mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.