Seramik ile Porselen Arasındaki Fark Nedir

Seramik ile Porselen Arasındaki Fark Nedir
Seramik ile Porselen Arasındaki Fark Nedir

Seramik Nedir

Seramik kilden yapılan tabak, çanak, çini, fincan, vazo gibi şeylere verilen isimdir. Çok eski bir tarihi bulunan seramiğin kullanım alanı oldukça zengindir. Elde ya da makine yardımıyla bu ürünler yapılabilmektedir. Önce şekil verme ve sonrasında da sertleştirme yöntemiyle elde edilir. Sertleştirme işlemi ısı derecesi çok yüksek olan fırınlarda yapılır. Yazımızın devamında seramik nedir, porselen nedir ve seramik ile porselen arasındaki farklar hakkında bilinmesi gereken diğer detaylara yer veriyor olacağız.

Seramik gözenekli ve gözeneksiz olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Bu ayrım hamurun şekline göre yapılır. Gözenekli olarak elde edilen seramikler sıvıyı sızdırırlar. Tıkız hamur denilen kilden yapılan seramikler ise su sızdırmama özelliğine sahiptir. Tıkız hamurdan elde edilen seramikler sızdırma yapmaması için farklı kil ya da kimyasal oksitlerle hazırlanmış olan sıvının içerisine bastırılır. Bu şekilde tıkız hamur astarlanmış olur. Seramiğin hammaddesi kildir. Kimyasal olarak alümin silikat olarak tanımlanmaktadır. Fayans, sağır porselen, majolika, çanak çömlek ve porselen belli başlı seramiklerdir.

Seramik Nasıl Yapılır

Seramiğin nasıl yapıldığı noktasında bilmeniz gerekenler yazımızın bu bölümünde mevcut. Özellikle seramik nasıl yapılır diye merak edenler dikkatli bir şekilde okuyabilirler. Seramik yapabilmek için doğadan elde edilen kil, kuvars, kaolen ve feldspat gibi hammaddelere ihtiyacınız bulunmaktadır. İlk olarak hazırlanan bu maddeleri hamur haline getirmeli ve daha sonrasında da preslemelisiniz. Yapmak istediğiniz şekli elle ya da makine yardımıyla yapabilirsiniz. Presleme yapıldıktan sonra en az 1100 derece sıcaklığa sahip olan fırınlara vermeniz şarttır.

Seramiğin ön yüzü tabaka şeklinde kaplanmalıdır. Bunu yapmak için de sır denilen özel bir kaplama malzemesine ihtiyacınız olacaktır. En sağlıklı ürünler arasındadır diyebiliriz. İçerisinde bulunan hammaddelerin hemen hepsi doğadan elde edilmekte ve bu sebeple de insan sağlığı açısından faydalıdır. Çevreye zarar vermemesi, kullanımı ve temizliği kolay olması seramiğin önemli avantajları arasında yer almaktadır.

Seramik Nerede Kullanılır

Seramik ürünlerin kullanım alanı oldukça geniştir. Doğal maddelerden elde edilmesi, çevreye karşı zararlı olmaması, insan sağlığını tehdit etmemesi, estetik bakımından görsel özelliklere sahip olması, kullanımı ve temizliği kolay olması gibi özelliklerinden dolayı kullanım alanı oldukça geniştir. Bu çerçevede seramik nerede kullanılır sorusunun yanıtı maddeler halinde aşağıdadır:

seramik nedir
seramik nedir

• Çimento
• Porselen
• Çini
• Fayans
• Cam
• Tuğla
• Kiremit
• Porselen
• Çanak
• Tabak
• Çömlek
• Testi
• Güveç kabı

Porselen Nedir

Makaleminin bu bölümünde de porselen nedir diye merak edenler için bilgiler veriyor olacağız. Genel olarak seramik malzemelerle benzer özelliklere sahiptir. Porselen yapımında da kaolin, silikat ve feldspat adı verilen doğal hammaddeler kullanılmaktadır. Porselini bir seramik türü olarak tanımlamak yanlış bir ifade olmayacaktır. Porsel ile seramik arasındaki en belirgin fark ise feldspat adı verilen maddedir. Seramik malzemelerde bu madde bulunmazken, porselen içerisinde feldspat mevcuttur. Feldspat adı verilen malzeme porselini çok daha sert hale getirmektedir. Porselen ürünler seramiğe göre daha sert ve dayanıklıdır. Genel olarak cam özelliği taşımaktadır.

Porselen Nasıl Yapılır

Porselen yapımı hakkında gerekli olan bilgileri sizler için araştırdık. Bu bölümde porselen nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyor olacağız. Genel olarak seramik ile porselen yapımı aynı şekildedir. Bu iki ürün arasındaki en temel fark ise içerisinde bulunan malzemelerdir. Bunun dışında bir fark söz konusu değildir ve aynı şekilde yapılırlar.

Porselen yapımı için gerekli olan doğal hammaddeleri elde ettikten sonra el ya da makine yardımıyla biçimlendirme yapmalısınız. Eski zamanlarda hem seramik, hem de porselinin elle biçimlendirildiğini söyleyebiliriz. Günümüzde ise daha çok makine yardımıyla seri bir şekilde biçimlendirme yapılmaktadır. Biçimlendirme yapıldıktan sonra 1100 derecenin üzerinde ısıtılmış fırına porselenleri vermeniz gerekiyor. Belli bir süre fırınlama yapıldıktan sonra ise gerekli sertliğe ulaşmış olacaktır. Soğuk odalarda fırınlanan porselenler soğutulur ve kullanım halien gelir. Seramiğe göre daha sert bir yapıda olacaktır.

Porselen Nerede Kullanılır

Porselen ürünlerin kullanım alanları oldukça geniştir. Seramik malzemelerde olduğu gibi porselinin de pek çok yerde kullanıldığını görüyoruz. Bu çerçevede porselen nerede kullanılır sorusuna ilk yanıtımız süs eşyaları olacaktır. Günümüzde süs eşyaları fazlasıyla tercih edilmektedir. Daha modern yaşam alanları için süs malzemelerine olan ihtiyaç artmaktadır. Porselenin de kullanım alanlarından en fazla olanı süs eşalarıdır diyebiliriz.

porselen nedir
porselen nedir

Porselen oldukça iyi bir yalıtım malzemesidir diyebiliriz. Yalıtımın çok daha iyi olmasını istediğiniz yerlerde porselen tercih edebilirsiniz. Porselenin bir diğer kullanım alanı ise diş hastalıklarıdır. Özellikle protez diş yapımında porselen malzemelerin kullanıldığını biliyoruz. Bunun dışında çeşitli mutfak malzemelerinde de porselinin fazlasıyla tercih edildiğini görüyoruz. Tabak, çanak ve benzer ürünlerde porselen kullanılmaktadır.

Seramik ya da porselen gibi malzemeler fiyat bakımından da farklı seviyelerde olabilmektedir. Her birinde benzer malzemeler kullanılsa da, tercih edilen malzemenin kalitesi ve diğer etkenler fiyatları etkileyebilmektedir. Bu nedenle bütçenize uygun olan seramik ya da porselen malzemeleri tercih etmeniz gerekiyor. El sanatları, mutfak eşyaları, süs eşyaları, inşaat ve benzer pek çok alanda kullanımı olan bu özel malzemelerin çevre ve de insan sağlığı açısından oldukça faydalı olduklarını ifade edebiliriz.

Seramik ile Porselen Arasındaki Fark

Seramik ve porselen arasında ufak bazı farklılıklar söz konusudur. Genel olarak kullanılan malzemeler, yapımı, kullanım alanları ve özellikleri benzer durumdadır. Yazımızın son bölümünde de seramik ile porselen arasındaki fark konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Seramik ürünler biraz daha yumuşaktır. Porselen ile kıyasladığımızda porselinin daha sert ve camsı özellikleri fazladır. Porselenin seramiğe göre daha sert olması dayanıklı olması anlamına gelmemelidir. Cam özelliklerinden dolayı seramiğe göre çok daha kolay kırılabilmektedir. Yapısal olarak seramik içerisinde boşluklar daha fazladır. Porselen içerisindeki malzemelerden dolayı daha yoğundur ve boşluk yoktur. Bu da sızdırmazlık özelliğinin porselen ürünlerde daha fazla olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor. Dayanıklılık bakımından porselin biraz daha ön planda olduğunu belirtmeliyiz. Biraz önce porselenin daha kolay kırıldığından söz etmiştik. Bu ifade çok sert darbeler durumundadır. Normal şartlar altında darbelere karşı seramik malzemeler daha dayanıksızdır.

Işığı geçirme özelliği bakımından konuyu incelediğimizde ise porselenin daha geçirgen olduğunu görebiliyoruz. Sızdırmazlık özelliği daha fazla olmasına rağmen cam özelliğinden dolayı ışığı geçirme oranı seramiğe göre daha fazladır. Porselen malzemeler özellikle güneş ışınlarını fazlasıyla geçirmektedir. Seramik malzemelerde ise böyle bir durum söz konusu bile değildir.

Görüldüğü gibi bazı ufak farklılıklardan söz etmek mümkün. Son olarak porselenin çok yüksek ısıda fırınlandığını ifade etmemiz gerekiyor. Özellikle seramiğe göre çok daha sert olmasında temel etken yüksek ısıda fırınlanıyor olmasıdır. Ortalama olarak seramik 1100 derece civarında fırın ile ısıtılırken, porselen ise 1400 derece civarı fırında ısıtılmaktadır. Bu da porselinin daha sert olması demektir. Seramiğin mat ve donuk olması, porselenin de çok daha yoğun ve kesif olması diğer özellikler arasındadır. Kullanım, tasarım, sağlık ve benzer özellikleriyle her iki malzemenin de hayatımızdaki kullanım alanları çok fazladır. Siz de bu malzemeleri tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.