Şehirlere Telefon Kodları Nasıl Verilmiştir?

şehirlerin telefon kodları nasıl verilmiştir
şehirlerin telefon kodları nasıl verilmiştir

Birçoğumuz çocukluğunda araba plakalarının hangi şehre ait olduğu oyununu oynamışızdır. Özellikle herkesin bildiği (34, 06) gibi plakalara yakınsa hemen alfabe bilgimizi gözden geçirmiş şehri tahmin etmeye çalışmışızdır. Alfabe bilgimizi diyorum çünkü plakalar alfabetik sırayla verilmiştir. Ankara şehri 06, Antalya 07’dir. Telefon kodlarına bakıldığında Ankara’nın alan kodu 312, Antalya’nın ise 242’dir. O zaman telefon alan kodu alfabetik sırayla verilmemiştir. Yan yana olan iki şehrin alan kodu da farklıysa o zaman şehirlere telefon kodları nasıl verilmiştir? Bu ilginç sorunun cevabını merak ediyor musunuz? Belki de aklınızın ucundan geçmeyecek bu cevabı öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. İşte detaylar

Konu Başlıkları

Şehirlere Telefon Kodları Nasıl Verildi?

"<yoastmark

Tarih 15 Şubat 1880’i gösterdiğinde insanlık yeni bir çağa atım atıyordu. Bu çağın adı iletişim ya da telefon çağıydı diyebiliriz. Alexander Graham Bell ve yardımcısı Charles Sumner Tainter ilk defa “alo” dediler. O günlerde ilkel bir iletişim cihazı olan radyofon gün geldi akıllı telefon olarak hayatımıza girdi. Bu uzun macera kadranlı telefonlarla başladı, sonra tuşlu telefonlara dönüştü, en sonunda akıllı dokunmatik ekranlarla devam ediyor. İşte şehirlere telefon kodları nasıl verildi sorusunun cevabı da burada yatıyor. Kadranlı telefonlarda…

Kadran, arama yapmak için 1’den 9’a kadar sıralanmış sayıların üzerindeki çarkı ifade eder. Kadranlı telefonlarda aramalar her bir sayı için çarkın yani kadranın bir kez çevrilmesiyle yapılırdı. Dolayısıyla kadranlı telefonlarda arama yapmak zahmetli bir işti. Bugün akıllı telefonlarla tek bir tuş kullanarak yapıyoruz aramalarımızı. Kadranlı telefon yıllarında ise en az yedi rakam çevirmek ve her defasında sonuna kadar çevrilen kadranın yerine gelmesini beklemek gerekiyordu. Bu da çok zaman alan bir işti.

Telefon kodları verilip iletişim ülke çapına yayıldığı dönemde bağlantılar bir merkezden olurdu. Bu merkezlere santral deniyordu. Bazen bir telefon görüşmesi için dakikalarca hatta saatlerce bekleniyordu. Özellikle nüfusun yoğun olduğu şehirlerde ikamet ediyorsanız ya da kalabalık bir şehirde yaşayan biriyle görüşmek istiyorsanız…

Telefon Şarj Olurken Kullanmak Tehlikeli Mi?

İstanbul’un Telefon Kodu

Bu tür yoğunlukları önlemek maksadıyla da yoğun nüfuslu şehirlere, kadran çevrilirken en az zaman harcanacak kodlar verilmiştir. Türkiye’de kadranı çevirirken harcayacağınız zamanın en az olduğu telefon kodu 212’dir. Bu telefon kodu, İstanbul’un alan kodudur. İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehridir. Dolayısıyla Türkiye’de en fazla çevrilecek kod da İstanbul’un alan kodudur.

Ankara’nın Telefon Kodu

Türkiye’de kadranlı telefonla arama yaparken en az süre harcayacağınız ikinci kod, Ankara telefon alan kodu 312’dir. Çünkü şehirlere telefon kodları verildiği dönemde Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri bugün de olduğu gibi Ankara’dır. Dolayısıyla şehirlere telefon kodları nasıl verilmiştir sorusunun cevabı, nüfus yoğunluğuna bağlı zaman kazanma isteğidir. Toplum olarak da bu tür meselelerde çok zaman harcamayı sevmeyiz. Öyle ki internetten Ankara telefon alan kodu sorgulamasını bile çoğunlukla Ankara kodu telefon diye en kısa şekilde yaparız J

Türkiye’de arama yaparken en az zaman kaybettiren üçüncü kod ise Eskişehir telefon kodu olan 222’dir. En kalabalık şehirlerimizden İzmir telefon kodu ise 232’dir.

Ayrıca şehirlere telefon kodu nasıl verilmiştir sorusunun cevabı sadece ülkemize özgü değildir. Bu durum bütün dünya için geçerlidir. PTT zaten bu uygulamayı Amerika’yı örnek alarak yapmıştır. Örneğin, Amerika’nın en büyük şehirlerinden biri olan New York’un da telefon kodu 212 olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde diğer yoğun nüfuslara sahip Los Angeles’in telefon kodu 213, Chicago şehrinin telefon kodu ise 312’dir.

İstanbul’un Neden İki Ayrı Telefon Kodu Var?

Bu noktada aklınıza neden İstanbul’un iki ayrı kodu var sorusu merak konusudur… Bunun sebebi ise şöyledir:

İstanbul şehrinde başından beri iki ayrı telefon kodu yoktu. İlk telefon kodları verildiğinde İstanbul’a sadece 212 alan kodu verilmiştir. Ancak ülkemizin en hızlı büyüyen şehri İstanbul olduğu için zamanla tek telefon kodu uygulaması yeterli gelmemiştir. Bu yoğunluğa çare olarak da şehri iki bölgeye ayırıp bir telefon kodu daha vermek düşünülmüştür. İstanbul Anadolu yakası 216 kodunu almıştır.

Benzer bir durum yine Amerika’nın New York şehri için geçerlidir. Şehirdeki nüfus yoğunluğu tek telefon kodu için fazla olduğunda ikinci kod verilmiştir. New York şehrinin ilk kodu 212 iken ikinci 718 olarak seçilmiştir. Bunun sebebi ise kafa karışıklığı yaratmamak içindir. Biz de durum biraz farklıdır. İstanbul’un telefon kodları birbirine yakın olduğu için sık sık karıştırılmaktadır.

Ayrıca telefon kodları verilirken 2 rakamından başlanmıştır. İlk rakamın 1 olmasıyla ilgili bir kısıtlama söz konusudur. Şehirlere telefon kodu nasıl verilmiştir sorusuna fazladan bir bilgi daha ekleyelim:

Türkiye’de telefon kodunun ilk rakamı şehrin coğrafi konumunu gösterir. Eğer telefon kodunun ilk rakamı 2 ise bu şehir batıdadır. 3 ise Anadolu’nun ortalarında, 4 ise Anadolu’nun doğusundadır.

Örneğin, İzmir, İstanbul, Bursa Anadolu’nun batısındadır ve alan kodu 2 rakamıyla başlar. Tokat, Kırıkkale ya da Hatay Anadolu’nun ortalarındadır ve alan kodları 3 rakamıyla başlar. Erzurum, Trabzon veya Ağrı Anadolu’nun doğusunda yer alır ve telefon kodları 4 rakamıyla başlar.

Önceki İçerikSoğan Kokusu Nasıl Geçer? Ağızdaki Eldeki Soğan Kokusu Nasıl Gider?
Sonraki İçerikCennet Hurması Kaç Kalori? Trabzon Hurması Kaç Kalori?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.