Sarahah Nedir, Neden Popüler

Sarahah Nedir, Sarahah Uygulaması
Sarahah Nedir, Sarahah Uygulaması

Son Zamanların Popüler Uygulaması Sarahah

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte sosyal medya uygulamaları da her geçen gün artmakta. En popüler sosyal medya uygulamaları denildiğinde şimdiye kadar facebook, instagram, twitter ve snapchat gibi uygulama isimleri akla gelmekteydi. Fakat son günlerde en çok indirilen uygulama olarak Sarahah isimli uygulama, indirilenler listesinde üst sıralarda yer almaya başladı.

Sarahah Nedir

Kısa süre içerisinde kitleler arasında hızla yayılmaya başlayan Sarahah nedir? Nasıl bu kadar popüler olmayı başarmıştır? Uygulamanın kısa sürede yakaladığı popülarite birçok soruyu da beraberinde getirdi. Kısacası ”Sarahah” kelimesi Arapça bir kelimedir ve dürüstlük anlamında kullanılmaktadır. Uygulamaya bu ismin verilme sebebi ise uygulamanın insanlar arasında dürüstçe konuşmayı teşvik etmek amacı ile kurulmasıdır. Bu uygulama Zain al-Abidin Tawfiq isimli Suudi Arabistanlı bir geliştirici tarafından ilk olarak bir internet sitesi olarak kurulmuştur.

Sitenin yoğun ilgi görmesi üzerine sistemin mobil uygulama haline getirilmesine karar verilmiştir. Böylece isteyen herkes App Store ve Google Play Store linkleri üzerinden bu uygulamayı indirebilme imkanı bulabilmektedir. Bir çok kişi tarafından beğenilen bir uygulama olan sarahah en çok indirilen uygulama olarak son zamanlarda dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu uygulamanın çok beğenilmesi ve kısa sürede popüler olmasının asıl nedeni ise insanlara düşüncelerini gizlemeden açıkça söyleme olanağı vermesidir.

Sarahah Nedir
Sarahah Nedir

Sarahah Ne İşe Yarar

Uygulama üzerinden kimliğini belirtmeden isteyen herkes istediği her hangi bir kişi hakkında duygu ve düşüncelerini dürüst bir şekilde söyleyebilmektedir. Sarahah uygulamasında yazılan her mesaj anonim şekilde yazılmaktadır. Yani yazılanları herkes görebilmektedir. Bu durum ise kişileri daha dürüst konuşmaya teşvik etmektedir. Kendiniz hakkında başkalarının ne düşündüğünü bu uygulama sayesinde rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Üstelik sizde istediğiniz her hangi bir kişiyi bu uygulama ile rahatça eleştirebilirsiniz. Fakat uygulamanın olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Çünkü kimliği belli olmayan ve sizden nefret eden kişiler istediklerini rahat bir şekilde ifade edebildikleri için aşırıya kaçarak, kin ve nefret dolu söylemler yazabilirler. Bu durum ise özellikle küçük çocukarı daha agresif konuşmaya yönlendirerek olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Diğer Uygulamarla da Kullanabilirsiniz

Sarahah uygulaması snapchat ve instagram gibi diğer sosyal medya hesapları ile ilişkilendirilerek de kullanılabilmektedir. Ayrıca uygulamanın rehberinize ulaşmasına izin vererek de telefonunuza kayıtlı kişilerden bu uygulamayı kullananları rahatlıkla bulabilirsiniz. İlk olarak Arapça ve İngilizce dillerde yayınlanan bu uygulama, dünyada hızla yayılmaya başladıkça kendisini geliştirerek başka dillere çevrilmeye de başladı.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here