Sandviç Panel Nedir, Çeşitleri ve Özellikleri

Sandviç Panel Nedir, Çeşitleri ve Özellikleri
Sandviç Panel Nedir, Çeşitleri ve Özellikleri

Panel Sandviç

Sandviç panel nedir? Günümüzde çatı ve dış cephe kaplamaları, geniş binalarda separator olarak kullanılan panel sandviçler maliyet uygunluğu, ses ve ısı yalıtımı, yangın dayanımı  avantajları nedeniyle çok yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Sandviç paneller; iki kat alüminyum veya galvaniz sac arasında farklı kalınlıklarda dolgu malzemesi sıkıştırılarak elde edilen bir kaplama malzemesidir.

Dış cephe kaplaması veya çatı kaplaması olarak kullanılan, betonarme malzemelere gore çok daha uygun fiyatlara tedarik edilen panel sandviç, aynı zamanda binaya veya çatıya ekstra statik yük bindirmezler. Montajı ve demontajı da çok kolay olan panel sandviçler bu özellkleri ile daha çok çatı kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Sandviç Panel Nedir

Alüminyum veya galvaniz malzemelerin tek basına kullanılması hem montaj açısından hem de yalıtım özelliği açısından dezavantajlara sahip olduğundan farklı bir tasarım yapılarak iki sac paneli arasına poliüretan, polyester, XPS, taşyünü gibi malzemeler yerleştirilip sıkıştırılarak panel sandviç üretilmiştir. İki sac paneli arasında kalan poliüretan dolgu veya taş yününün kalınlığı kullanılacağı bölgenin iklimsel özelliklerine gore farklı kalınlıklarda olabileceği gibi özel istek üzerine de istenilen kalınlıkta üretilebilir. Özellikle soğuk iklime sahip bölgelerde en ideal cephe yalıtım malzemesi olan sandviç panel bina dış cephesine estetik bir görğnüm kazandırdığı gibi ısı değişimini de minimum indirgeyerek size ısı yalıtımı konusunda avantaj sağlar.

Sandviç Panel Nedir
Sandviç Panel Nedir

Renk tercihinize gore coil coating teknolojisi ile  boyanabilen panel sandviçler boyama işleminden sonra poliüretan dolgu ile sıkıştırılmaktadır. Coil coating teknolojisi metal yüzeyin tamamının homojen bir şekilde kaplanmasını sağlayarak metal özünün daha uzun yıllar korunmasını sağlar. Kompozit özellikli bir malzeme olarak ses yalıtımının yanında yangına karşı da dayanıklılık özelliği olan panel sandviç, daha uzun ömürlüdür ve daha geç korozyona uğrayarak size daha az bakım maliyeti çıkaracaktır. Bu nedenle renk kataloğundan istediğiniz rengi tercih edebilir ve binanınızın dış cephesi ile uyumlu bir cephe  kaplaması veya çatı kaplaması yapabilirisiniz. Panel sandviçlerde kullanılan boyalar sac üzerine 25 mikron standartta püskürtülür. Polyester esaslı boyanın sac yüzeyinde homojen olarak kaplanmasından sonar iç yüzey boya işlemine geçilir ve 0,5 mikron astar boya ile astarlama işlemi yapılır. Bu işlemlerden sonar boyama işlemi tamamlanır.

Sandviç Panel Nasıl Nontaj Edilir

Sandviç paneller kenet sistemine gore tırnaklı bir şekilde üretilir ve birbirlerine kenetlenerek birleştirilebilir. Kenet sistemine gore yapılan montaj işlemi ile sızdırmazlık maksimum seviyede olur. Çatı kaplama işlemlerinde  istenilen sızdırmazlığın sağlanması için en ideal çözüm olan kenetli sandviç panel, montaj ve demontaj kolaylığı sağlaması nedeni ile de tercih edebileceğiniz bir kaplama malzemesidir. Montaj edileceği yerin özelliğine göre ses ve ısı yalıtımı için en ideal malzeme olan panel sandviç, ihtiyaca gore 2 – 3 – 4 – 5 – 6 metre olarak üretilebilir. Bu nedenle her türlü ihtiyacınızda size kolay bir şekilde çözüm olan panel sandviçler hangi boyutta olursa olsun kenetlenir ve monte edilir. Kenet sistemin dışında vida ve klipsler yardımı ile de birleştirme işlemi yapılan sandviç paneller bu şekilde monte edildiğinde kenet sistemine göre daha az sızdırmazlık sağlayacağı için doğru bir ustalık ve işçilik ile birleştirilmelidir.

Panel Sandviç Dolgu Malzemeleri

Panel sandviçler kullanılacakları yere göre ses veya ısı yalıtımı sağlayacak ise farklı dolgu malzemeleri kullanılarak üretilirler. Genel olarak poliüretan veya taş yünü kullanılarak yapılan panel dansviçlerde istisnai olarak polyester, PVDF, plastisöl polistren köpük, XPS, EPS gibi farklı dolgu malzemeleri de kullanılabilir. Bir panel sandviç ile ses ve ısı yalıtımı maksimum düzeyde sağlanmak isteniyorsa bu dolgu malzemelerinden bir kaçı bir arada kullanılabilir. Her dolgu malzemesinin kendisine özgü özellikleri bulunduğu için ihtiyaca göre farklı dolgu malzemeleri tercih edilebilir.

Panel Sandviç Özellikleri

Panel sandviçler ısı yalıtımı, ses yalıtımı dışında, su emme kapasitesi, yoğunluk, sıcaklık dayanımı, buhar geçirgenliği, boyutsal kararlılık, kimyasal dayanım ve yangın dayanımı gibi özelliklere sahiptir. Bu özellikler dış cephe kaplaması veya çatı kaplaması olarak kullanılacak olan panel sandviçlerin kalitesini belirler. Özellikleri açısından sandviç panel nedir? Faydaları nelerdir?

Isı yalıtımı; Panel sandviçler optimum ısı yalıtım özelliğine sahip olan malzemeler olduğu için iç ve dış cephe arasında min %75 ısı yalıtımı sağlar. Bu açıdan soğuk bölgelerin vazgeçilmez ısı yalıtım malzemesidir.

Su emme kapasitesi: Panel sandviçler su ve yağmur gibi etkenlerden minimal bir şekilde etkilenir. Uzun ömürlü olması için kapilerite yolu ile ıslatılıp dolaylı geçirgenlik değeri  minimum seviyede tutulur. Böylece su emme kapasitesi de minimum seviyelerde kalmış olur.

Yoğunluk: Dolgu malzemesi olarak kullanılan malzemenin yoğunluğuna göre ısı ve su yalıtımı sağlayan panel sandviçler bu özellikleri ile çatı kaplama malzemesi olarak gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Sıcaklık dayanımı: Panel sandviçler özellikle sıcak bölgelerde kaplama malzemesi olarak kullanıldığı için sıcaklık dayanımı ön plana çıkmaktadır. Üretim teknoloji olarak kapilarite teknolojisi kullanıldığı için sandviç panel üst yüzeyi sıcaklık dayanımı en ideal seviyelere gelecek şekilde üretilir. Bu sayede çok uzun yıllar ısı dayanımı gösterir.

Ses yalıtımı: Kullanılan dolgu malzemesi ile ideal ses yalıtımı sağlanan panel sandviç bu özelliği ile minimal ses geçirgenliği sağlar. Ayrıca ses yalıtımı için özel olarak birkaç farklı dolgu malzemesi bir arada kullanılarak da panel sandviç üretilebilir.

Yangın dayanımı: Olası bir yangın afeti sırasında yüksek performans gösteren ve yanmaz özellikli dolgu malzemesi ile maksimum yangın dayanımına sahip olan panel sandviçler hayat kurtarıcı özelliklere de sahiptir.

Önceki İçerik3 Boyutlu Yazıcı Nedir, Nasıl Kullanılır, Neler Yapılabilir
Sonraki İçerikOryantasyon Ne Demek, Oryantasyon Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.