Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır

Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır
Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır

İnternet üzerinden alışveriş yapmak isteyen ancak güvenliğinden tam olarak emin olamadığı e-ticaret siteleri nedeniyle kredi kartı bilgilerini girmekten çekinen kişilerin imdadına koşan sanal kartlar, günümüzde en çok tercih edilen online ödeme yöntemlerinden birisidir. Buna göre her geçen gün daha fazla kişinin kullanmaya başladığı sanal kartları nasıl temin edebilecekleri ve söz konusu kartların ne kadar güvenilir olabilecekleri ile alakalı bilgi isteyenlere, ilk olarak sanal kart nedir sorusunu yanıtladıktan sonra sanal kartların özellikleriyle ilgili daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

Sanal Kart Nedir

Sanal kart nedir diyerek bu kartların tam olarak ne anlama geldiğini öğrenmeyi arzu eden kişilere, sanal kartların isimlerinden de rahatlıkla anlaşılabileceği üzere fiziksel bir üründen ziyade sanal kullanıma uygun özellikteki kartlar oldukları söylenebilir. Sanal kartlarda kullanım limitleri kart sahipleri tarafından belirlenir ve limitlerin sınırlandırılmasının ardından söz konusu kartların her türlü sanal alışverişte yüksek güvenlik önlemleri üzerinden kullanılması mümkün hale gelir.

Havale Nasıl Yapılır

Sanal Karta Neden İhtiyaç Duyuldu

Sanal kart nedir sorusunu yanıtladıktan sonra bu kart türünün son zamanlarda neden bu kadar popüler hale geldiğinden de söz etmek gerekir. Günümüzde gitgide yaygınlaşan internet alışverişleri neticesinde pek çok tüketici, ihtiyaçlarını internet üzerinden satış yapan web sitelerinden gidermekte ve bu siteler aracılığı ile hiçbir ekstra efor sarf etmeden istediği ürünün evine gelmesini sağlayabilmektedir.

Ancak internet alışverişlerinin bu kadar yaygınlaşması, online alışveriş sektörüne çok sayıda dolandırıcı firmanın da girmesine neden olmakta ve bilinçsiz tüketiciler de çoğu zaman bu tür internet sitelerinden alışveriş yaparak kişisel bilgilerini ve kredi kartı detaylarını çaldırabilmektedir. İşte gün geçtikçe daha ciddi bir hale gelen bu probleme bir tür çözüm olarak ortaya çıkan sanal kartlar da internet alışverişlerine güvenmeyen tüketicilere ilaç gibi gelmekte ve kişisel bilgilerini yüzde yüz koruyarak internet üzerinden alışveriş yapabilmelerine olanak vermektedir.

Sanal Kart Güvenli Mi

Normal bir kredi kartı başvurusundan hiçbir farkı olmayan ve kredi kartı talebine göre çok daha kısa sürede sonuçlanması ile bilinen sanal kartlar, bugün internetten alışveriş yapmak isteyen pek çok kişinin ilgi odağı haline gelmektedir. Herhangi bir bankadan sanal kart talep etmeden önce sanal kartın yeterince güvenilir olup olmadığını öğrenmek isteyenlere ise bu kartların hiçbir şekilde sorun yaratmadan sahiplerine hizmet edebilecekleri söylenebilir. Ancak yine de internette yer alan her veri gibi internet üzerinden alışverişe açık olan sitelerin de bazı güvenlik açıklarına sahip olduklarının göz ardı edilmemesi ve internetten alışveriş yapmadan önce ilgili sitelerin SSL sertifikaları ile korunup korunmadıklarına bakılması tavsiye edilmektedir.

Zira SSL sertifikası ile koruma sağlanan online alışveriş sitelerinde kişisel bilgilere ve kart bilgilerine izinsiz şekilde erişebilmek diğer sitelere göre çok daha zor olduğu için bu tür sitelerde sanal kart sahiplerinin güvenle alışveriş yapabilmeleri mümkün olabilmektedir. Sanal kartların güvenilirliği ile ilgili son olarak da kart sahiplerine kartlarını kullanmadıkları zamanlarda limitlerini sıfırlayarak güvenliklerini arttırabilecekleri söylenebilir.

Oltalama Nedir

Sanal Kart Nasıl Kullanılır

Günümüzde popülerliği artan alışveriş yöntemlerinden birisi olan sanal alışverişlerde güvenilirlikleri nedeniyle tercih edilebilecek olan sanal kartlarla ilgili belli başlı konulardan bahsettikten sonra bu kartlara nasıl sahip olabileceğini öğrenmek isteyen ve sanal kart nasıl kullanılır diyen kişilere, bugün pek çok deneyimli bankanın sanal kart hizmetleri verdiği söylenebilir.

sanal kart oluşturma
sanal kart oluşturma

Daha güvenli internet alışverişleri için tercih edilebilecek olan sanal kartlar, bankalardan talep edilebilmekte ve bankalar da müşterilerinin istenen bazı koşulları karşılamaları neticesinde onlara sanal kart çıkartabilmektedir.

Bankalar tarafından müşterilere sunulan sanal kartlar, limit belirleme gibi kısa birkaç işlem sürecinin ardından internet üzerinden yapılabilecek her türlü alışverişe açılabilmekte ve müşteriler de kartlarını güvenle kullanmaya başlayabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra sanal kart nasıl kullanılır sorusunu yanıtlamaya devam ederken ek olarak farklı bankaların sanal kart çıkartma işlemleri için farklı süreçleri olduğundan da söz edilmesi gereklidir. Buna göre Türkiye’nin en ünlü bankalarının birbirinden farklı sanal kart oluşturma süreçlerinden kısaca bahsedilebilir.

Sanal Kart Oluşturma

Sanal kart oluşturma konusunda günümüzde hizmet veren çok sayıda banka bulunsa da müşteriler genelde en bilinen bankaların sanal kart hizmetlerini tercih etmektedir. Buna göre bu bankalar, VakıfBank, Akbank, YapıKredi, Garanti Bankası, HSBC, DenizBank, TEB ve HalkBank olarak belirtilebilir.

VakıfBank Sanal Kart Oluşturma

VakıfBank sanal kart sayesinde yurt içi ve yurt dışı kaynaklı her türlü online alışveriş sitesinde kolay bir şekilde ve güvenle alışveriş yapabilmek mümkündür. VakıfBank’ın kendi kartı olan WorldCard ile birebir aynı özellikleri taşıyan sanal karta sahip olabilmek için birbirinden farklı üç yol izlenebilmektedir. Bu yöntemler arasında ilk sırada Mobil Bankacılık ya da İnternet Bankacılığı ile sanal karta başvuru yer almaktadır. Bu işlemlerde sırası ile Başvurularım > Kredi Kartı Başvurusu > Sanal Kart Oluştur menüleri seçildikten sonra sanal kart için VakıfBank’a başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntemin yanı sıra dileyen kişiler SANAL boşluk sahip olunan kredi kartının son 6 hanesini yazarak 5724’e de SMS atabilir ve bu sayede sanal kartlarını kolaylıkla çıkartabilir. Son olarak VakıfBank müşterilerinin en yakın VakıfBank şubesine uğrayarak doğrudan şubeden sanal kart edinme ayrıcalığına sahip oldukları da söylenebilir.

Akbank Sanal Kart Oluşturma

Akbank sanal kart ile internet alışverişlerinin yanı sıra telefonla yapılan alışverişlerde de rahatlığın keyfi çıkarılabilir. Tamamen güvenli bir alışveriş aracı olarak müşterilerini memnun etmeyi başaran Akbank sanal kartları, Axess’e tanınan tüm özellikleri kapsaması nedeniyle de tercih edilmektedir. Akbank’tan sanal kart sahibi olmak isteyen Akbank müşterilerinin yapmaları gereken tek işlem ise Akbank Direkt İnternet’e giriş yaparak sahip oldukları Axess kartlarının işlem menüsünde yer alan sanal kart başvurusunu seçmektir.

Yapı Kredi Sanal Kart Oluşturma 

Türkiye’nin lider bankalarından birisi olan YapıKredi de müşterilerine ihtiyaç duymaları halinde sanal kart hizmetleri vermektedir. YapıKredi sanal kartına sahip olmak ve internette çok daha güvenli bir şekilde alışveriş yapmak isteyen banka müşterileri, kişisel bilgileri ile YapıKredi İnternet Şubesi’ne giriş yaparak işlem menüsünden sanal kartlarını birkaç dakika içerisinde oluşturabilir.

Garanti Bankası Sanal Kart Oluşturma

İnternet alışverişlerinde kendini güvende hissetmek isteyen müşterilerini yalnız bırakmayan Garanti Bankası, hem telefon alışverişlerinde hem de web sitelerinde yüzde yüz güvenle kullanılabilecek sanal kartları müşterilerine sunmaya devam etmektedir. Garanti Bankası’nın müşterileri, sanal karta ihtiyaç duymaları halinde Garanti İnternet’e giriş yapıp Kart Başvuruları menüsünden ya da doğrudan şubeye giderek dakikalar içerisinde sanal kartlarını oluşturma imkanlarına sahiptir.

HSBC Sanal Kart Oluşturma 

Kart limitini özgürce belirlemek ve bir yandan da internette güvenle alışveriş yapmak isteyenlere kolay sanal kart temini hizmetleri ile destek veren HSBC, müşterilerini sadece birkaç dakikada sanal kart sahibi yapabilmektedir. HSBC’den sanal kart çıkarmak isteyen müşterilerin tek yapmaları gereken ise HSBC İnternet Bankacılığı ya da HSBC Mobil Bankacılık üzerinden kart başvurularını seçerek sanal kart oluşturma işlemlerini başlatmaktır.

DenizBank Sanal Kart Oluşturma

DenizBank da diğer bankalar gibi güvenli internet alışverişleri için müşterilerine sanal kart hizmetleri sunmaktadır. Müşterilerine hesaplarında para yokken bile sanal kartları ile internet üzerinden alışveriş yapabilme olanakları veren DenizBank, bu özelliği ile de sanal kart sahibi olmak isteyen pek çok kişinin gözdesidir. Buna göre tamamen ücretsiz bir hizmet olan sanal karta sahip olmak isteyen DenizBank müşterilerinin DenizBank İnternet Bankacılığı’na giriş yaparak, 444 0 800 DenizBank Telefon Bankacılığı’nı arayarak ya da kendilerine en yakın DenizBank şubelerine giderek bu isteklerini kolaylıkla yerine getirebilecekleri söylenebilir. Tüm bunların yanı sıra Türkiye’nin her yerinde bulunan DenizBank ATM’leri de sanal kart oluşturma konusunda müşterilerine destek vermekte ve sadece dakikalar içerisinde müşterilerin sanal kartlarını aktif ederek kullanmaya başlamalarını mümkün kılabilmektedir.

TEB Sanal Kart Oluşturma

Telefon ya da internet üzerinden yapılan harcamalarda veya aidat ve abonelik ödemeleri gibi işlemlerde müşterilerine sanal kart hizmetlerini sunan TEB, bu sayede yüzde yüz güvenilir internet ve telefonla alışveriş imkanlarını sanal kart sahiplerine sağlayabilmektedir. Kısa süren başvuru işlemlerinin ardından müşterilerinin sanal kartlarını aktif hale getiren TEB’ten sanal kart hizmeti almak isteyenlerin TEB Bonus Card’a sahip olmaları durumunda izlemeleri gereken tek adım CEPTETEB İnternet Şubesi’ni ziyaret edip Kart Başvuruları’na girmek ya da 0850 200 0 666 TEB Telefon Şubesi’ni arayarak sanal kart için başvuruda bulunmaktır. TEB Bonus Card’a sahip olmayan müşterilerin ise kendilerine en yakın TEB şubesini ziyaret ederek müşteri temsilcilerinden sanal kartlarını talep edebilmeleri mümkündür.

HalkBank Sanal Kart Oluşturma

Diğer pek çok banka gibi HalkBank da müşterilerinin internet alışverişlerinde güvenliğini sağlayabilmek için sanal kart hizmetlerini sunmaya devam etmektedir. Dakikalar içerisinde oluşturulabilecek Halkbank sanal kartları sayesinde müşteriler, özgürce limit belirleyebilmekte ve kartlarını diledikleri her an online alışverişlerde kullanabilmektedir. Buna göre HalkBank sanal kart oluşturabilmek için müşterilerin Paraf Card sahibi olmaları durumunda HalkBank İnternet Şubesi’ne girmeleri ve sanal kart talebinde bulunmaları yeterliyken, Paraf Card’a sahip olmamaları durumunda da nüfus cüzdanları ile birlikte kendilerine en yakın HalkBank’a giderek bu işlemleri gerçekleştirebilecekleri söylenebilir.

sanal kart nedir
sanal kart nedir

Bankaların sanal kart hizmetleriyle ilgili verilen tüm bu bilgilerden sonra sanal kart oluşturma işlemleriyle alakalı birkaç önemli konudan daha söz edilebilir. İlk olarak sanal kart limitlerinin sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlendikleri anlarda, ayarlanan limitlerin kişilerin normal kredi kartlarından düşüldüğünün bilinmesi gereklidir. Yani herhangi bir bankadan sahip olduğu normal kartına bağlı bir sanal kart çıkaran müşteri, sanal kartı ile internet üzerinden 3000 TL’lik bir alışveriş gerçekleştirdiğinde bu alışverişin limiti normal karttan düşmektedir. Zira buradaki amaç, müşterilerin kredi kartı bilgilerini arka planda gizleyerek ve hiçbir şekilde sanal ortamlarda kullanmayarak sanal kartlar aracılığı ile alışveriş yapabilmelerine imkân vermektir.

Sanal kart limitleri konusunda ayrıca söz konusu limitlerin normal kredi kartı limitleriyle doğru orantılı olarak değiştirilebilecekleri de söylenebilir. Örneğin, 7000 TL’lik kredi kartı limitine sahip olan bir banka müşterisi, sanal kartının limitini de 7000 TL olarak belirleyebilmektedir.

Sanal Kartın Avantajları

Farklı bankalara göre sanal kart oluşturma işlemlerinden bahsettikten sonra sanal kartın en önemli avantajlarından da söz etmek mümkündür. Sanal kartlar,

  • Fiziki kartlar olmadıkları için kaybolma ya da çalınma riski taşımamaktadır.
  • Kart sahiplerinin çalınabilir her türlü kişisel verisini büyük bir gizlilik ile korumaktadır.
  • Yurt içi ve yurt dışı her türlü internet alışverişinde gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.
  • Çok kısa bir sürede aktif hale gelip hızlı bir şekilde kullanıma hazır olabilmektedir.
  • Limitleri sahiplerinin istekleri yönünde belirlenebilmekte ve kolaylıkla değiştirilebilmektedir.
  • Herhangi bir ek ücret talep etmemektedir.

Görüldüğü üzere bütün bu özellikleri ile sanal kartlar, geçmişte olduğu gibi günümüzde de en çok tercih edilen online ödeme yöntemlerinden birisi olarak her geçen gün daha fazla sayıda kullanıcıya hitap etmeyi sürdürecektir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.