Sanal Gerçeklik Nedir, Nerelerde Kullanılır

Sanal Gerçeklik Nedir, Nerelerde Kullanılır
Sanal Gerçeklik Nedir, Nerelerde Kullanılır

Son zamanlarda sık duyduğumuz terimlerden biri olan sanal gerçeklik nedir? Sanal gerçeklik nerelerde kullanılır? Sanal gerçeklik tarihi gelişimi ve günümüzdeki haline alana kadar geçirdiği evreler nelerdir?

Sanal Gerçeklik Nedir

Önce sanal gerçeklik nedir sorusunu yanıtlayarak makalemize başlayalım. Yaşadığımız gerçeklikteki her türlü ortamın bilgisayar, telefon, tablet vb. araçlar aracılığı ile simüle edilmiş olan ortamlara sanal gerçeklik denir. Aslında bu uzun  zamandır bilim dünyasının üzerinde çalıştığı bir konudur. Özellikle son dönemde sanal gerçeklik gözlükleri icadı ve yaygınlaşması ile insanlar arasında daha da popüler hale geldi. Bu şekilde popüler olmasındaki en büyük etken ise insanlara fazla bir enerji harcatmadan onları 3 boyutlu bir sanal ortamda olmanın zevkini yaşatması.

İnsanları bulundukları ortamdan anında başka bir ortama geçirmeyi başaran, onlara belki de hiçbir zaman gezemeyecekleri ortamları gezmesini sağlayan, gerçek hayatta yapamayacakları pek çok aktiviteyi yapabileceği ortamı oluşturan sanal gerçeklik, bu tarz birçok avantajı insanlara sağlıyor.

Uzun bir zamandır bilim dünyası bu konuyu incelemektedir ve sinema dünyası da uzun bir zamandır bu konunun içindeydi. Bilim kurgu türünde kült diyebileceğimiz birçok filmde bu konuyu oldukça ayrıntısı ile incelediler. Bu filmlerden bazıları olumsuz yönüne bakarken bazıları da olumlu yönünü inceledi. Sanal gerçeklik konusunu işleyen filmler arasında, Matrix, Strange Days, Gamer, Storm, SimOne, 13. Kat ve The Cell gibi filmler bulunmakta.

Sanal gerçeklik nedir sorusunun cevabını verdikten sonra şimdi de sanal gerçeklik nerelerde kullanılır konusuna değinelim.

Sanal Gerçeklik Nedir
Sanal Gerçeklik Nedir

Nano Teknoloji Nedir?

Sanal Gerçeklik Nerelerde Kullanılır

İlk bakışta sanal gerçeklik nerelerde kullanılır sorusunun cevabı çok kısıtlı bir alan gibi görülse de aslında oldukça geniş kapsamlıdır. Sanal gerçekliği neredeyse hayatımızın her alanında kullanıyoruz ve yakın bir gelecekte de çok daha sık kullanmaya başlayacağız.

Sanal gerçeklik nerelerde kullanılır sorusunu cevaplamadan önce hangi alanlarda kullanıldığına kısaca bir göz atalım. Sanal gerçeklik, sağlık, eğitim, seyahat, endüstri, oyun gibi pek çok alanda kullanılıyor. Özellikle son dönemde az da olsa reklam sektöründe de kullanılmaya başlandı. Bazı otomobil firmaları insanlara artık oturdukları evlerden otomobilin her türlü özelliğini sanal gerçekliği kullanarak tanıtmaya başladı. Şimdi belirttiğimiz bu alanlarda sanal gerçekliğin hangi amaçlarla kullanıldığına bir göz atalım.

Sağlık sektöründe, özellikle birtakım fobileri olan insanların tedavisinde kullanılmaktadır. Örneğin; yükseklik korkusu olan insanların son dönemde sanal gerçeklik kullanılarak bu korkularından kurtulduğu gözlenmiştir.

Eğitim sektöründe, sanal gerçeklik aslında uzun bir süredir kullanılıyordu. Örnek vermek gerekirse özellikle uçak kullanmayı öğretebilmek için oluşturulan sanal ortam sayesinde pilot adaylarına ilk uçuş eğitimleri verilmekte. Akla gelen ilk örnek pilotların eğitimi olsa da bunun dışında daha birçok alanda eğitim sektöründe kullanılmaktadır.

Seyahat sektöründe, insanlar daha önce hiç gitmedikleri yerleri oturdukları yerden seyredebiliyorlar. Bu da onların gidecekleri yere gitmeden o yer hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Ayrıca bazı oteller, otel odalarının tanıtımında da sanal gerçekliği kullanıyorlar. Yani o otele gitmeden önce kafanızda oluşan soru işaretlerinin tümünü ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Endüstri sektöründe, uçak kullanımından tutun uzay aracı kullanımına kadar bir çok endüstri alanında kullanılmaya devam ediyor.

Oyun sektörü ise özellikle son dönemde oldukça gelişmeye başlayan bir sektör. Özellikle sanal gerçeklik gözlükleri yaygınlaşması ile bu alanda yeni bir sektör açıldı. İnsanlar artık oyunu dışardan kontrol etmek yerine direk oyunun içinde bir şekilde oynamayı daha çok seviyor. Bu da oyundaki gerçeklik hissini daha çok arttırıyor.

Tüm bunlara ek olarak sanal gerçeklik konusunda daha pek çok sektör açılacağı belli. Belki de yakın gelecekte sinema sektörü de bu işe el atacak ve uzun metrajlı filmleri artık sanal gerçeklik gözlükleri ile izlemeye başlayacağız.

Sanal Gerçeklik Nerelerde Kullanılır
Sanal Gerçeklik Nerelerde Kullanılır

Sanal Gerçeklik Tarihi Gelişimi

Sanal gerçeklik tarihi gelişimi en başta son döneme ait bir şey gibi görülse de aslında çok daha eski zamanlara dayanıyor. İnsanlık tarihindeki ilk sanal gerçeklik ürünü olan View-Master, 1939 senesinde üretildi. Bu ürünün içinde yer almakta olan ışıklar sayesinde filmler izlenebilmekteydi.

Sanal gerçeklik tarihi gelişimi konusundaki en önemli olay ise 1962 yılında üretilmiş olan Sensorama isimli sanal gerçeklik ürünüdür. Sensorama’nın özelliği ise duyma, görme, tatma, koku, dokunma gibi 5 duyu organımıza hitap eden 5 kısa filmi göstermekteydi. Ancak bu cihazı geliştiren Morton Heilig’in o dönemde herhangi bir maddi destek bulamaması projenin sonlanmasına neden olmuştur. Bir söylentiye göre Sensorama günümüzde bile hala çalışmaktadır. Bu cihazın önemi ise sanal gerçeklik tarihindeki ilk büyük adımın atılmasını sağlamış olmasıdır.

1968 yılına gelindiğinde ise bir bilgisayar mühendisi olan Ivan Sutherland ve yardımcısı Bob Sproull, Demokles’in Kılıcı adını verdikleri kasklı bir ekran geliştirdiler. Geliştirdikleri bu kasklı ekran günümüzde satılmakta olan Vr gözlüklerine benzemektedir. Ancak bu kask oldukça ağırdır ve bu sebepten dolayı da tavandan destek verilerek sabitlenmiştir.

1986 yılında Amerikan Ordusu, Super Cockpit ismini verdiği program ile pilotların eğitiminde 3 boyutlu uçuş görüntüsü ile eğitim vermiştir. Bu sayede pilotlar herhangi bir uçağa binmeden kolay bir şekilde uçuş eğitimi alıyorlardı.

1993 yılına geldiğimizde Sego firması Sega VR isimli ürününü piyasaya sürdü. Bu ürün içinde LCD ekran ve stereo hoparlör yer almaktaydı. Ayrıca içerisinde yer alan sensörler sayesinde de kafa hareketlerine göre kullanan kişi oynadığı oyundaki karaktere de yön verebiliyordu. Piyasaya ilk çıktığı dönemde oldukça popüler olmuş ancak yan etkilerinden dolayı Sega firması ürünü piyasadan kaldırmıştır.

1995 yılında Nintendo Virtual Boy isimli ürün piyasaya çıktı. Bu ürün 3D görüntü sağlayabilen ve taşınabilir ilk konsollu oyundur aynı zamanda. Yine Sega’nın tasarladığı üründe olduğu gibi gözü yorması, baş dönmesi gibi etkileri olduğu için o dönemde pek tutmadı ve piyasadan kaldırıldı.

2000’li yıllara gelindiğinde ise sanal gerçeklik sektörü en büyük çağını yaşadı. 2001 yılında Z-A Production isimli şirket tarafından bilgisayar tabanından oluşmakta olan tamamen 3 boyutlu bir küp oda tasarladı. 2007 yılında ise Google’ın katkısı ile sokaklarda 360 derecek gezebilme özelliği geldi.

Günümüzde ise özellikle sanal gerçeklik gözlükleri konusunda çok büyük bir aşama kaydedildi. HTC, Google Cardboard, Samsung Gear Vr gibi pek çok ünlü marka bu alanda çok önemli çalışmalara imza attılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.