Samsung Galaxy S8 ile Apple iPhone 7 Plus Karşılaştırması

Samsung Galaxy S8 ile İphone 7 Plus Karşılaştırması
Samsung Galaxy S8 ile İphone 7 Plus Karşılaştırması

Samsung Galaxy S8 ile Apple iPhone 7 Plus Karşılaştırması

Samsung Galaxy S8 ile Apple iPhone 7 Plus Karşılaştırması. Mobil teknoloji sektöründe son yıllarda büyük bir çıkış yakalayan ünlü Apple firmasının gözbebeği iPhone serisinin yepyeni modeli Apple iPhone 7 Plus, daha duyurulduğu ilk gün bile büyük bir heyecan yaratmışken, fiyatı ile de dudak uçuklatmıştır. Dünyanın en çok tercih edilen cep telefonu modellerinden iPhone’nin bu çıkışı ise rakibi olan diğer üretici firmaları da teşvik etmiş ve cep telefonu piyasasında kaliteli isimlerden birisi olan Samsung, iPhone ile baş edebilecek kadar güçlü Samsung Galaxy S8’i piyasaya sürmüştür.

Lenovo K5 özellikleri ve fiyatı için linke tıklaın.

Her iki model de kendine ait ciddi bir hayran kitlesine sahip olsa da, bu müthiş rekabet içerisinde henüz kendi yerini bulamamış olan pek çok cep telefonu kullanıcısı bulunmaktadır. Bu nedenle ‘’Samsung Galaxy S8 mi yoksa Apple iPhone 7 Plus mu?’’ sorusunun yanıtını arayan tüm mobil cihaz kullanıcılarına iki modelin de en belirgin özellikleri üzerinden karşılaştırma yapabilmek mümkündür.

Tasarım

Samsung’un çıktığı günden bu yana adından fazlasıyla söz ettiren yepyeni modeli Samsung Galaxy S8, 5.8 inçlik QHD+ çözünürlüğünde bir ekrana sahiptir. Ekran boyutu Samsung Galaxy S8 Plus’ta 6.2 inç olarak belirtilebilirken, firmanın ‘’Edge’’ ismini verdiği ve eski modellerinde de kullandığı kavisli ekran teknolojisi ise Samsung Galaxy S8 modelinde de sevenlerinin karşısına çıkmaktadır. Samsung Galaxy S8 modelinde Gorilla Glass 5 ile korunan ekranın ayrıca Super AMOLED özelliğine de sahip olduğu söylenebilmektedir. Infinity Display ismindeki gelişmiş teknolojisi sayesinde Samsung’un bu yeni modelinde neredeyse sıfır çerçeveli bir ekranın kullanıcılarına sunulduğu da görülmektedir. Cihazın parmak izi okuyucu sensörü ise diğer modellerinin aksine cihazın arka kısmındaki kameranın yan tarafında yer almaktadır.

Apple iPhone 7 Plus modelinde ekran boyutunun 5.5 inç olduğundan ve full HD çözünürlüğünden bahsedilebilmektedir. Apple markasının 3D Touch teknolojisini bünyesinde barındıran iPhone 7 Plus’un bu sayede basma hissiyatını algılama özelliğine sahip bir IPS LCD ekranı bulunduğundan da söz etmek mümkündür. Apple iPhone 7 Plus’ta telefon üzerinde basma şiddetini algılayan bir ana ekran butonu mevcutken yine aynı buton üzerinden diğer iPhone modellerine benzer şekilde parmak izini okuma özelliği de kullanılabilmektedir.

Galaxy S8 ile İphone 7 Plus Karşılaştırması
Galaxy S8 ile İphone 7 Plus Karşılaştırması

Her iki telefonun tasarım yönünden karşılaştırılması esnasında Samsung Galaxy S8’de daha önce Samsung Note 7’de de görülen ‘’İris tarayıcı’’ bulunduğunda söz edilebilmektedir. Bu tarayıcı sayesinde Samsung Galaxy S8’in sahiplerini sadece gözbebeklerinden bile tanıyabildiği bilinmektedir. Böylece Galaxy S8 sahipleri, Apple iPhone 7 Plus’taki gibi parmak izi kullanmalarına gerek kalmadan yalnızca cep telefonlarına bakarak da cihazlarını aktif hale getirebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Apple iPhone 7 Plus’un genel tasarımına bakıldığında senelerdir süregelen klasik iPhone tasarımının devam ettirildiği görülmektedir. Samsung Galaxy S8 ise tamamen özgün ve farklı tasarımı ile alıcılarının büyük beğenisini toplamayı başarmaktadır. Normalde daha küçük boyutlardaki cihazın Samsung Galaxy S8 olmasına rağmen çerçevesiz ekran deneyimini kullanıcılarına sağlaması ise onu Apple iPhone 7 Plus’tan bir adım daha öne taşımaktadır. Bu nedenle her iki cihazın da ekran açısından incelenmesi halinde Samsung Galaxy S8’in bir tık daha yukarıda olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

Samsung Galaxy S8 ve Apple iPhone 7 Plus tasarım karşılaştırmasında son olarak iki cihazın da toza ve suya karşı dayanıklı olduğu dile getirilebilmektedir.

Casper Via A1 özelikleri ve fiyatı için linke tıklayın.

Teknik Özellikler

Her iki cep telefonunun da yüksek fiyatları ile cep yakması, buna bağlı olarak üstün seviyedeki teknik özelliklere sahip olacaklarını da hiç şüphesiz pek çok kullanıcının aklına getirmektedir. Buna göre hem Galaxy S8’in hem de iPhone 7 Plus’un gerçekten de fiyatlarının karşılığını fazlasıyla veren teknik özellikleri, en güçlü yanları üzerinden biraz daha detaylı şekilde incelenebilmektedir.

Öncelikle hafıza, hızlı şarj imkanları ve bağlantı gibi farklı alanlarda Samsung Galaxy S8’in iPhone 7 Plus’a göre bir adım daha önde olduğu söylenebilmektedir. Galaxy S8’de yer alan ve çok daha düşük güç tüketmesinin yanı sıra daha hızlı kullanım olanağı sağlayan Bluetooth 5.0 teknolojisi, bu cihazın aynı zamanda bu yazılımı destekleyen ilk akıllı cihaz olmasını da sağlamaktadır. Yine Galaxy S8’in Exynos 8895 veya Snapdragon 835 gibi özellikleriyle de Apple iPhone 7 Plus’a nazaran daha hızlı şarj edilebildiği ve bu açıdan da daha başarılı bir model olduğu söylenebilmektedir. Galaxy S8’de ayrıca microSD kart desteği de yine kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmektedir.

Kamera

Samsung Galaxy S8 ve Apple iPhone 7 Plus, kamera özellikleri açısından karşılaştırıldığında aslında hangisinin daha iyi olduğunu söylemek pek de mümkün değildir. Zira her iki cihaz da hem kamera hem de video çekme özellikleri ile piyasada yer alan birçok rakibini açık ara farkla geride bırakmaktadır.

Samsung Galaxy S8’de 12 MP çözünürlüklü arka kameranın yanı sıra 8 MP çözünürlüklü ön kamera bulunmaktadır ve kameraların ikisinde de f/1.7 diyafram açıklığı mevcuttur. Apple iPhone 7 Plusincelendiğinde ise 12 MP çözünürlüğüne sahip ve birisinde f/1.8 ve diğerinde de f/2.8 diyafram açıklığı bulunan çift arka kamerası olduğu görülmektedir.  Bu modelde ayrıca f/2.2 diyafram açıklığı bulunan 7 MP çözünürlüğünde bir ön kamera da yer almaktadır.

Tüm bu özellikleri üzerinden incelendikleri zaman Samsung Galaxy S8’in gece çekimlerinde çok daha başarılı sonuçlar verdiği ve daha canlı renkler elde ettiği söylenebilmektedir. Apple iPhone 7 Plus ise Galaxy S8’deki canlı renklerin aksine gerçeğe daha yakın renk tonları ile dikkat çekmektedir.

Son olarak, Apple iPhone 7 Plus’ta arka tarafta çift kamera olması, optik zoom yapabilmesine olanak vermektedir. Böylece görüntü çözünürlüğünde en ufak bir bozulma yaşamadan dahi telefonun 2x optik zoom özelliği kullanılabilmektedir.

Arayüz ve Yazılım Desteği

Samsun Galaxy S8, Android 7.0 işlemci desteği ile kullanıcılarının beğenisine sunulurken Apple iPhone 7 Plus, İOS 10.0.1 sürümüne sahiptir. Her iki yazılım desteğinin de arayüz konusunda kullanıcılarına fazlasıyla hızlı işlem yapabilme imkanları verdiği ve görsel açıdan da kusursuz bir görünüm yarattığı söylenebilmektedir. Ancak Android işletim sisteminin çok sayıda özgürlük tanıması sayesinde Samsung Galaxy S8’in arayüzünün Apple iPhone 7 Plus’a göre çok daha fazla kişiselleştirme olanağını da sahiplerine sunduğu dile getirilebilmektedir.

Yazılım Güncelleme

Hiç şüphesiz her akıllı telefonun ne kadar uzun süre kullanılabileceğini belirleyen faktörlerden birisi de yazılım güncelleme desteğidir. Buna göre Apple’nin ortalama 3-4 yıl daha İOS’un en yeni sürümlerini iPhone 7 Plus üzerinden vermeye devam edeceği öngörülmektedir. Samsung’un ise diğer modellerinde olduğu gibi Galaxy S8’de de en fazla 2 yıl güncelleme alabileceği tahmin edilse bile yine de üreticilerin güncelleme politikası üzerinde değişiklik yapabilme ihtimalleri bulunduğundan da söz edilebilmektedir.

Fiyat

Samsung Galaxy S8, 64 GB depolama alanı ile 4399 TL üzerinden satışa çıkarken, Apple iPhone 7 Plusise 32 GB hafızası ile 4499 TL olarak piyasaya sunulmaktadır. Ancak Galaxy S8’e nazaran 500 mAh daha fazla kapasiteye sahip bir batarya ve 0.4 inç daha büyük bir ekran arzu edenlerin ise paralarına biraz daha kıyıp 4999 TL değerindeki Samsung Galaxy S8 Plus’u almaları da önerilebilmektedir.

Samsung Galaxy S8’in android işletim sistemli bir cep telefonu olmasına rağmen neredeyse iPhone ile kafa kafaya bir fiyattan piyasaya sunulmuş olması pek çok Samsung hayranının tepkisini çekse de, cihazın özellikleri açısından incelendiğinde fiyatının karşılığını kesinlikle verdiği söylenebilmektedir.

Genel Değerlendirme

Samsung Galaxy S8 ve Apple iPhone 7 Plus modellerinin satın alınmaları halinde sahiplerini pişman etmeyecek seviyede ürünler oldukları açık şekilde görülmektedir. Kaliteleri ve üstün özellikleri ile göz dolduran bu cihazlar, aslında biraz da kullanıcıların Android ya da İOS işletim sistemi tercihlerine kalmaktadır. Bu bağlamda kullanıcıların kamera, işlemci, tasarım ve diğer teknik özellikler açısından hem Galaxy S8’den hem de iPhone 7 Plus’tan fazlasıyla memnun kalacakları rahatlıkla dile getirilebilmektedir.

Önceki İçerikCasper Via A1 ve Casper Via A1 Plus Özellikleri, Fiyatı
Sonraki İçerikÇita ile Leopar Arasındaki Fark Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.