Şamar Oğlanı Ne Demek, Şamar Nedir

Şamar Oğlanı Ne Demek, Şamar Nedir
Şamar Oğlanı Ne Demek, Şamar Nedir

Şamar Nedir

Şamar ve şamar oğlanı ne demek? Açık elle, yüze sert şekilde vurulan tokat olarak adlandırılan şamar, eski dönemlerden beri yaygın olarak kullanılan kelimelerdendir. Her dönem bir tokat atma terimi olarak sık kullanılsa da geçmişi 16. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Şamar nedir her nesil bilir aslında. Çok eski dönemlerde kullanılmaya başlanan kelime her dönem, okkalı bir tokat anlamında kullanılmaktadır.

Tevazu Ne Demek

Şamar Oğlanı Ne Demek

Şamar oğlanı nedir genelde herkes bilir. Merak edenler için en net tanımıyla bu kavram, sürekli azarlanan, her konuda herkes tarafından suçlu bulunan anlamlarına gelmektedir. Herkesin hıncını aldığı ve tüm sert tavırlar karşısında sesi çıkmayan kişilere yapılan en uygun yakıştırmadır şamar oğlanı. Var olan sorunun kaynağı gibi görülüp de tüm öfkenin kendisine yansıtıldığı biçare kişiliktir. Aslında, kimi zaman alaya alma, kimi zaman içinde bulunulan zor durumu ifade etme gibi sebeplerle sık kullanılan şamar oğlanı deyiminin geçmişi çok eski, hikayesi de oldukça ilginçtir.

Şamar Oğlanı Deyimi Nereden Geliyor

Şamar oğlanı ne demek sorusuna yüzeysel olarak öfke çıkarılan kişilik diyebiliriz ancak derinine inersek, deyimin geçmişi köklüdür. 16. yüzyılda, feodal sistemle yönetilen ülkede, sınıflar arası ayrımcılık hat safhadaydı. Soylu diye adlandırılan kesim, kendini alt tabakadan kat kat üstün görmekteydi. Bu nedenle soylu kesimin çocukları, alt tabaka çocuklarıyla aynı derslikte eğitim göremezdi. Ders hocaları, şehzadelerin ayağına getirtiliyordu. O dönemlerde, eğitim öğretim sisteminde dayak çok yaygındı. Ancak, sınıf ayrımının zirvede olmasından dolayı, soylu çocukların dayak yemesi düşünülemezdi. İşte bu nedenle, halk arasında öğrenme yetisi olmayan sağır kimseler, soyluların yerine dayak yiyordu. Yani asil sınıfının işlediği suçların cezasını, alt tabaka çocukları çekmekteydi. Soylu suç işliyor, dayağı halk arasından seçilen çocuk yiyordu.

Şamar ne demek sorusuna yüze açık elle vurulan tokat diye cevap verilebilir. Şamar oğlanı ise, her önüne gelenden tepki gören, azar işiten ya da herkes tarafından terslenen olarak cevaplandırılabilir. Aslında şamar oğlanın günümüzdeki kullanımı, deyimin oluşmasına sebep olan olaylarla pek alakalı değildir. Bahsettiğimiz gibi eskiden bu deyim, gerçekten dayak yiyen bir kesim için kullanılmaktaydı. Şehzadeler için derste sürekli aşağılanan ve dövülen kişiler şamar oğlanıydı. Günümüzde şamar yine tokat olarak kullanılsa da şamar oğlanı daha çok azarlanmak anlamında kullanılmaktadır.

Nasıl ki eski zamanlarda soylular yerine ezilen insanlar şamar oğlanı olarak nitelendiriliyordu, şimdi de her olumsuzluğun sebebi olarak görülen, farklı şeylere sinirlenip de hırs alınan kişilere şamar oğlanı deniyor. Aradaki fark, eskisi gibi dayak olayının olmamasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.