Salda Gölü Nerede, Salda Gölüne Nasıl Gidilir

Salda Gölü Nerede, Salda Gölüne Nasıl Gidilir
Salda Gölü Nerede, Salda Gölüne Nasıl Gidilir

Burdur Salda Gölü

Selda Gölü nerede? İstanbul, Ankara ve İzmir’den Selda Gölüne nasıl gidilir?Ülkemizdeki sayısız doğal güzelliklerden biri de Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü’dür. Çoğu kimse bu cennet gölü bilmez. Belki de bilmedikleri için bugüne kadar bozulmadan ve en doğal haliyle ulaşabilmiştir. Ancak son günlerde Salda Gölü’nün güzellikleri sosyal medyada çok konuşulur oldukça ve buranın eşsiz güzelliği fotoğraflarla bu kadar paylaşılır oldukça, çok geçmeden bu doğa harikası da tahrip edilmekten, bozulmaktan, betonlaşmaktan ve hor kullanılmaktan nasibini alacaktır.

Ayder Yaylası Nerede

Şimdilik bütün bu kötülüklerin mümkün olabildiğince gecikmesi dileği ile Salda Gölü’nü biraz tanıtmaya çalışalım.

Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzey batısında bulunan gölün etrafı küçük alüvyon ovaları ile çevrilidir ve yüksek tepeleri karaçam ormanları ile kaplıdır ve arazi bir miktar kayalıktır. Gölün suyu biraz tuzludur ve karstik bir yapısı vardır. Kalker, jips ve kayatuzu gibi kayaçlar erimiş ve aşınma ile birlikte kırık ve çatlaklar oluşmuştur. Salda Gölü’nden çıkan bir akarsu olmadığı için burası kapalı havzalı bir göldür.

Burdur Salda Gölü oluşumunun günümüzden 2 milyon yıl kadar önce başladığı sanılmaktadır. Bugün göl ve çevresi birinci derece doğal sit alanı olarak ilan edilmiş durumdadır. Bu nedenle arkeolojik veya bilimsel herhangi bir çalışma olmadıkça, bu bölgeye hiçbir şekilde dokunulamaz.

Salda Gölü’ne gidenler inanılmaz güzel bir turkuaz rengi ile karşılaşacaklar. Gölü bu kadar inanılmaz kılan da zaten suyunun bu kadar mavi, kıyıdaki kumların ise bu kadar beyaz olmasıdır. Gölün renginden dolayı burası Türkiye’nin Maldivleri olarak anılmaya başlanmıştır. Gerçekten de masmavi su ve beyaz kumları, ilk anda Maldivler’i çağrıştırıyor.

Suyun bu kadar mavi olmasının nedeni dibinde bulunan bakteriyel esaslı beyaz kayaçlardır. Bu kayaçlar bütün göl tabanında bulunmaktadır ve günümüzden 10 bin yıl öncesinden oluşmaya başlamıştır. Göl tabında bol miktarda stromatolit denilen daha çok mavi yeşil algler olarak bilinen mikroorganizmalar yaşamaktadır. Bu oluşum bugün de devam etmektedir.

Salda Gölü’nün büyük bir bölümü mavi, berrak ve çok temiz bir suya sahiptir. Gölün bir özelliği de ülkemizin en derin gölü olmasıdır. Bazı yerlerde gölün derinliği 180 metreyi aşıyor. Gölün boyu 9 kilometrenin üzerinde, genişliği ise 7 kilometreye yakın. Gölün suyu hafif tuzludur ve alkali seviyesi yüksektir. Yani suyun sertlik seviyesi (pH değeri) 7’nin üzerindedir.

Gölde en fazla sazan balıkları yaşıyor. Ayrıca pasbaş (ördekgiller ailesinden orta boyda dalıcı bir ördek türü), patka (güzel ve zarif görünümlü dalıcı bir ördek türü) ve dik kuyruk (ördekgiller ailesinden küçük bir ördek türü) gibi birçok ördek türü yaşamaktadır. Özellikle kış aylarında avlanmaya göle çok kişi gelmektedir. Keza göl çevresinde tavşan, keklik, yaban domuzu ve tilki yaşamaktadır.

Göl çevresi endemik bitki türleri açısından da oldukça zengindir ve uluslararası bir öneme sahiptir. Sığır kuyruğu bitkisinin iki türü sadece bu bölgede yetişmektedir. Bu bitkinin ana vatanı Avrupa’dır. Yapraklarından yapılan çay çok faydalı bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra gölün suyunun ve kil şeklindeki kumunun, cilde iyi geldiği söyleniyor. Çamur banyosu için gölün yakınında küçük çukurlar bulunmaktadır. Suyun içeriğinde soda, kil ve magnezyum bulunmaktadır. Bu bileşenler bazı cilt hastalıklarının tedavisinde iyi sonuç vermekte ve sivilcelere iyi gelmektedir.

Bu arada bir noktaya değinmeden geçmemek gerekiyor. Salda Gölü’nü çok özel yapan özelliklerden biri, Salda Gölü’nün jeolojik yapısının Mars’a şaşırtıcı derecede benzerlik göstermesidir. Dünyada bu özelliklere sahip iki yerden biri Salda Gölü’dür, diğeri ise Kanada’dadır. Salda Gölü, Mars’ın yüksek magnezyum içeren beyaz kayaç oluşumlarına ve kumullarına benzerlik göstermektedir. Bu demektir ki Mars bir zamanlar Salda Gölü ile benzer yaşam koşullarına sahip olabilir.

Ağva Nerede

Salda Gölü Nerede

Aslına bakılırsa Salda Gölü, Antalya, Burdur ve Denizli üçgeninin tam ortasında yer alıyor. Burdur’un Yeşilova ilçesine yaklaşık 4 kilometre bir uzaklıktadır. Ancak güneye inen ana karayolu üzerinde bulunmaması, gölün bugüne kadar doğal güzelliğini korumasında büyük bir şans olmuş.

Yine de son günlerde adından çok söz ediliyor ve buraya gelen ziyaretçi sayısında belirgin bir artış var. Bu nedenle ülkemizin bu en temiz gölünün geleceği, çevreciler tarafından tehlikede görülmektedir.

Çevrecilerin ve bölge halkının bir endişesi de bu gölü besleyen tek dere olan Düden Deresi üzerine bir gölet yapımının planlanması. Bütün endişe bu göletin koruma altında alınan Salda Gölü’nün yok olmasına neden olması. Göletin, ilçedeki tarım üreticilerinin talebi üzerine ve sulama amaçlı olarak planlandığı söyleniyor. Daha bugünden gölün su seviyesinin düşmeye başladığı gözlenmektedir. Bu yüzden çevreciler göl için mücadele etmektedir.

selda gölü nerede
selda gölü nerede

İçinde bulunan canlı türleri ile Salda Gölü ve çevresi 1989 yılında doğal sit alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Ayrıca bölge ve çevresi 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı talebi ile turizm merkezi olarak ilan edilimiştir. Aynı zamanda 2011 yılında gölün kıyılarında bulunan 12 hektarlık alan Tabiat Parkı yapılmıştır.

Bu arada bölgenin milli park olması için çalışmalar da yapılmıştır ve 2013 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ayrıntılı bir rapor sunulmuştur. Ancak Bakanlık bunu uygun görmemiştir.

Bu gelişmelerden sonra bilhassa yaz aylarında Salda Gölü, alternatif tatil arayışında olan doğa tutkunlarının akınına uğramıştır. Tabiat Parkı olarak açılan alandan ve gölün Maldivler denilen kısmından isteyenler göle girebilmektedir. Göle girmek isteyenler için duş, tuvalet ve benzeri ihtiyaçlar için, Salda Gölü Tabiat Parkı’nda ve Yeşilova kamp ve bungalov alanında imkanlar mevcuttur. Gölün çevresinde başka plajlar da var, ancak söz konusu imkanları kısıtlıdır.

Bu arada meraklıları, gölün Maldivler olarak tanımlanan bölümünde çadır kurup kamp yapabilmektedir.

Salda Gölüne Nasıl Gidilir

Şimdi biraz da ulaşım durumuna bakalım. Salda Gölüne nasıl gidilir? İzmir ile Salda Gölü arası 310 kilometre, Ankara ile Salda Gölü arası 450 kilometre ve İstanbul ile Salda Gölü arası 630 kilometre civarındadır. Yukarıda da değinildiği gibi ülkemizin doğusu ile batısı ve kuzeyi ile güneyi arasında bulunan anayollar üzerinde değildir. Burdur’dan yola çıkacaklar için Burdur ile Yeşilova ilçesi arası 60 kilometre civarındadır. Yeşilova ilçesinden göle gidiş ise 4 kilometre kadar.

İstanbul – Selda Gölü (600 km)

İstanbul’dan yola çıkanlar Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar yolunu takip etmelidir. Afyokarahisar’dan sonra Denizli yolunu takip etmek ve Sandıklı ve Dinar’dan geçmek gerekiyor. Çardak’a gelince güneye dönülmeli ve Yeşilova istikametinde yol alınmalıdır.

Ankara – Selda Gölü (450 km)

Ankara’dan yola çıkanlar, Polatlı, Afyonkarahisar yolunu takip etmelidir. Afyokarahisar’dan sonra güzergah yukarıda açıklandığı şekildedir.

İzmir – Selda Gölü (325 km)

İzmir’den yola çıkanlar, Torbalı, Aydın, Nazilli, Denizli yolunu takip etmelidir. Denizli’den sonar Antalya yolunu takip etmek gerekiyor. Acıpayam’a gelmeden önce doğuya dönülmeli ve Yeşilova istikametinde yol alınmalıdır. Yeşilova’ya gelmeden Salda Gölü görünecek. Yol gölün güneyinden geçiyor.

Antalya – Selda Gölü (140 km)

Antalya ile Salda Gölü arası oldukça kısa: 140 kilometre civarında. Antalya’dan yola çıkanlar Kepez, Korkuteli yolunu takip etmelidir. Karamanlı Baraj Gölü’nün batısından kuzeye doğru devam edilirse Yeşilova’ya ulaşılır.

Bugün Burdur merkezden Yeşilova’ya gün boyunca kalkan toplu taşıma araçları bulunmaktadır. Ancak ilçeden göle gidiş için taksi kiralamak gerekiyor.
Son olarak şunu belirtmekte yarar bulunmaktadır. Salda Gölü gerçekten muhteşem bir doğal güzelliktir ve mutlaka korunması gerekmektedir.

Önceki İçerikHümanizm Ne Demek, Hümanizm Akımı Nedir
Sonraki İçerikHavuçlu Dereotlu Pilav Tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.