Sağdıç Ne Demek, Sağdıç Nedir

Sağdıç Ne Demek, Sağdıç Nedir
Sağdıç Ne Demek, Sağdıç Nedir

Sağdıç Nedir

Kültürümüzde sağdıç, çoğu yörenin düğünlerinde gelenek halini almış bir müessesedir. Her yörenin düğünlerinde farklı gelenekler uygulanır ancak sağdıç, çoğu yörede uygulanan ortak bir gelenektir. Genel anlamda bu kelimeyi duymayan olmasa da, bilgilendirmek amaçlı sağdıç nedir, ne iş yapar kısaca açıklayalım.

Sağdıç, damadın düğünde kılavuzu, yani rehberi olarak nitelendirilmektedir. Damadın sağından gider, düğün boyunca onlara nasıl davranması gerektiği konularında bilgiler verir. Yapması gerekenleri, en ince detayına kadar öğrenir. Damat, herhangi bir konuda bilgi almak istiyorsa, sağdıcına danışır. Özellikle damadın sağdıcının görevleri, düğünün tüm yükünü omuzlarında taşıyan kişi denecek kadar ağırdır. Bazı yörelerde, sadece damadın değil, sünnet düğünlerinde sünnet çocuklarının da sağdıcı olur.

Sağdıç Ne Demek

Ülkemiz, geleneklerine her yönden bağlı kültürlerden oluşmaktadır. Sağdıç da, hemen her yörenin kültüründe yerini almış bir gelenektir. Sağdıcın görevi açısından yörelere göre ufak farklılıklar olsa da, genel anlamda, düğünlerde belirli görevleri yerine getirir. Sağdıç ne demek sorusu için, düğünün organizatörü, can damarı da denebilir. Gelin arabasını süslemekten zarf dağıtmaya kadar düğünle ilgili her detayda, sağdıcın parmağı vardır. Hatta bu kelime kültürümüzle öyle bütünleşmiştir ki, çoğu arkadaş birbirine günlük yaşamda sağdıç diye hitap etmektedir.

Sağdıç Ne Yapar

Sağdıç, damadın en yakın arkadaşlarından ya da akrabalarından seçilir. Hatta, kardeşler bile sağdıçlık yapabilir. Görev alanı geniştir.

Düğünle ilgili tüm harcamalardan haberdardır hatta bu harcamaların çoğunu kendisi  yapar.

Düğün boyunca, damadın sağ tarafından giderek, onları yönlendirme görevini yerine getirir.

Damadın sağdıcı, damada gerdek gecesiyle ilgili yönlendirmelerde bulunur. O gece nasıl davranması gerektiğini, çoğu yörenin değişmez geleneği olan bakirelik olayını nasıl anlayıp dışarıya bildireceğini öğretir.

sağdıç nedir
sağdıç nedir

Düğünün esas adamı olarak nitelendirilen bu kişi, düğünde her detaydan haberdardır. Kuaför işlerinden çerez dağıtımına, fotoğraf işlerinden gelin arabası süslemeye kadar düğünün her detayıyla yakından ilgilenmektedir.

Sağdıçlık görevi, toplumumuzda gurur verici bir görev olarak nitelendirmektedir. Bu görevi üslenecek kişi düğünle ilgili tüm ayrıntıları bilmek zorundadır. Sağdıç ne yapar sorusunun cevabı, sağdıcın düğünle ilgili tüm ayrıntıları bilerek, her ayrıntıyla tek tek ilgilenmesi olarak verilebilir. Örneğin, gelin arabasını süsleme, fotoğraf çekimini organize etme, çoğu yörede önemli bir gelenek olan kuruyemiş dağıtımıyla ilgilenme ve gelin arabasının önü kesildiğinde gerekeni yapma gibi düğünle ilgili birçok detay, sağdıcın görevleri kapsamındadır.

Aslında damadın sağdıcı denildiğinde bu kelime daha çok, damada ilk gece ile ilgili yönlendirmelerde bulunmasıyla bilinmektedir.

Sağdıç Ne Giyer

Düğünlerde önemli görevleri bulunan sağdıçların giyimi de farklıdır. Sağdıç ne giyer diyecek olursak, sağdıçların giyiminde yörenin kültürü önem taşımaktadır. Sağdıcın görevleri hemen hemen her yörede aynı olsa da, giyim şekli değişiklik gösterebilir. Bu görevi üslenen kişiler kıyafetlerini seçerken, yörenin kültürünü ve düğünün yapılacağı mekanı göz önünde bulundurarak seçim yapar. Düğünde bu görevi üslenen kaç kişi varsa, hepsi aynı model ve renk elbise giyer. Sağdıçların, görevlerinin ve statüsünün belirtilmesi için, akseuarları da büyük önem taşımaktadır. Bazı yörelerde, sağdıçlar yakalarına çiçek takar, kurdela bağlar. Renkli çoraplar veya pantolon askısı gibi aksesuarlar, bazı yörelere sağdıcın vazgeçilmez aksesuarlarıdır.

Ülkemizde en çok kullanılan sağdıç aksesuarı, kurdeladır. Sağdıçların koluna, genelde yeşil renkten oluşan bazı kurdelalar bağlanır ki, bu da sağdıcın diğer kişilerden ayırt edilmesini sağlar. Bazı yörelerde ise, yakaya çiçek takılır. Organizasyon firmalarından kolaylıkla temin edilebilecek olan çiçek, bu görevi üslenenlerin hepsinin yakasına aynı şekilde takılır.

Sağdıç kıyafetleri, yöreden yöreye farklılık gösterebilir. Köylerde veya küçük kasabalarda gelenekler daha da ağırlaştığı için, kıyafetler farklılık gösterebilir. Genelde, yörenin giyim tarzına uygun kıyafet seçilmektedir.

Sağdıçlık, basit gibi görünse de, oldukça ağrı bir görevdir ve bu görevi üslenmek için bazı şartları taşımak gerekmektedir. Herkes, sağdıç olma vasfına sahip değildir.

Sağdıç Nasıl Seçilir

Sağdıç seçiminde en önemli nokta, sağdıcın medeni durumudur. Sağdıçlar evli kişilerden seçilir. Düğünün her detayını bilmesi gerektiğinden, daha önceden düğün konusunda tecrübe edinmiş olan evlilerden seçilir.

Sağdıç, aynı zamanda gönüllü olarak yapılabilecek bir görevdir çünkü oldukça yorucu ve sorumluluk gerektirmektedir. Bu nedenle, kendisine sağdıçlık teklifinde bulunulan kişi, yüklendiği sorumluluğun altından kalabileceğine inanmıyorsa teklifi kabul etmez.

Sağdıcın, organizasyon konularında bilgisi olması gerekir. Öyle ki, bekarlığa veda gecesi organizasyonuyla başlayan düğünün her aşamasında, sağdıcın emeği vardır.

Sağdıç, pratik çözümler üretilme yeteneğine sahip olmalıdır.

İletişim kuvvetli, sosyal ve hızlı kaynaşabilen özelliklerde olmalıdır.

Sorun çözme yeteneğine sahip olmalıdır. Ayrıca, sağdıçlık görevi belirli biz zamanını alacağından, yeterli vakti bulunmalıdır.

Kültürümüzün yerleşmiş geleneklerinden birisi olan sağdıç, damadın sağ koludur. Genelde, damadın yakın ilişkide bulunduğu, herşeyini paylaştığı arkadaşları veya akrabalarından seçilir. Gereken özelliklere uygun aday yoksa, damadın kardeşi de sağdıcı olabilir. Bazı yörelerde, sünnet çocuğunun da sağdıcı bulunur. Çocuğun sürekli yanında bulunan ve ihtiyacı olan her şeyi yerine getirmekle yükümlü olan kişidir sünnet sağdıcı.

Damadın sağdıcına karşılık gelinin de nedimesi bulunur. Genelde düğünlerde, nedime sayısı kadar sağdıç seçilir. Hatta bazı kültürler de, nedimelerle sağdıçların uyumlu giyinmesine de özen gösterilir.

Kültürümüze, vazgeçilmez ortak geleneklerden birisi olarak yerleşen bu kelime, damada olan yakınlık ve arkadaşlık bağının bir örneği niteliğidir. Bu yakınlıktan dolayı çoğu yörede ikili, birbirine sonraki yaşamlarında da kanka yerine sağdıç diye hitap etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here