Sağanak Yağış Nedir, Sağanak Ne Demek

Sağanak Yağış Nedir, Sağanak Ne Demek
Sağanak Yağış Nedir, Sağanak Ne Demek

Sağanak Yağış Nedir

Sağanak yağış, aniden başlayan ve kısa süren bir yağıştır. Ani ve kısa süreli olmasına rağmen etkisi büyüktür. Bazen sel baskınına bile neden olabilecek niteliktedir. Bazı zamanlarda gök gürültülü şekilde olabildiği gibi, hiç yağmur havası yokken aniden bastırıp hayatı olumsuz etkileyecek özellikte bir yağış türüdür. Sağanak nedir ve nasıl oluşur? Diğer yağış türlerinden farkı nedir? Daha ayrıntılı açıklayalım.

Sağanak Ne Demek

Bilindiği üzere yağmur, atmosferdeki su buharının yoğunlaşması sonucu yeryüzüne düşen su damlalarıdır. Farklı özelliklerde birçok yağış türü vardır. Sağanak, bu yağış türlerinden birisidir. Sağanak ne demek derseniz; belirli bir alana, aralıklarla ve aniden yağan yağmur türüdür diyebiliriz. Zaten sağanağın kelime anlamı da birden bire başlayan, aniden başlayandır.

Bu yağış türü, bazen hafif bir şekilde, bazen şiddetli yağar. Hatta, aniden bastıran ve beş dakika civarında yağdıktan sonra etki alanındaki bölgede büyük su baskınına neden olan sağanak yağış olayları da yaşanmıştır.

Sağanağın önemli özelliği, adından da anlaşılacağı gibi, aralıklarla yağmasıdır. Ani şekilde oluşması da ayrı bir özelliğidir. Bir de bu yağış çeşidi, belirli bir bölgeyi etkiler. Yani, aynı ilçenin bir mahallesine yağmur yağarken, diğer mahallesinde hava normal olabilir. Normalde birden başlayan ve maksimumum 1-2 saat süren bu yağış türü, günümüzde küresel ısınmanın sebep olduğu iklim değişiklikleriyle, daha uzun sürebilmektedir. Çoğu zaman haber programlarında duyduğumuz, ”birden başlayan sağanak yağış, etkisini arttırarak devam etmektedir” sözü de buna örnektir.

Sağanak Yağış Nasıl Oluşur

Bilindiği üzere, konveksiyonel yağışlar, cephe yağışları ve yamaç yağışları olmak üzere üç yağış türü vardır. Sağanak yağış, konveksiyonel yağış diye adlandırılan yağış türünün bir örneğidir. Oluşumu ise şöyledir; güneşli ve rüzgarın olmadığı zamanlarda, hava birden yükselerek soğumaya başlar. Belirli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra nem yoğunlaşır ve yağış oluşur. Ani olarak oluşmasının nedeni de budur. Bölgesel olarak yağan bir yağış türüdür.

Sağanak Nedir
Sağanak Nedir

Sağanak Yağışın Etkileri Nelerdir

Beklenmeyen bir yağış türüdür, hafif veya şiddetli şekilde yağabilir. Hafif olduğunda herhangi bir sıkıntı oluşturmasa da, şiddetli yağdığında, yaşamı olumsuz etkilemekte ve büyük tahribatlara yol açabilmektedir. Sağanağın kısa veya uzun sürmesinden çok şiddeti önemlidir. Eğer şiddetli ve gök gürültülü şekilde yağıyorsa, beş dakika içerisinde bile, sanki günlerdir yağmur yağıyormuş derecede bir izlenim bırakabilir. Sel baskınları, ağaç devrilmeleri, araç ve binaların zarar görmesi ile, nadiren yaralanma ve can kayıpları da, şiddetli sağanağın sebep olabileceği olumsuz durumlardandır.

Ani başlayan ve aralıklarla yağan bir yağış türü olmasına rağmen, günümüz teknolojisinde meteroloji uzmanları tarafından önceden tespit edilmekte ve vatandaşlar uyarılmaktadır. Hatta, sağanağın ne kadar süreceği, hangi bölgelerde etkili olacağı ve şiddetinin nasıl olacağı da, gerekli önlemleri alması açısından meteroloji uzmanları tarafından vatandaşlara verilen uyarılar arasındadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.