Sabit Disk Ne Demek, Sabit Disk Nedir

Sabit Disk Ne Demek, Sabit Disk Nedir
Sabit Disk Ne Demek, Sabit Disk Nedir

Bilgisayar çağının ve teknolojilerinin zirvelerinde yaşadığımız günlerde, bir bilgisayarın parçaları arasında en fazla dile getirilen ve merak edilen sabit disk nedir, ne işe yarar, gereklimidir, vb. sorular, eskiye nazaran daha fazla sorulmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise gelişen teknolojiler ile basit bir kol saati görünümüne bürünen bilgisayarların içlerinde de, adı sabit disk olan cihazlara sahip olmaları. İlk defa sabit disk görenlerin bu tezatlık karşısında şaşkınlığa uğramalarıdır.

Hard Disk Driver, HDD kısa yazılışı ve Türkçe karşılığı olarak sabit disk ne demek sorusunun en kısa cevabı; işlem ve verilerin kayıt edildiği bilgisayar donanımıdır. Bu ismi almasında, ilk dönemin başarılı bilgisayar sistemlerinde verilerin alınması, işlenmesi ve saklanmasında dâhili olmayan, seyyar (Floppy Disk) disklerin varlığıdır. Disket tarihi 1967 yılına dayanır ve ilk defa IBM tarafından üretilerek, bilgisayar sistemlerinde devrim niteliği taşımaktadır. Sabit disklerin kullanım ve beklentileri test aşamasında kullanımı 1956 yılına dayansa da, taşınabilir disketler zamanının büyük bir devrimidir.

Anakart Nedir

Sabit Disk Nedir

Bir bilgisayarın çalışabilmesi ve kullanıcısından gerekli emirleri alabilmesi için önceden bazı verilen sistem içerisinde var olması, saklanması, yeni girilen bilgilerin kaybolmadan muhafaza edilmesine yarayan, en önemli bilgisayar parçası Sabit Disk’tir. Sabit disk nedir, sorusuna bu kapsamda daha fazla cevaplarda üretmek mümkündür. Türkçe ya da İngilizce olarak araştırma yapanlar için en etkili ve kısa şekli ile sabit disk ne demek sorusunun cevabı ise “Verilerin depolanması amacını güden manyetik ortam” şeklinde verilmektedir.

Bu noktada manyetik ortam ve kaydedilen veri kriterleri önem arz eder. Manyetik olmasının yararları ve bazı durumlarda zararları olmaktadır. Ancak bu yarar ve zararlar, sadece işlenmek istenen verileri ilgilendirir. Manyetik kayıt sistemleri, özellikle günümüzde ciddi boyutlarda veriyi hızlı ve kolayca depolama ve işleme imkânı sunar ancak ortamlardaki manyetiklik karşıtı durumlarda, bu verilerin geri dönüşü olmayacak biçimde kaybolması da söz konusu olabilmektedir. Geçmişten günümüze sabit disklerin gelişimi ve fiziksel yapısı, kullanıcılar lehine değişmiştir.

Arduino Nedir

Sabit Disk Ne Demek

Sabit disk ne demek konusunda genel bilgilerden sonra, bu isme nasıl ulaştığı ve ismindeki “disk” kelimesinin detayları şu şekilde; ilk üretimlerinde dönmesi ve işlemleri aynı hız ve rahatlıkta zaman kaybetmeden çalışması amacıyla, disk şeklinde üretilmesi gerekmiştir. Manyetik olmaları ise hızla dönen disklerin üzerine, belirli kod ve işaretler ile veriler kaydedilir ve işlenirken elektrik enerjisi kullanılarak temassız biçimde güvenli bir ortam yaratılır.

Genel olarak disk için kullanılan materyaller, cam, plastik, metal alaşımlardan oluşur ve üzerleri manyetik olarak işlenebilecek “Demir Oksit” ile kaplıdır. Disklere veriler girilirken ya da girilmiş veriler işlenirken, okuyucu denilen eleman diske değmeden elektriksel sinyaller gönderir ve alır. Eski müzik kasetleri, teyp kafası denilen yüzeye bandın değmesiyle manyetik olarak işlenmiş veriyi işlerdi. İlk versiyonlarından günümüze kadar sabit disklerde ise asla fiziksel temas söz konusu değildir. Zamanla gelişen sabit diskler çok katlı ve geçmişteki atalarına göre çok daha hızlı dönerek, etkili bir veri işleme gerçekleştirebilmektedir. Çok katlı olmalarındaki amaç, daha fazla alan sağlayarak daha fazla veri depolamaktır.

sabit disk nedir
sabit disk nedir

Modern zamanın bilgisayarlarında donanım özellikleri olarak bazı bilgiler ilgi çekmektedir. Sabit disk nedir sorusuna detaylı bilgiler vererek cevaplar üretildiğinde, iki önemli nokta ve kriter gündeme gelmektedir.

İlk olarak kapasite yani bir sabit diskin depolama alanıyla ilgilidir. İlk sabit disk olarak tanımlanan bilgisayar donanımının 5 Mb’lık kapasitesi bulunmaktaydı. Bu miktarı tahayyül etmek için kıyasla; 128-kBit/sn kalitesindeki 3 dakikalık bir Mp3 parçasının yaklaşık 4-4,5 Mb boyutta olduğu düşünüldüğünde, ilk sabit diskin nasıl bir kapasitesi olduğu daha iyi anlaşılır. Ayrıca bu cihazın 61 cm çapında olduğu da akılarda yer almalıdır, zira disk olarak üretilen modern sabit diskler, 0,85”(21.59 mm) boyutundadır. Aranan ikinci sabit disk özelliği ise günümüzde her noktada vazgeçilmez olan “hız” kriteridir. İlk sabit disklerin hızları konusunda tam bir detay bilgi yok ancak, modern sayılan ve 80’li yıllar başlarından itibaren yaygınlaşan yüksek kapasiteli sabit disklerden bu güne dakikada dönüş hızı, devir hızı, ya da disk bilgileri içerisinde rastlanan özellikler bölümündeki “RPM” özelliği önem kazanmaktadır.

Araba motorları, çamaşır makineleri gibi saat/devir, dakika/devir gibi aşina olduğumuz devir hızı aynı şekilde sabit diskler içinde geçerlidir. Sabit diskler için aralık Dakika/Devir yani kısaca Rpm olarak sunulur. İlk veriler Rpm 3500, 4200, 7200, 10000 ve 15000 gibi yüksek teknolojili devir hızlarına ulaşmıştır. Bu kadar hızlı dönen bir disk üzerinde yüksek kapasiteli çalışmak, oldukça zevklidir. Aranan veri çok kısa sürede disk üzerinde bulunur ve işlenmek üzere RAM üzerine serilir. Son kullanıcılar olarak kişilerin çokta takip etmediği bir özellik ise verilerin RAM üzerinden diske ve disk üzerinden RAM’e iletilmesi hızıdır. Verinin büyüklüğü, bilgisayarın anakart ve kablo donanımlarının kalitesi ve teknolojisi, PC’nin sıcaklığı, temizliği, vb. birçok kriter bu hızı etkiler ancak, kullanıcılar bu hızı neredeyse hissetmezler.

Sabit Disk Sağlığı

Veri kaybı, işlem hızı, kaydedildiği halde kaybolan veriler; Hard disk çok doldu! Bilgisayar Yavaşladı Temizlemem gerek gibi sorunlar sıklıkla duyulmaktadır. Sabit disk ne demek ve sabit disk sağlığı ne demek sorularına bazı cevap ve ipuçları verilebilir. Sabit diskler manyetik ortamlardır. Isıdan, nemden, daha güçlü manyetiklerden etkilenebilirler. Sabit disk kadar boyutta bir mıknatıs yaklaştırıldığında, tüm işlenmiş disk yüzeyleri bozulabilir. Hatta bu bozulma sadece veri kaybı olarak meydana gelmez diskler fiziksel olarak bozulur ve bir daha kullanılamaz hale gelebilir. Manyetikliğini elektrik sinyalleri ile sağladığından, yüksek ya da düşük enerjide arızalanırlar. Darbelerden ciddi şekilde etkilenirler. Okuyucu kafa disklere değmeden veri işler, eğer işlem sırasında darbe alırlarsa; her ne kadar üreticiler bu durum karşısında gelişim gösterseler bile, disklerde fiziksel temas, sabit diskin bir daha kullanılamaz hale gelmesine yol açar.

hard disk nedir
hard disk nedir

Çok hassas olmalarına rağmen üreticiler frenleme, geçici hafıza ile durma sonrasında tekrar kaldığı yerden görevine devam etme gibi özel güvenlik prosedürleri geliştirmektedirler. Yazılımsal olarak ta disk sağlığı önemlidir. Bilindiği ya da yorumlandığı gibi fazla veri bilgisayarı bozmaz ya da sabit disklere zarar vermez. Ancak sabit disklerin verileri kaydetme ve işleme yetenekleri gereği, sıklıkla düzenleyici yazılımlar ile veri düzenlemeleri yapılmalıdır. Bu sayede aranan veriler daha kısa sürede bulunur, disk daha az ısınır, veri kaydedilirken ilişkili dosyalar birbirlerine en yakın alanda depolanarak kapasite tasarrufu yapılabilir.

Sabit Disk ve Flash Disklerin Farkları

Sabit disk nedir sorusuna oldukça detaylı bilgiler ve cevaplar verildi ancak, son yılların depolama araçları olan Flash Disk (USB Disk ve Harici Disk) nedir, sabit disklerden ne gibi farkları vardır, soruları detaylarını bilmeyen kullanıcıların kafalarında soru işaretleri oluşturur. Sabit disk ne demek, manyetik disklerden oluşan kayıt ortamlarıdır, ancak Flash diskler, “Disk” şeklinde değil!

Flash Disk, manyetik veri depolama ve işleme sisteminin daha güvenilir, daha küçük ve daha devasa boyutlarda kapasitelere ulaşan yeni nesil Sabit ya da Seyyar depolama birimleridir. Sabit disklerden en büyük farkları, disk yapıları ve sabit disk sisteminden farklı bir işleme biçimlerinin olmasıdır. Dönen bir diskleri yoktur. Bilgisayarların RAM elemanları gibi özel bir veri işleme sisteminin geliştirilmesiyle birlikte değiştirilebilir, tekrar tekrar kullanılabilir özel bir depolama birimleridir. Bilgisayarlarda ROM değiştirilemez bellek, RAM ise değiştirilebilir bellek olarak adlandırılır.

Flash Diskler ve Harici Diskler, RAM gibi içerisinde veri elektronik olarak işlenir, çıkarıldığında yani enerjisi kesildiğinde işlenen verileri, ROM gibi saklayarak tekrar kullanıma sunar. Bu özellikleri ile depolama birimlerinde IBM’in buluşundan sonra devrim olarak adlandırılırlar. Teknolojisi bu gün cep telefonları, tabletler, akıllı kol saati, fotoğraf makineleri ve aklınıza gelebilecek veri depolayan ve işleyen her türlü akıllı cihazlarda kullanılmaktadır. Gelecekte ise bu teknolojinin kapasite ve güvenlik olarak çok daha büyük boyutlara ulaşması, ancak fiziksel olarak micro boyutlara ulaşması beklenmektedir.

Önceki İçerikForklift Nedir, Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır
Sonraki İçerikAcılı Ezme Tarifi, Nasıl Yapılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.