Sabah Kalkınca Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

sabah kalkınca baş ağrısı neden olur nasıl geçer
sabah kalkınca baş ağrısı neden olur nasıl geçer

Her sabah baş ağrısı ile uyanmak, özellikle ense ve baş bölgesinde zonklama tipinde ağrı olması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Yapılan bir araştırmaya göre her 15 kişiden 1’i sabahları baş ağrısı şikâyetleri ile uyanıyor. Ayrıca bu durum, kadınlarda daha fazla görülüyor. Dolayısıyla daha çok kadınlarda sabah kalkınca baş ağrısı neden olur, araştırdık.

Eğer siz de sabah kalkınca baş ağrısı ile sık sık karşılaşıyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrıları; iş, özel hayatımızı olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Yaygın bir şekilde karşılaşılan baş ağrılarının pek çok nedeni olabilir. Sabah kalkınca baş ağrıları, sık tekrarlıyor hatta uzun süre geçmiyorsa beyin tümörü habercisi bile olabilmektedir. Bu nedenle sabahları baş ağrısı yaşıyorsanız öncelikle uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Baş ağrıları genel olarak iki türlü incelenmektedir: Migren, kronik baş ağrıları ve kinetik baş ağrıları… Tek taraflı ve şiddetli olan bu birincil baş ağrıları tıp dilinde primer baş ağrısı olarak nitelendirilmektedir. İkincil baş ağrıları ise beyindeki herhangi bir sorundan kaynaklanan baş ağrılarıdır.

İkincil baş ağrıları genellikle sabah baş ağrısı olarak görülmektedir. Bunun sebebi ise kafa içi basıncın artışıdır. Özellikle uykuda nefes alıp vermedeki yavaşlama, beyinde yer alan bir lezyonda ödem oluşmasına sebep olur. Sabah saatlerinde ödem seviyesi arttığı için sabah kalkınca mide bulantısı ve kusma da görülmektedir. Genellikle baş ağrıları migren ile karıştırılmaktadır. Ancak sabahları uyandığınızda sık tekrarlayan ve uzun süren baş ağrılarına mide bulantısı ve kusma da eşlik ediyorsa mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Sabah Kalkınca Baş Ağrısı Neden Olur?

sabah kalkınca baş ağrısı neden olur
sabah kalkınca baş ağrısı neden olur

Az önce de bahsettiğimiz üzere sabah kalkınca baş ağrısı yaşıyorsanız ve buna kusma, mide bulantısı şikâyetleri de eklendiyse vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Bununla beraber sabah kalınca baş ağrısı nedenleri birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir.

Şimdi sabah saatlerinde görülen baş ağrısı nedenleri nelerdir, hep birlikte inceleyelim;

 • Sabah kalkınca baş ağrısı görülme sebebinin genel olarak kaygı ve depresyon kaynaklı olduğu söylenmektedir. İngiltere’ de yapılan bir araştırmaya göre kaygı düzeyi yüksek olan kişilerde baş ağrısı görülme düzeyinin diğer kişilere göre 2 kat daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca depresyonun belirtilerine bakıldığında sabahları baş ağrısı görülmesi dikkat çeken bir noktadır. Kaygı ve depresyon için kullanılan bazı ilaçların yan etkisi de olabilir. Bu tür ilaçların bazılarının sabah kalkınca baş ağrısına sebep olduğu bilinmektedir.
 • Sabah kalkınca yaşadığınız baş ağrısına sebep olan bir diğer faktör ise uyku apnesidir. Sabah kalkınca baş ağrıları şikâyeti görülen kişilerin % 74’ünde uyku apnesi olduğu yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür. Uyku apnesi; nefes durması nöbetleri, horlamalar, burun tıkanıklığı gibi sorunlara neden olur. Dolayısıyla uyku apnesi yaşayan kişi ağızdan nefes almak zorunda kalır. Ağızdan nefes alma sonucunda ise gece boyu beyne yeterince oksijen gitmez. Uyku apnesi, tedavi edildiğinde sabah görülen baş ağrılarında da önemli azalmalar tespit edilmiştir.
Sabah Kalkınca Baş Ağrısı Nedenleri
sabah kalkınca baş ağrısı
sabah kalkınca baş ağrısı
 • Kronik baş ağrıları özelikle de migren gibi gerilim tipi baş ağrıları uykudan uyandıracak şiddette yaşanabilir. Bu gibi rahatsızlıklar da sabah kalkınca görülen baş ağrılarına sebep olabilmektedir.
 • Sabah 4 ile 8 saatleri arasında vücudumuz kendini yeni güne hazırlar. Bu dönemde ürettiği veya salgıladığı doğal ağrı kesicilerin azalması sabahları görülen baş ağrısı şikâyetlerinin daha yoğun bir şekilde yaşanmasına neden olur.
 • Hipertansiyon, kan basıncı problemi olan kişilerde sabah kalkınca baş ağrısı görülme olasılığı diğer insanlara göre daha fazladır.
 • Uykusuzluk ya da çok uzun süre uyumak, uyku saatlerindeki değişiklik ve dengesizlik… Saydığımız bu sebepler sabah baş ağrısı neden olur sorusunun en sık karşılaşılan sebepleridir.
 • Gece boyu düşen kan şekeri sabah saatlerinde baş ağrısına sebep olmaktadır.
 • Gece boyunca yoğun alkol tüketimi de baş ağrısına neden olur.
 • Yattığınız yatak özellikle de yastık bu durumu etkileyen önemli faktörlerden biridir. Ergonomik ve ortopedik olmayan yatak ve yastıkta uyumak sabahları baş ağrısı yapar.
 • Odanın ısısı, nem miktarı, ses geçirgenliği gibi durumlar da sabah görülen baş ağrılarını etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.
 • Vücuttaki magnezyum eksikliği de baş ağrısı şikâyetlerinizin artmasına sebebi olur. Magnezyum eksikliği, özellikle sabah baş ağrısına sebep olmaktadır.
 • Sabah saatlerinde endorfin hormon salgılamasının azalması baş ağrılarına sebep olan faktörlerdendir.
 • Kişide görülen sinüzit, alerjik nezle, çene yapısındaki bozukluklar, burun kemiği eğriliği de sabah kalkınca baş ağrısına sebep olan unsurlar arasında yer almaktadır.
 • Geceleri görülen diş gıcırdatma da baş ağrısı nedenleri arasındadır. Sürekli çeneye yüksek basınç uygulamak sabahları size baş ağrısı olarak dönüyor olabilir.

Sabah Kalkınca Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

sabah kalkınca baş ağrısı nasıl geçer
sabah kalkınca baş ağrısı nasıl geçer

Kişinin yaşı, yaşadığı ortam, iş ve özel hayatındaki problemleri gibi birçok olumsuzluk baş ağrılarına neden olur. Ancak sabahları görülen baş ağrılarına çözüm tabi ki vardır. Özellikle hayatımızı biraz daha düzen içinde yaşamak, bazı alışkanlıklarımızdan vazgeçmek sabah kalkınca baş ağrısı nasıl geçer, sorusuna en iyi cevap olur.

Peki, hayatımızda ne tür değişiklikler yaparsak sabah kalkınca baş ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt olur, birlikte görelim.

 • Öncelikle baş ağrısının altında yatan bir hastalık olup olmadığını takip edin. Bunun için doktora giderek çeşitli tetkik ve tahliller yaptırarak araştırmanız gerekir. Olmadığını umut ederiz ancak varsa bir rahatsızlığınız önce bu hastalığın tedavisini olmanızı tavsiye ederiz
 • En sık karşılaşılan sorun uyku düzenindeki bozukluklardır. Dolayısıyla sabah kalkınca baş ağrısı nasıl geçer sorusuna en iyi yanıt, uyku düzenine dikkat etmektir. Özetle, her gün aynı saatlerde uyumaya ve sabahları aynı saatlerde uyanmaya özen gösterin.
sabah kalkınca baş ağrısı için
sabah kalkınca baş ağrısı için
 • Bir insanın günlük uyuması gereken süre ortalama 8 saattir. Her gün ortalama 7-8 saat süreyle kaliteli bir uyku sabahları yaşadığınız baş ağrılarına iyi gelecektir.
 • Uyuduğunuz odanın nem, ısı, ses ve ışık açısından uygun olmasına özen gösterin.
 • Uyku ve beyin fonksiyonlarını bozan aşırı kafein, alkol ve tütün kullanımından uzak durun.
 • Sabahları baş ağrısını yok etmek için uyku kalitesini bozan telefon ve bilgisayar gibi araçları yatak odanızdan uzakta tutun.
 • Uyku öncesi rahatlama için meditasyon ve nefes egzersizleri yapabilirsiniz.
 • Gün içinde bol bol su için.
Önceki İçerikBisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar? Bisiklet Sürmek Kilo Verdirir mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.