Rutubet Neden Olur, Rutubet ve Kokusu Nasıl Giderilir

Rutubet Neden Olur, Nasıl Önlenir, Rutubet Nasıl Giderilir
Rutubet Neden Olur, Nasıl Önlenir, Rutubet Nasıl Giderilir

Rutubet Nedir

Rutubet kelime anlamı olarak havadaki nem oranıdır. Canlılar için gerekli olan nem ve su buharı miktarı rutubet olarak ifade edilir. Canlılar için gerekli olmasına rağmen, fazla miktarda olması durumunda rahatsız edici ve sağlık açısından tehlikeli olabilecek bir sorundur. Kapalı alanlar için ideal nem oranı %40 %50 dolayındadır. Bnun üzerindeki nem duvarlarda küf oluşmasına, kötü kokuya, eşyaların çürümesine, romatizma ve alerji gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yazımızın içerisinde rutubet nedir, rutubet neden olur, nasıl önlenir ve rutubet kokusu nasıl giderilir gibi konularda merak ettiğiniz pek çok şeyi bulabileceksiniz.

Özellikle kapalı ortamlarda rutubetin fazla olması rahatsız edicidir. Hem insanlara, hem de yapılara ciddi anlamda zarar vermektedir. Kapalı ortamda acı bir koku salar ve insanları rahatsız eder. Bunun yanında duvar ve pencere kenarlarını küflendirerek boyasının dökülmesine neden olur. Normal şartlarda hava içerisinde olması gereken azami nem miktarı vardır. Herhangi bir şekilde maksimum nem miktarının artması durumunda rutubet kaçınılmaz olur. Özellikle sıcak ve nemli hava içerisindeki fazla olan nem oranı soğuk cisimlerel temas ettiğinde yoğunlaşır. Bunun aşırı bir şekilde birikmesi de nemin artmasına ve dolayısıyla rutubetin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Rutubet Neden Olur

Rutubetin oluşmasındaki temel neden sıcak ve soğuk hava farklılığıdır. Açık ortamlarda kolay kolay rutubet oluşmaz. Sıcak ve nemli havanın içinde fazla su oluşması nemi ve rutubeti ortaya çıkartır. Özellikle binaların dışarıdan su alması nem ve rutubetin oluşumunda temel etkendir. Bu çerçevede rutubet neden olur sorusunun temel yanıtı duvarların ya da pencere kenarlarının su almasıdır.

Rutubetin oluşmasında temel etkenlerden biri de iç ve dış ortamdaki aşırı ısı farkıdır. Özellikle kış aylarında rutubetin daha fazla karşımıza çıktığını görürürüz. Dış ortamın çok soğuk ve yağışlı geçmesi, iç mekanların da aşırı bir şekilde ısıtılması rutubetin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde aşırı sıcak havalarda da nem ve rutubet oluşabilmektedir. İç mekanların klima gibi cihazlarla aşırı soğutulması ve dış mekandan sıcak havanın girmesi ortamdaki suyu arttıracaktır. Bu durum da rutubetin oluşmasına neden olacaktır. Duvar ve pencereler arasında ufak da olsa boşlukların oluşması rutubetin oluşmasına neden olur. Özellikle binaları yaparken bu boşlukların bırakılmaması gerekir. Rutubete karşı gerekli önlemler muhakkak alınmalıdır. Gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda sağlığınızı tehdit edecek ve mekanlarınızda bulunan eşyalarınıza da ciddi zarar verecektir.

Rutubet Nasıl Önlenir

Özellikle evlerde oluşan rutubetin önlenmesi merak edilen konulardan biridir. Pek çok kişi rutubet nasıl önlenir noktasında sağlıklı bir bilgiye sahip değildir. Biz de bu konuda bazı ipuçlarını sizlerle paylaşım istiyoruz. Rutubetin önlenmemesi durumunda evinizde bulunan eşyaların çürümesi, duvarların yıpranması, duvar boyalarının deforme olması ve sağlığınızın bozulması gibi sonuçlar kaçınılmaz olacaktır.

rutubet kokusu nasıl giderilir
rutubet kokusu nasıl giderilir

Normal şartlar altında rutubetin önlenmesi kolay değildir. Bunu sağlamak için evinizi tanımanız ve rutubetin neden kaynaklandığını tespit etmeniz şarttır. Rutubetin önlenmesi için dış cephe kaplaması, su yalıtımı, su tesisatı ve benzer tüm alanlar kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu alanlarda problem olması durumunda öncelikle evinizin tadilatını yapmalısınız. Tadilat dışında nem alıcı tablet ya da rutubet önleyici boya gibi geçici çözümlere de başvurabilirsiniz.

Rutubetin önlenmesi için bazı konulara dikkat edebilirsiniz. Kış aylarında evde mümkün olduğunda çamaşır kurutmamaya çalışmalısınız. Ortam içerisinde fazla bitki bulundurmamak da rutubeti önlemek için önemlidir. Evin sıklıkla havalandırılması önemli unsurlardan biridir. Nem alıcı cihazlar ve bazı tabletler de rutubet oluşumunu önlemek için tercih edilebilir. Boya ve badana işlemlerini anti küf boyalarıyla yapabilirsiniz. Isıtma tesisatının gözden geçirilmesi, su tesisatı ve dış cephe kontrolünün de mutlaka yapılması gerekiyor. Son olarak duvar ve cam kenarlarının açık bırakılması önemli detaylardan biridir. Eşyaların bu alanlara çok fazla yaklaştırılmaması gerekiyor.

Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir

Rutubet kokusunu bazı ayrıntılara dikkat ederek giderebilirsiniz. Bu bölümde rutubet kokusu nasıl giderilir sorunun yanıtlarını bulmaya çalışacağız.

Evin havalandırılması çok önemlidir. Düzenli olarak her gün evin havalandırmalısınız. Kapı ve pencereleri bir süre açık tutarak rutubet kokusunu giderebilirsiniz. Yaz aylarında bunun daha fazla yapılması gerekir. Kış aylarında daha soğuk olan odaların kapıları kapalı olmalıdır. Özellikle kalorifer peteklerinin önleri açık bırakılması çok önemlidir. Evin ısıtılması sırasında aynı zamanda havalandırılması da şarttır.

Duvardaki Rutubet Nasıl Giderilir

Duvarlarda oluşan küf ve rutubet lekelerini gidermek için birtakım yöntemler mevcuttur. Bu bölümde de duvardaki rutubet nasıl giderilir konusuna değinmek istiyoruz. Temiz bir bezi çamaşır suyunun içerisine bastırarak nemli hale getirmelisiniz. Nemli bezle rutubet lekelerini iyice silin. Hemen sonrasında ise soğuk olan normal temiz bir suya farklı bir bazi bastırarak ıslak hale getirin. Rutubetli ve küflü olan bölgeyi yeniden silmeye başlayın. Bu işlemin ardından rutubetli olan alanları ortalama 12 saat boyunca havalandırın. 12 saat sonunda hem rutubetin, hem de rutubet kokusunun odadan gittiğini göreceksiniz.

Duvardaki rutubet lekelerini çıkarmak için bir diğer yöntem ise camsil yöntemidir. Camsil şişesi içine çamaşır suyunu doldurun ve ilgili bölgelere sıkın. Temiz ve nemli bir bezle rutubet olan bölgeyi sildikten sonra yine havalandırma yaparak duvarların lekelerini temizleyebilirsiniz. Duvarlarda oluşan rutubet lekeleri hem görsel açıdan, hem de sağlık açısından büyük tehlikedir. Bu nedenle lekelerin temizlenmesi büyük önem arz etmektedir. Rutubetli duvarların öncelikle kuru bezle temizlenmesi, daha sonra zımparalanması ve ilgili bölgeye çamaşır suyu dökerek nemli bezle silinmesiyle de rutubetli duvarlar temizlenebilir.

Rutubet Lekesi Nasıl Çıkarılır

Rutubet lekesi çıkarmak için bazı yöntemlerden söz etmiştik. Bu lekeler daha çok beton duvarlarda oluşur. Bunun dışında kalan alanlarda ise koku ve deformasyon oluşmaktadır. Oda içerisinde yer alan eşyalarda leke oluşumu olmaz. Ancak, ciddi şekilde koku yapacağı unutulmamalıdır. Oda içerisinde yaşayan insalar için de sağlıksal riskler ortaya çıkar. Bu nedenle lekelerin ve rutubet kokusunun giderilmesi çok önemlidir. Yazımızın son bölümünde rutubet lekesi nasıl çıkarılır noktasına yoğunlaşmak istiyoruz. Önereceğimiz yöntemleri uygulayarak evinizde oluşan rutubet lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Rutubet daha çok duvarlarda oluşur. Sıcak ve soğuk havanın karşımında nemin artması rutubete neden olacaktır. Bu durumda da duvarlar yıpranacak, boyalar dökülecek ve estetik bakımdan kötü bir görüntü oluşacaktır. Hal böyle olunca da lekelerin giderilmesi gerekecektir. Rutubet lekesinin nasıl çıkarılacağına geçmeden önce rutubet oluşumuna neden olan unsurların ortadan kaldırılmasına özen göstermelisiniz. Bunu yapmadığınız sürece lekeleri çıkarsanız bile en kısa sürede yeniden bu lekeler ortaya çıkacağını belirtmemiz gerekiyor.

Özellikle duvarlarda oluşan lekeleri çamaşır suyu ya da amonyaklı su ile çıkarabilirsiniz. Deforme olmuş duvarları çamaşır sulu bezle iyice silmelisiniz. Daha sonrasında ise temiz olan nemli bir bezle aynı bölgeyi tekrar silmeniz gerekiyor. Son olarakk odanın 10-12 saat havalandırılmasıyla lekelerden kurtulmuş olursunuz. Duvar ve tavanlarda oluşan leke ve küfler uzun vadede ciddi riskler barındırır. Çamaşır duyu tekniğinin dışında küflü olan bölgelerin kuru bezle iyice silinmesi, daha sonrasında zımpara ile ilgili bölgenin zımparalanması ve nemli bezle silinerek odanın havalandırılmasıyla da lekelerden kurtulabilirsiniz. Nem ve rutubete neden olan ana unsurları tespit ederek sorunu kökten çözülmesi bu noktada yapılacak en doğru işlem olacaktır. Geçici çözümler sonuç almanızı sağlamayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.