Rotasyon Ne Demek, Rotasyon Nedir

Rotasyon Ne Demek, Rotasyon Nedir
Rotasyon Ne Demek, Rotasyon Nedir

Rotasyon Nedir

Tam anlamı ile rotasyon ne demek? Rotasyon nedir? Önce bu kelimenin kökenine bakalım. Bu sözcüğün kökeni İngilizce’de ve Fransızca’da aynı şekilde yazılan rotation kelimesidir. Bu sözcüğün Fransız okunuşu rotasyon’dur ve dilimize Fransızca okunuşu ile girmiştir. Rotasyon sözcüğünün her iki dilde de karşılığı dönüşüm, nöbetleşme şeklindedir. Ancak dilimizde, daha çok işletmelerde yapılan bir insan kaynakları uygulaması olarak ifade edilmektedir.

Bir işletmede çalışan elemanlar, zaman zaman ve belli bir program dahilinde farklı ünitelerde görevlendirilmektedir. Böyle bir uygulamadan hedeflenen, çalışanların diğer ünitelerde yapılan işler hakkında bilgi sahibi olmaları ve bu şekilde terorik olarak birbirlerinin müşterisi olan üniteler arasında anlayış ve diyalogun geliştirilmesidir. Aynı zamanda çalışanlar bu uygulama sayesinde işletmenin bütününü tanımış olmakta ve işletmenin genel işleyişini anlama imkanı bulmaktadır.

Kısaca rotasyon nedir sorusuna verilecek en kısa cevap, bir işletmede çalışan elemanların, düzenli aralıklarla yer değiştirmeleri ve farklı ünitelerdeki işleri yapmaları şeklindedir.
Çalışanlara farklı görevler vermek ve bilgilerini ve yetkinliklerini arttırmak, aynı zamanda resmin bütününü görmelerini sağlamak için yapılan rotasyonlar, kurum kültürünün bir parçası olarak ve profesyonelce yapılırsa, hem çalışanlara hem de işletmeye büyük yarar sağlamaktadır.

Rotasyon Ne Demek

Bugünün modern insan kaynakları anlayışına göre, rotasyon uygulaması iki amaçla yapılmaktadır:

  • Bir işe yeni başlayan elemanların, işletmenin tamamı hakkında fikir sahibi olmasını sağlamak amacı ile
  • Çalışanların deneyim ve bilgi birikimlerini arttırmak ve onların uzmanlaşmasını sağlamak amacı ile

Bugün birçok sektörde işletmeler, çalışanların iş ortamına hazır olmalarını sağlamak için departmanlar arasında rotasyon uygulamaktadır. Bu uygulama ile sistematik bir şekilde çalışanların işletmenin her alanında bilgi sahibi olmaları sağlanmış olmaktadır. Rotasyon ne demek dendiği zaman, yukarıda açıklanan her iki amaçla da işletmelerde çalışanların deneyim ve uzmanlıklarını arttıran çağdaş bir uygulama olarak tanımlamak en doğrusudur.

Bir işletmede yıllarca aynı görevde çalışmak çoğu zaman mesleki körlük yaratır. İşletmenin sadece bir penceresinden bakmak, çalışanların gelişmesinde önemli bir engeldir. İşletmeler bu yüzden rotasyon uygulaması yapmakta ve çalışanların farklı sorumlulukları, görev alanlarını ve işleyişleri görmelerini sağlamaktadır.

rotasyon ne demek
rotasyon ne demek

Bu uygulama ile elbette çalışanlar, farklı bir departmanda yapılan işleri derinlemesine öğrenmiş olmamaktadır. Ancak işletmenin faaliyet alanlarını ve çalışma şeklini tepeden görmüş olmak, departmanlar arasında sinerji yaratmak ve işletme içinde ortak bir anlayış geliştirmek bakımından rotasyon uygulamasının faydaları inkar edilemez.

Ülke geneline yayılmış bazı işletmelerde rotasyon uygulaması farklı lokasyonlarda görevlendirilme şekilde de olmaktadır. Özellikle bu uygulama sayesinde çalışanlar, sadece kendi bölgelerini ve kendi uzmanlık alanlarını değil, coğrafi olarak işletmenin genelini tanıma imkanı bulmaktadır.

Genelde resmi kuruluşlarda bu şekilde çalışanlar farklı illerde görevlendirilmekte ve çalışanların bilgi ve deneyimleri yaygınlaştırılmış olmaktadır. Böyle bir uygulamanın bir başka yararı ise, aynı yerde uzun süre kalan çalışanların olası suistimalliklerini önlemektir. Ülke geneline yayılmış büyük özel şirketlerde de benzer amaçlı rotasyon uygulamaları yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.