Rocio Bonilla Kimdir, Hayatı ve Kitapları

Rocio Bonilla kimdir, hayatı ve kitapları
Rocio Bonilla kimdir, hayatı ve kitapları

Rocio Bonilla Kimdir?

Öncelikle çocuklar için harika kitaplar yazan çok önemli bir çocuk edebiyatı yazarıdır. Rocio Bonilla kimdir sorusuna verilecek birçok cevap var. Rocio Bonilla, yazarlığının yanı sıra hem kendi yazdığı kitaplara hem başka yazarların kitaplarına hem de çocuk dergilerine resimlemeler yapan illüstratör ve pedagogdur.

Doğum yeri ve tarihi: İspanya, Barcelona / 1970

Rocio Bonilla güçlü illüstrasyonları ile hem görsel okumaya olanak sağlayan hem de çocukların ihtiyaç duydukları alanları dikkate alan ürünler ortaya koymuştur. Rocio Bonilla bu kitaplarında çocukların günlük yaşam pratiklerini, ilgi alanlarını çok iyi gözlemlemiştir. Bu konuları çocukların dilinden, onların gözünden anlatmayı başarabilmiş bir yazardır. Bu sebeple çok önemli bir çocuk kitabı yazarıdır.

Hali hazırda ülkemizde yayınlanmış altı kitabı (Öpücük Ne Renktir, Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı, Kardeşler, Uzaylı Arkadaşım, En Sevgili Süper Kahraman, Tuhaf Kuş) bulunmaktadır. Söz konusu kitapların hem yazarlığını hem de çizerliğini yapmıştır. Bunların yanı sıra yine yakın dönemde ülkemizde yayınlanan Susanna Isern imzalı Hayır! Burası Orman Değil kitabının resimlerini Rocio Bonilla hazırlamıştır.

Olivier de Solminihac Kimdir

İspanya’nın Barcelona şehrinde bir pedagog olarak yaşamının sürdüren Rocio Bonilla, sıra dışı çocuk kitapları yazmaya ve çocuklar için çizmeye devam ediyor.

Rocio Bonilla Hayatı

Rocio Bonilla Hayatı
Rocio Bonilla Hayatı

1970 yılında İspanya’nın Barcelona şehrinde dünyaya gelmiş Katalan bir yazardır. Barcelona Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunudur. Rocio Bonilla üniversite eğitimini tamamladıktan sonra birçok okulda pedagog olarak görev yapmıştır. Çocuklarla çalışırken onlar için bir şeyler yapmaya karar verir. Bu sebeple yakın arkadaşları, İspanya’da çocuk kitaplarına çizimler yapan ünlü illüstratörler, Ignasi Blanch ve Roger Olmos’tan yardım ister.

Bu ünlü illüstratörler ile birlikte atölye çalışmalarına katılır. Daha sonraları İspanya’da çocuk edebiyatı alanında kendini kanıtlamış birçok çocuk dergisine çizimler hazırlamaya başlar. Bazı çocuk kitaplarının sadece çizerliğini, bazılarının ise hem yazarlığını hem de çizerliğini üstlenen Rocio Bonilla’nın pek çok çocuk kitabı vardır.

Rocio Bonilla’nın İlk Ödülü

Hem yazarlığını hem de illüstratörlüğünü yaptığı ilk kitabı (Cara De Pajaro) Kuşbakışı’dır. 2014 yılında yayınladığı Kuşbakışı adlı eseri bir anda ün kazanmış birçok dile çevrilmiş, dünyanın dört bir yanında onlarca ülkede basılmıştır. Günışığı yayınlarından 2016 yılında çıkan Öpücük Ne Renktir? adlı kitap, yazarın ülkemizde yayınlanan ilk kitabıdır. Bonilla, bu kitabıyla 2016 yılında önemli bir başarıya imza atmıştır. Yılın En İyi Kitaplaşan Çocuk ve Gençlik Kitapları kategorisinde ilk üç kitap seçkisi içinde yer almıştır. Söz konusu ödül İspanya Eğitim Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından edebiyat yayıncılığını destekleme amaçlı verilmektedir.

Rocio Bonilla’nın Türkçeye kazandırılan bir diğer eseri ise Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı adlı çocuk kitabıdır. Bu kitap ülkemizde Günışığı yayınlarından 2017 yılında çıkmıştır.

Takvimler 2019 yılını gösterirken Rocio Bonilla’nın bir eseri daha Türkçeye kazandırılmıştır. Söz konusu yazarın ülkemizde yayınlanan üçüncü eseri Kardeşler adlı kitaptır. Kardeşler kitabı da Günışığı yayınları tarafından basılmıştır.

Rocio Bonilla’nın 2019 yılında hem yazdığı hem de resimlediği Uzaylı Arkadaşım kitabı ise bu kez Abm yayınları tarafından basılmıştır.

Rocio Bonilla’nın 2019 tarihli Okul Öncesi İçin Yaratıcı Etkinlikler isimli kitabı 1001 Çiçek yayınlarından çıkmıştır. Yazarımız, aynı yayınevi tarafından basılan Aleix Cabrera imzalı Prensesin Köpeği ve Prensesin Kedisi adlı kitapların görsellerini de hazırlamıştır.

2020 yılında yazarlığını Susanna Isern’nin yaptığı Hayır! Burası Orman Değil! isimli çocuk kitabının çizerliğini üstlenmiştir.

2020 yılının ortalarına doğru, ödüllü sanatçı Oriol Malet ile birlikte hazırladığı En Sevgili Süper Kahraman adlı kitabı Günışığı yayınları tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Yazarın Türkçeye çevrilmiş son kitabı “Tuhaf Kuş” 2021 yılının başlarında yine Günışığı yayınlarından Halil Türkden çevirisiyle çıkmıştır.

Rocio Bonilla, halen İspanya’nın Barcelona şehrinde yaşıyor. Çocuk kitapları yazıp çizmeye ve çocuklar için hayal dünyaları kurmaya devam ediyor.

Rocio Bonilla Kitapları

Öpücük Ne Renktir?-Rocio Bonilla

Öpücük Ne Renktir-Rocio Bonilla
Öpücük Ne Renktir-Rocio Bonilla

Hem yazarlığını hem de çizerliğini yaparak çocuk edebiyatına değerli bir katkı sunduğu Öpücük Ne Renktir adlı kitap, yazarın ülkemizde basılan ilk kitabıdır. Müren Beykan’ın başarılı çevirisi ile 2014 yılında Günışığı yayınları tarafından basıldı.

Bonilla, Öpücük Ne Renktir? kitabında renkler ile duygular arasındaki ilişkiyi ele alıyor. Bunu ilişkiyi ele alırken de kullandığı mizahi dil göze çarpıyor. Hikâyenin başkahramanı Monika. İnsanlar onu daha çok Minimoni diye çağırıyor. Minimoni resim yapmaya bayılıyor. Renkleri kullanarak resmini yapamadığı hiçbir şey yok neredeyse. İyi ama bir öpücük resmi yapmak isterse hangi rengi kullanmalı? İşte hikâyemiz böyle başlıyor. Öpücük resmi yapmak isteyen ve onun ne renk olduğunu merak eden minik dostumuz Minimoni’nin eğlenceli yolculuğunda ona eşlik ediyoruz. İlginç soruları olan, hayal kurmak en büyük eğlencesi olan ayrıca renkleri seven çocuklar için bu kitap paha biçilmez değerde.

Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı-Rocio Bonilla

Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı-Rocio Bonilla
Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı-Rocio Bonilla

 Rocio Bonilla’nın ülkemizde basılan ikinci kitabı Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı, yine hem yazarlığını hem de çizerliğini yaptığı bir eser olarak çıkıyor karşımıza. Yazarın bu kitabı 2017 yılında yine bir önceki kitabı gibi Günışığı yayınları tarafından basılmıştır. Kitabın çevirisi Halil Türkden tarafından yapılmıştır.

Bu kitabın başkahramanı ise Lukas adlı bir çocuk. Lukas’ın en büyük hayali uçabilmeyi öğrenmek. Hayalini gerçekleştirmesi için en büyük yardım en yakınındaki kişiden, annesinden, geliyor. Lukas’ın annesi oğlunun bu hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için doğum gününde ona bir kitap hediye ediyor. İşte bütün macera da ondan sonra başlıyor. Lukas sonunda hayal ettiği gibi uçmayı öğreniyor ama nasıl?  Kitapların, okuma tutkusunun insanın aşamayacağını düşündüğü engelleri, yüksel surları nasıl zorlayabileceğini anlatan müthiş bir kitap. Ne dersiniz? Bırakalım da çocuklar özgürce kanat çırpıp, hayallerine kavuşmasın mı?

Kardeşler-Rocio Bonilla

Kardeşler-Rocio Bonilla
Kardeşler-Rocio Bonilla

Ünlü yazarımız Rocio Bonilla’nın bir diğer kitabı ise Kardeşler’ dir. Ülkemizde 2019 yılında okurları ile buluşmuştur. Halil Türkden’ in çevirisiyle Türkçeye kazandırılmış bu eser, yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi yine Günışığı yayınları tarafından basılmıştır.

Kardeşlik ilişkisinin oldukça eğlenceli bir dille anlatıldığı çift kapaklı bir kitap. Yazarımız bu kez çocukları, aynı çatı altında yaşayan ama farklı bakış açılarına sahip iki kardeşin (abla, kardeş) dünyasına taşıyor. Göz alıcı görsellerle bezenmiş bu kitap, bütün çekişmelere rağmen kardeşliğin ne kadar büyük bir değer olduğunu oldukça eğlenceli ve mizahi bir dil kullanarak anlatıyor.

Uzaylı Arkadaşım-Rocio Bonilla

Uzaylı Arkadaşım-Rocio Bonilla
Uzaylı Arkadaşım-Rocio Bonilla

Rocio Bonilla’nın bu kez Sima Özkan çevirisiyle Abm yayınlarından çıkan Uzaylı Arkadaşım kitabı yine hem yazarlığını hem de çizerliğini yaptığı kitaplardan. Uzaylı Arkadaşım adlı kitap okurlarıyla 2019 yılında buluştu.

Kitabımızın önemli bir mesajı var. “Bir şeyleri değiştirmek istiyorsan durma, hadi başla!” diyor kısaca. Dünyayı keşfetme arzusuyla yerinde duramayan, durmadan sorular soran ve bu sorulara cevap arayan çocuklara biçilmiş kaftan. Yazar bu kitabında sorumluluk alabilen, farklılıklara saygı duyan, eğlenceli bir arkadaşlık hikâyesi anlatıyor bize. Ayrıca kitap “Neden?” sorusuyla tanışmak isteyen meraklı çocuklara büyük fırsat sunuyor.

Okul Öncesi İçin Yaratıcı Etkinlikler-Rocio Bonilla

Okul Öncesi Yaratıcı Etkinlikler-Rocio Bonilla
Okul Öncesi Yaratıcı Etkinlikler-Rocio Bonilla

Rocio Bonilla’nın hem yazarlığını hem de çizerliğini yaptığı Okul Öncesi İçin Yaratıcı Etkinlikler isimli kitabı 2019 yılında 1001 Çiçek yayınları tarafından basılmıştır. Kitabın içerisinde 3 – 6 yaş okul öncesi dönem çocukların yaratıcılıklarını geliştirip besleyebilecek birçok etkinlik bulunuyor. Çeşitli boya türleri, farklı desen ve doku çalışmaları ile birbirinden ilginç tasarımların yapılmasına olanak veren bu etkinlik kitabını hayal gücünün peşinden koşan tüm çocuklar inanıyoruz ki çok sevecek.

En Sevgili Süper Kahraman-Rocio Bonilla

En Sevgili Süper Kahraman-Rocio Bonilla
En Sevgili Süper Kahraman-Rocio Bonilla

Ağustos 2020 yılında Günışığı yayınlarından Halil Türkden çevirisiyle yayınlandı. En Sevgili Süper Kahraman kitabı ünlü sanatçı Oriol Malet ile ortak bir çalışmanın ürünü. Hikâyenin başkahramanı Diego ve arkadaşları, çocukları süper kahramanlarla dolu hayal evrenine davet ediyor. Hayvanlarla, kitaplarla, süper güçlerle dopdolu renkli bir dünya burası. Rocio Bonilla’nın sanat eseri görselleriyle bezeli bu müthiş kitap, çocuklar kadar yetişkinler için de bir cazibe merkezi.

Tuhaf Kuş-Rocio Bonilla

Tuhaf Kuş-Rocio Bonilla
Tuhaf Kuş-Rocio Bonilla

Sözcükler mi gizemli, yoksa çocuklar mı çok yaratıcı? Tuhaf Kuş 2021 yılının mart ayında Halil Türkden’in harika çevirisiyle Günışığı yayınları sayesinde okurla buluştu.

Başkahramanımız Alvaro komşusu Bayan Monilata’nın gözünde bir kuş. Ya da Alvaro öyle zannediyor. Hemen kuşları araştırmaya başlıyor, kuşlar gibi görünmeye çalışıyor ama nafile… Alvaro ne yaparsa yapsın bir kuşa asla benzetemiyor kendini. İşte olaylar da tam bundan sonra başlıyor. Rocio Bonilla, bu kitabında yetişkinlerin sözcük dünyasına onların benzetmelerine bir çocuğun gözünden bakıyor.

Önceki İçerikTeknik Ne Demek, Teknik Anlamı Nedir?
Sonraki İçerikMimar Olmak İsteyen Çocuklar, Bu Kitap Tam da Size Göre!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.