Ripple Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır

Ripple Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır
Ripple Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır

Ripple, üretilebilen bir kripto para kavramından daha ziyade, ödeme protokolü olarak tanımlanan bir paradır. Bankaların desteğini arkasına alan Ripple’ın, para transferi konusunda yenilikler getireceği düşünülmektedir. Ülkemizde Akbank’ın Ripple ile anlaştığı da bilinmektedir.

Ripple Nedir

En büyük dördüncü kripto para olarak görülen Ripple, çok kısa sürede fon aktarımı sağlayan uluslararası para transfer ağı olarak tanımlanmaktadır. İddialı bir şekilde piyasaya giren bu kripto para ile düşük masraflı transferler gerçekleştirilebilmektedir. Bu kripto paranın hedefinde ise bankalar ve müşterileri yer almaktadır. Madenciliği yapılamamaktadır ve XRP kısaltması ile kullanılmaktadır.

Ripple Nasıl Ortaya Çıktı

Blockchain sisteminin deneylerinden olarak ortaya çıkan Bitcoin’den (bknz: bitcoin nedir)  sonra birçok alternatif kripto para ortaya çıkmıştır. Her yeni çıkan kripto para yeni özellikleriyle Bitcoin’in alternatifi olmuştur. Bu durum madenciliği iyice zora sokmuştur. O dönemde iyi bir ekran kartı alan madenciliğe başlamıştır. Ancak, alternatifler çoğalmaya başladıkça, madencilikte kar getirmeyen bir işlem olmaya başlamıştır. Bitcoin’e yatırım yapmakta gecikenler ise, yeni kripto paraların peşine düşmüştür. Madenciliğin zorlaşması, işlem ücretlerinin artması ile sorunlar artmaya başlamıştır. İşte tam da bu dönemde 2012 yılında Ripple ödeme sistemi olarak ortaya çıkmıştır.

Farklı para birimlerinin hızlı bir şekilde dönüştürülebilmesi bu paranın cazibesini arttırmıştır. Bu kripto para, farklı ağlarda ve defterlerdeki ödemeleri, küresel anlamda güçlendirmek için tarafsız bir protokol kullanmıştır. Bu protokole Interledger Protokolü denmektedir. Arthur Britto, David Scwartz ve Ryan Fugger tarafından 2012 yılında geliştirilmiştir. Çok kısa bir sürede 8 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşan Ripple’ın, uluslararası ödemelerde birçok avantaj getireceği düşünülmektedir. Bu sistem bir para birimi olarak piyasaya girmese bile, bir ödeme ağı olarak popüler olacağa benziyor.

Ripple Nasıl Çalışıyor

Bu sistemi geliştirenler 100 milyar XRP üreterek sisteme sokmuşlar ve bu tokenların dolaşımda kalmasını istemişlerdir. Yapılan her işlem için belirli miktarlarda XRP kesintisi yaparak transferi gerçekleştirmektedir. Kesinti miktarının düşük olması, diğer kripto paraların önüne geçmesini sağlamaktadır. Bankacılık ve e-bilet sistemlerinde kullanılan çok güçlü algoritmalara sahip şifreleme yöntemini kullanmaktadır.

ripple nedir
ripple nedir

Transfer işlemleri sırasında kullanılan Ripple’lar sistemden silinmektedir.  Bu şekilde dolaşımdaki XRP sayısı da giderek azalmakta ve değeri de artmaktadır. Bu kripto para birimi, Bitcoin’e göre 3 bin kat daha ucuz transfer imkânı sunmaktadır. Bitcoin ile transfer edilen fonlar 1 saat gibi bir sürede karşı tarafın hesabına geçerken, Ripple ile yapılan transfer işlemlerinde fonlar karşı tarafın hesabına birkaç saniye içinde aktarılmaktadır. Ripple ağının bu kadar kısa sürede transfer gerçekleştirmesi, gelecekte para transfer işlemlerinde kullanılacağını göstermektedir. Kısa sürede ve çok düşük transfer ücretleriyle işlem yapılabilmesi, bankalar ve işletmeler tarafından kullanılacağı anlamına gelmektedir.

Ripple Nasıl Alınır

Türkiye’de Ripple alınabilecek henüz bir borsa bulunmamaktadır. Türkiye’de faaliyet gösteren coin borsalarında Bitcoin alıp bunu Ripple‘a çevirme işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca, yabancı coin borsalarından da alınabilmektedir. Çeşitli yabancı borsaların Ripple alımında en çok tercih edilen borsalar olduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra Ripple sitesinden de alım yapılabilmektedir. Türkiye’de de Paribu ve Koinim gibi Türk borsalarından da Bitcoin alarak yabancı borsalarda XRP’ye çevirme işlemi yapılmaktadır.

Ripple Kullanan Bankalar Nelerdir

Yurt dışı para transferlerinde swift kodu kullanılmaktadır. Ancak, Ripple ağı bu yöntemden daha avantajlı bir yapıya sahiptir. 2016 yılından bu yana birçok bankanın bu ağ ile ilgilendiği ve Dünya’daki en büyük 50 bankadan 15’inin Ripple ile anlaşma yaptığı bilinmektedir. Bu bankalar arasında, Uni Credit, ATB Financial, Santander, SHRB ve UBS sayılabilir. Türkiye’de bu ağ ile ilgilenen ve anlaşma yapan tek banka Akbank’tır. Tokyo -Mitsubishi Bankası Japonya’dan bu ağa katılan bir bankadır. Japonya hükümeti kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul etmiştir. Bu nedenle Ripple kullanılmaya başlamıştır. Japonya’daki bu banka Dünya’nın 3. büyük finansal kurumu olarak göze çarpmaktadır. Banka, 2018 yılında blok zincir havale sistemine geçeceğini açıklamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here