Resital Ne Demek, Resital Nedir

Resital Ne Demek, Resital Nedir
Resital Ne Demek, Resital Nedir

Resital ne demek? Tam anlamı ile resital nedir? Bir müzik terimi olan bu sözcük, sadece bir sanatçının tek başına verdiği konser anlamına gelmektedir. Aslında, gün geçtikçe dünya genelinde yaşanan gelişmelerin müzik alanında da kendini göstermesi sonucu bu kelimenin anlamı da genişlemiştir. Önceleri müzik denildiğinde, genellikle piyano ve keman akla gelirdi. Resital de, daha çok piyano üzerine kullanılan bir kelimeydi. Tek başına çalıp konser veren piyano sanatçılarının konserleri, resital olarak adlandırılırdı.

Resital Nedir

Resital nedir? sorusunun cevabını tam anlamıyla almak için, günümüzden geçmişe müzik sektöründe bir yolculuğa çıkarsak, Fransız kökenli bir kelime olan bu sözcüğün, sanatçıların tek başlarına verdiği konser anlamına geldiğini görürüz. Şimdilerde anlamının daha da genişlediğinden bahsettiğimiz kelime, oyunculuk ve spor alanlarında da kullanılmaktadır.

Yani sanatçılar, oyuncular ve sporcuların, kendi alanlarında tek başlarına gösterdikleri başarılar, kişiyi onure etmek adına resital diye nitelendirilmektedir. Geçmişten günümüze her dönem, müzik alanında kendi yetenekleri doğrultusunda dünya çapında adını duyurmuş birçok sanatçı bulunmaktadır. Bu sanatçıların, tek başlarına ve genelde tek bir enstrüman türüyle verdikleri konser, resital kelimesinin tam karşılığıdır. Mesela; başarılı sanatçı, gece sonunda verdiği küçük resitalle, izleyen herkesten büyük alkış aldı cümlesinde resital kelimesi, sanatçının kendi başına, tek çalgıyla başarılı bir konser verdiğini ve bu başarısıyla kendini izleyen herkesi etkilediğini anlatan elit bir kelimedir. Ayrıca bu kavram oyunculuk ve spor alanlarında, tek başına gösterilen başarılarda da kullanılmaktadır.

Niş ne demek?

Resital Ne Demek

Müzikle yakından ilgilenenler anlamını bilse de, son zamanlarda kullanımının yaygınlaşmasından dolayı resital ne demek? diye merak edenlerin sayısı artmıştır. Resitali daha net anlamda tanımlamak gerekirse, ustalık da denilebilir. Çünkü, tek başına tek bir çalgıyla konser verebilecek ya da, kendi alanında tek başına büyük başarılar gösterecek kadar yetkin kişiler, usta kişilerdir.

Geniş bir kitle tarafından izlenen ve uzun süre konuşulan resitaller, genelde küçük yaşlardan beri belli bir alanda emek vermenin sonucudur. Gerek ülkemizde, gerekse dünya çapında resmi birçok etkinlikte resital veren sanatçıların sayısı da az değildir. Resital deyince, genelde insanların aklına keman ve piyano ikilisi gelmektedir. Çünkü, akıllarda yer etmiş çoğu tek sanatçılık konserler, piyano ve keman ikilisinin ürünüdür.

Başta müzik olmak üzere tiyatro ve spor alanında tek kişilik üstün başarılı etkinlikler en güzel resitaller olarak her daim konuşulmaktadır. Resital, klasik bir konserden daha da öte, uğraş verilen alanda, büyük bir emeğin sonucu olan profesyonel gösterilerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.