Reklam SMS’leri Nasıl Şikayet Edilir

Reklam SMS'leri Nasıl Şikayet Edilir
Reklam SMS'leri Nasıl Şikayet Edilir

Reklam mesajları nasıl şikayet edilir? Alışveriş siteleri ve birçok firma müşterilere ulaşmak için cep telefonlarına sık sık çeşitli mesajlar gönderiyorlar. İlginizi çeken firmaların kampanyalarından haberdar olmak iyi bir şey olarak gözükse de gereksiz mesajlar rahatsız edici olabiliyor. Bu nedenle de pek çok kişi reklam SMS’leri nasıl şikayet edilir, nereye şikayet edilir arayışına giriyor.

Özellikle telefonların sürekli meşgul edilmesi ve hafızasının istenmeyen sms’ler ile dolması cep telefonu kullanıcılarını bıktırıyor. Üstelik reklam mesajları engellense bile farklı numaralar ile telefonlara gelmeye devam ediyor. Bu durumdan muzdarip olanlar için Reklam SMS’leri Nasıl Şikayet Edilir sorusunu ayrıntılı şekilde cevapladık.

Sanal Kart Nedir

Reklam SMS’leri Nasıl Şikayet Edilir

Cep telefonunuza ya da e postanıza reklam mesajı gönderen firmalar öncelikle sms iptal etme yönergesini gönderdiği mesajda belirtmek zorundadır. Siz mesajda belirtilen iptal yöntemini uyguladığınız halde firma mesaj göndermeye devam ediyorsa ya da gönderdiği mesajda nasıl iptal edileceğini belirtmiyorsa firmayı şikayet edebilirsiniz.

Reklam sms’lerinden kurtulmak için yakın zamana kadar ıslak imzalı dilekçe yazılarak bakanlığa şikayet etmek gerekiyordu. Bu da hem uğraştırıcıydı hem de çok uzun bir süreç gerektirmekteydi. Fakat artık kısa sürede ve pratik bir şekilde şikayette bulunmak mümkün. Teknolojinin gelişmesi ile birçok işlem gibi günümüzde reklam sms’leri için şikayet işlemleri de elektronik ortamda yapılabilmektedir.

QR Kodu Nedir

Reklam Mesajları Nasıl Şikayet Edilir

İptal ettiğiniz halde ilginiz olmayan firmalar tarafından gelen sms’lerin cep telefonunuzun mesaj kutusunu istila etmesinden kurtulmak istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Yazımızda sizlere adım adım Reklam Mesajları Nasıl Şikayet Edilir? Detaylı olarak anlattık.

Şikayette bulunabilmek için öncelikle internet üzerinden e-devlet sistemine giriş yapmak gerekiyor. Birçok kişinin bildiği gibi e- devlete giriş TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile yapılabiliyor. Eğer e-devlet şifreniz yoksa bunun için herhangi bir PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz. E-devlet sitesine girişi sağladıktan sonra ise sisteme telefon numaranız, ev adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi kaydetmelisiniz. Kişisel bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi sisteme eksiksiz ve doğru şekilde kaydetmeniz şikayetinizin geçerli olması ve sonucu öğrenebilmeniz açısından önemlidir.

reklam mesajları nasıl şikayet edilir
reklam mesajları nasıl şikayet edilir

Ayrıca sistem sizden şikayet edeceğiniz ticari elektronik mesajın hakkında da bilgi isteyecektir. Şikayetiniz ve gelen mesajlarla ilgili detayları bu kısma yazmalısınız. Daha sonra şikayetin nedeni ile ilgili 5 ana başlık karşınıza çıkacak. Bu başlıkların hiçbiri sizin şikayetinizin konusuna uygun değilse bu 5 konuya ek olarak diğer seçeneği de bulunmakta. Konuyu belirledikten sonra kısa olarak şikayet amacınızı belirttikten sonra gelmesini istemediğiniz reklam mesajının ekran görüntüsünü çekip sisteme yüklemeniz gerekmekte. Son olarak sayfanın en altında bulunan taahhütnameyi onaylayarak şikayet işleminizi tamamlamış olursunuz.

Reklam Mesajı Şikayetlerinin Sonucu Nasıl Öğrenilir

İsteğiniz dışındaki reklam mesajlarını şikayet ettikten sonra süreç nasıl işliyor, ne kadar sürede sonuçlanır ve sonucu nasıl öğrenebilirim gibi sorular birçok kişinin aklına gelmektedir. Rahatsızlık duyduğunuz mesajları şikayet ettikten sonra bakanlığın detayları incelemesiyle süreç başlamaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda izniniz olmadığı halde firma tarafından telefonunuza sms gönderildiği tespit edildiğinde firmaya cezai işlem uygulanmaktadır. Sonuç olumlu ya da olumsuz olsa da size verdiğiniz iletişim bilgileri aracılığı ile bildirilecektir. Siz de yasal hakkınızı kullanarak gereksiz mesajlardan kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.