Reggae Ne Demek, Reggae Müzik Nedir

Reggae Ne Demek, Reggae Müzik Nedir
Reggae Ne Demek, Reggae Müzik Nedir

Bob Marley öncülüğünde Jamaika’da doğan reggae müzik, Dünya’da hızla büyüyen grafiği ile müzik listelerini alt üst etmeye devam ediyor. Direnişçi ve ezilenlerin sesi ruhu taşıyan reggae müzik nedir yakından tanıyalım.

Reggae Ne Demek

Reggae, Jamaika’nın müziğidir. Genel bir tabir yapacak olursak; dub, ragga, ska gibi Jamaika’ya özgü olan müzik çeşitlerini belirtmek için kullanılan bir kelimedir. Dünya’da yer alan tüm müzik türlerinden farklı bir ruh taşıyan bu müzik türünde söylenen tüm şarkıların ezgilerinde calypso, rock steday, rythm ve blues gibi müziklerin tınısı yer almaktadır.

Caz Müzik Nedir

Reggae Müzik Nedir

1960’lı yılların sonlarına ortaya çıkan Jamaika kökenli müzik türlerinden olan reggae müzik, Dünya’da hızlı bir şekilde yaygınlaşma gösterip, belirli bir hayran kitlesine ulaşmıştır. Bir müzik türünden çok daha ötesi olarak da adlandırılan bu müzik türü, ritmik olarak kalp atışından esinlendiği rivayetini içinde bulundurur. Jamaika ezgilerinin tümünü reggaede bulabilirsiniz. Köken olarak blues, rythm, steady gibi müzik türlerine bağlı olan müzik türü, 1970’li yılların sonlarında İngiltere, Afrika ve Amerika’da hatrı sayılır bir kitleye ulaşarak çığ gibi büyüyerek müzik dünyasında özellikle ritmi ile yerini almıştır.

En İyi Reggae Şarkıları

Bu müzik türünün Dünya’da farklı olan yerinden, ruh taşımasından bahsettik. Bu ruhu taşıyan elbet sanatçıların da vazgeçilmez bir hayran kitlesi vardı. Şimdi de Jameika’da Dünya’ya yayılan bu müziğin kendi hayat felsefesi yapan şarkıcılardan söz edeceğiz. İlk ismini yazacağımız kişi tabii efsanevi Bob Marley (1945 – 1981)(bknz: Bob Marley Kimdir). Reggaeyle adını Dünya’ya duyuran Bob Marley’in 130’un üzerinde plağı ve birçok şarkısı bulunmaktadır. Hem gitarı iyi çalıp, hem de söz yazarı olunca ortaya efsanevi bir reggae müzik duayeni Bob Marley çıkıyor.

reggae müzik nedir
reggae müzik nedir

The Waiers müzik grubu da reggae müzik nedir diye sorulduğunda akla gelen şarkıcıların oluşturduğu gruplardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bob Marley’in eski grubu olan The Wialers, reggea dünyasında önemli yere sahiptir.

Bu müzik türüne ait şarkılardan bir harmanlama yapıp, müziğe kendinizi kaptırmak isterseniz sizin için hazırladığımız listeye bir göz atın.

  • Stir It Up – Bob Marley
  • One Love – Peter Tosh
  • Kingston Town – UB40
  • No Woman No Cry – Bob Marley
  • Ring The Alarm – Tenor Saw
  • Willow Tree – Alton Ellis
  • Why Am I A Rastaman – Culture
  • Boom Bye Bye – Buju Banton
  • Burn Babylon – Sylford Walker
  • Rasta Courage – Soja

Türk Reggae Şarkıcıları

Sattas, Ezhel, Bandista, Mert Canka, Siya Siyabend, Afra Tafra gibi örnekleri vererek Tük raggae şarkıcılarından bahsetmiş oluruz. Reggae müzik nedir diye sorulduğunda Türkiye’de pek sığ yerlerde kalmış aslında çok özel şarkıcılar vardır. O kişilerin ruh yansıtmak ve sanat yapmakla dertleri olduğundan dolayı ülkemizde de pek magazinel anlamda yeri bulunmamaktadır.

Türkiye’de reggae nedir denildiğinde o ruhla çabuk kucaklaştığını ve benimsediğini anlatan İstanbul’da müzik yapan Bosphoroots grubu, Karadeniz’in şair ceketli çocuğu Kazım Koyuncu’nun arkadaşı olan Entu müzik grubu üyesi Harun Topaloğlu, reggae direnişçi ruhu taşıyan, her bir dayanışma olayında çalgısını kapıp gelen LuXus grubu, son zamanların ses getiren şarkıcılarından Zeytin grubu ve vokalistinin de kadın olması gerçeği ile reggae müzik Türk rüzgarında da kavrulup, Jamaika’ya kadar ruhları götüren bir ahenk yaratıyor.

Türkiye’de başarılı olan bu müzik türünde birçok şarkıcı ve grup yer alıyor. Fakat Beyoğlu’nun tarihi köşesinde keşfedilmeyi bekleyen ve sakinlikleriyle verdiği mesajlarla reggae ruhunu yaşatan o kadar çok kişi var ki… Bob Marley’in Dünya’ya verdiği mesajı tekrar günyüzüne çıkaracak olan reggaeciler, Bob Marley gibi tüm ezilen ırkların ve bunun yanında siyahilerin Dünya’da dinlenilmesini istiyordu. Hem siyasi hem de toplumsal mesajları ile kısa sürede kendini benimseten ve sevdiren Bob Marley, reggae denildiğinde akla gelen ve özlemle yad edilen büyük üstad olarak tarihe geçmiştir.

Ülkemizde reggae müziğe popüler anlamda daha fazla yer verilmesi gerektiğine inandığımız gerçeği ile bu ruhu taşıyan herkesi müziğe davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.