Reformer Pilates Nedir, Reformer Hareketleri ve Faydaları

Reformer Pilates Nedir, Reformer Hareketleri ve Faydaları
Reformer Pilates Nedir, Reformer Hareketleri ve Faydaları

Reformer Nedir

Reformer pilates, diğer egzersiz yöntemlerinden çok daha sağlıklı ve vücudu yormadan yapılan bir egzersiz yöntemi. Reformer pilates faydaları sık sık gündeme getirilince, bu yeni egzersiz yöntemi birçok kişide merak uyandırmaya başladı. Özellikle bayanların merak ettiği konular ise reformer zayıflatır mı ve reformer hareketleri ne kadar faydalıdır. Peki, reformer nedir dendiğinde açıklanması gereken noktalar nelerdir? Beden eğitimi öğretmeni ve reformer pilates eğitmeni Dilek Yurtsever okuyucularımız için anlattı; reformer pilates nedir?

Reformer, birçok egzersize oranla hem kadınlar hem de erkekler için daha sağlıklı ve oldukça faydalıdır. Vücuda iyi gelen yanları diğer egzersizlere göre daha fazladır. Tanındıkça hem kadınlar hem de erkekler tarafından daha çok tercih edilmeye başlamaktadır. Ayrıca diğer egzersizlerde kişilerin karşılaştığı eklem ağrıları, eklemlere yük binme durumları, başa gelebilen çeşitli sakatlanmalar reformer pilates için söz konusu değildir. En çok tercih edilme sebeplerinden biri de acısız bir şekilde kişileri zinde ve formda tutabilmesidir. Kişilerin kaslarına yük binmeden etkili ve dengeli bir şekilde çalıştırılan kaslarla kişilerin vücudu sağlıklı bir egzersize tabi tutulmaktadır.

Reformer Pilates Nedir

Pilates için yapılmış, özel olarak tasarlanmış aletle vücudun kaybetmiş olduğu enerjiyi tekrardan toparlayarak vücuda kazandırmayı hedefleyen hareketlere ve bu egzersizlere reformer pilates adı verilir. Çeşitli ve öğrenilmesi gereken nefes teknikleriyle kişiye oldukça fayda sağlar. Reformer pilatesin sadece fiziksel değil zihinsel faydası da mevcuttur. Doğru nefes teknikleriyle birlikte uygulanan reformer pilates kişinin gün içindeki stresini azaltır, zihnin odaklanmasındaki performansını artırır.

Reformer pilatesin asıl amacı spor yapan kişilerin diğer egzersizlerde yaşanan yük binme vs. durumlarını yaşamadan vücudunu zinde, dinç bir şekilde tutmak ve esnekliği korumaktır. Hem bedensel, hem ruhsal ve zihinsel sağlığın korunması reformer ile mümkündür. Kaslar dengeli bir şekilde çalıştırıldığı için kişiler daha sağlıklı bir egzersiz programına kavuşmaktadır. Reformer pilatesle 100 farklı egzersiz çeşidinden kişiler kendilerine, vücutlarının yapısına uygun olanlarını seçerek yapmaya başlarlar. Bu aletle birçok farklı egzersiz yapılabilmektedir ve başka bir spor aletine gereksinim duyulmaz. Bunun sebebi, özel olarak tasarlanan bu aletin vücudun her kasını çalıştırabilecek niteliğe sahip olmasıdır. 100 farklı egzersiz hareketi akıcı bir şekilde ilerler ve her hareket bir ardından gelen hareketi kolaylıkla yapmayı sağlar.

Reformer Pilates Nedir
Reformer Pilates Nedir

Reformer Pilates Faydaları

Reformer pilates vücuda esneklik kazandırır, vücudun dengesini sağlamaya yardımcı olur, kişilerin vücudunda oluşan herhangi bir eklem veya kas ağrısını hafifletmede büyük rol oynar. Oluşan fiziksel dengesizliği ortadan kaldırması da reformer pilates faydaları arasındadır. Reformer hareketleri ayrıca kişideki kuvveti ve esnekliği arttırmayı amaçlar. Uzun yıllar kasların sağlıklı kalmasını sağlarken kasların yıpranma durumunu da en aza indirir. Böylelikle kişinin yaşı ilerlerken kaslarının genç kalması sağlanmış olur. Vücudun sıkı kalmasıyla genç bir görünüm elde edilir.

Reformer Faydaları

  1. Vücudun mental gelişimi hedeflenir ve reformer üzerinde 100 çeşit ve üstü egzersiz uygulanabilmektedir.
  2. Kişilere eklem ağrıları yaratmamaktadır. Aksine vücutta oluşan eklem ağrılarını dindirmeye yardımcıdır.
  3. Yer çekimi aza indirilerek kişinin rahat bir egzersiz saati geçirmesi sağlaması da reformer faydaları arasında yer alır.
  4. Kan dolaşımını hızlandırarak vücuttaki organların sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Esnekliğin korumaya yardımcıdır.
  5. Sakatlanma riskini en aza indirmektedir. Kişiler daha sağlıklı ve güvenli bir egzersiz programına sahip olurlar.
  6. Bel kaslarının güçlendirilmesini kolaylaştırır. Çeşitli hastalıkların oluşumunu da önlemeye yardımcıdır.

Reformer Pilates Zayıflatır Mı

Reformer pilateste hedeflenen kalori yakmak değildir. Kasların dayanıklılığının artırılması amaçlanır. Ancak reformer pilates zayıflatır mı sorusu cevaplanacak olursa; reformerda amaç zayıflamak değildir, sadece zayıflamaya destek bir egzersiz olabilir. Bunun dışında bir zayıflama aracı olarak görülmesi mümkün değildir. Kişinin bedeninin sağlığını korumaya yardım ettiği gibi sağlıksız kilo alımını önleyicidir ve zayıflamayı da oldukça desteklemektedir.

Kişilerinin bedensel görünümlerine katkısı büyüktür. Gereksiz yağların vücutta barınmasını engeller. Uygulanacak doğru tekniklerle kişilerin birkaç beden incelmesi olağan dışı bir durum değildir. Ayrıca her yaş grubundan insana hitap eden bir egzersiz türü olduğu için kilo kontrolünü sağlamak isteyen genç kesimlere daha büyük ve güvenli bir katkı sağlar. Çok merak edilen reformer pilates zayıflatır mı sorusunu cevapladıktan sonra biraz da reformer hareketleri yapılan alet hakkında bilgi verelim.

Reformer Pilates Hareketleri


Reformer hareketleri özel bir alet üzerinde yapılmaktadır. Bu aletle yapılabilecek birçok hareket mevcuttur ve vücuttaki birçok kasın çalışması hedeflenir. Bu alet ile amaca uygun çalışıldığında vücuttaki güç, kuvvet artacaktır. Aynı zamanda reformer pilates hareketleri sayesinde vücut esneklik kazanacak ve düzenli çalışmalarla bu esneklik artmaya devam edecektir.

Reformer aleti dengeyi geliştirecek bir niteliğe sahiptir. Alette dengenin kurulabilmesinde kolaylık sağlayan bir omuza destek ünitesi mevcuttur. Kızaklı olan ve hareket eden bir platforma sahip oluşuyla kolaylıkla reformer pilates hareketleri yapılmaktadır. Üzerinde bulunan yaylar zorluk derecelerini belirlemeye olanak sağlar. Bu zorluk dereceleri kişilerin vücut durumuna ve kas yapısına göre değişmektedir. Kişilerin yapacağı hareketler kendi vücut yapılarına uygun hareketler olacağı için gereksiz bir kas hipertrofisini durumu meydana gelmeyecektir. Bu alet ile kişide kasların sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve dinç kalması amaçlanır.

Yazar: Dilek Yurtsever

Mesleği: Beden Eğitimi Öğretmeni ve Reformer Pilates Eğitmeni

İletişim: (0232) 486 26 56, www.spilatesstudio.com

Mail: info@spilatesstudio.com

Adres: Sakarya Cd. No: 77 Kat:1 Daire:3 Manavkuyu – Bornova, İzmir, Türkiye (T.C. Ziraat Bankası Manavkuyu Şubesi Üstü)

 

Önceki İçerikBolonez Soslu Kabak Spagetti Tarifi
Sonraki İçerikDereotlu Kabak Çorbası Tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.