Reenkarnasyon Ne Demek, Reenkarnasyon Nedir

Reenkarnasyon Ne Demek, Reenkarnasyon Nedir
Reenkarnasyon Ne Demek, Reenkarnasyon Nedir

Reenkarnasyon Ne Demek?

Televizyon programların da bazen, ben ölmeden önce diyen insanlara denk gelmişsinizdir. İlk duyulduğunda garip gibi gözükse de aslında burada bahsedilen olay reenkarnasyondur. Reenkarnasyon nedir, reenkarnasyon ne demek gibi sorular geldiyse aklınıza bu soruları kısaca cevaplandıracayız.

Bu kavram ruh göçü anlamında kullanılmaktadır. Yani bir kişinin öldükten sonra farklı bir bedende yeniden Dünya’ya gelmesine reenkarnasyon denilmektedir. Ruhun bir başka bedende yeniden dünyaya gelmesi diye adlandırılan bu olay aslında çok eski çağlara dayanan bir inanç sistemidir. Günümüzde de reenkarnasyona inanan insan sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Reenkarnasyon Nedir?

Tam anlamı ile reenkarnasyon nedir, kökeni hangi dine dayanmaktadır gibi sorulardan daha detaylı bahsetmek gerekirse, bu inancın geçmişinin yapılan araştırmalara göre eski Mısıra kadar dayandığını söyleyebiliriz. Eski Mısır’da bir kişi öldükten sonra ruhunun başka canlıların bedenlerine girerek hayatını sürdürdüğüne inanılmaktaydı. Daha sonra bu inanışın Mısır’da öğrenim gören Pisagor’un etkisi ile ilk olarak Yunanlılara, oradan da bütün batı dünyasına kadar yayıldığı düşünülmektedir.

Doğuda ise reenkarnasyona inanan insanlar çoğunlukla Hindistan’da yaşamaktadır. Ruh göçüne yani reenkarnasyona inanan dinlere göre ruh sadece farklı insan bedenlerinde değil, aynı zamanda hayvanların, bitkilerin ve cansız nesnelerin de bedenine girebilmekteydi. Hatta yeniden bir bedende can bulan ruhlar sadece Dünya’da değil, farklı evrenlerde de can bulabilir görüşü benimsenmekteydi. Günümüz de ise reenkarnasyonu bir din olarak benimsemeyen bazı insanlar da ruh göçü olduğuna inanmaktadırlar. Bir çok kişi kendisinin geçmişte farklı bir bedende yaşadığına ve ara sıra kesit kesit geçmiş yaşantısının aklına geldiğine inanmaktadır.

Reenkarnasyon Nedir
Reenkarnasyon Nedir

Reenkarnasyon Kur’an’da Var mı?

İslamiyette de reenkarnasyona inanan insanlar bulunmaktadır. Reenkarnasyona inanan kişiler Kur’an’da çeşitli ayetlerde reenkarnasyondan bahsedildiğini iddia etmektedirler. Bu durum ise akıllara reenkarnasyon gerçek mi sorusunu getirmektedir. Fakat Kur’an’ı anlayabilmek için ayetleri ayrı ayrı, tek olarak esas almak yerine bütünüyle incelemek gerekir. Kur’an’daki ayetler incelendiğinde hiç birinde reenkarnasyonun varlığından bahsedilmemektedir. Kur’an’da bahsedilen ikinci hayat ile ahiret hayatından bahsedilmektedir. Kur’an’daki dirilmekle ilgili bahsedilenler ise ahirette tekrar yaşayacağımız anlamını ifade etmektedir. Bu sözcükler parçacı yaklaşımla Kur’an’ı inceleyen bazı kişiler de kafa karışıklığına yol açarak reenkarnasyonun var olduğunu iddia etmektedir.

Reenkarnasyona İnanan Dinler Hangileri?

Reenkarnasyona geçmişte de günümüzde de inanan bir çok din bulunmaktadır. Bu inancı benimseyen dinler çok eskilere kadar dayanmaktadır. Antik Mısır, Maya, Kelt ve İnka uygarlıkları gibi bir çok kavim ve uygarlık tarafından reenkarnasyon benimsenen bir inançtır. İskandinav mitolojisi de reenkarnasyona bir çok eserinde yer vererek ruh göçünü açıklayan çeşitli anlatımlar yapmıştır. Eski Yunan tarafından da benimsenen bir inanç olan reenkarnasyon, Roma uygarlığında da Mitraizm misterleri tarafından kabul edilen bir kavram olmuştur. Günümüzde de reenkarnasyonun varlığına inanan bir çok inanç sistemi vardır. Hindular, Katharlar, Eseniler, Dürzîler, Caynacılar, Umbandacılar,Sihistler ve Yezidiler tarafından bu inanç hala kabul gören bir kavramdır. Ayrıca Arap alevisi olarak adlandırılan Nusayrileri de dahil olmak üzere bir çok mezhep tarafından da reenkarnasyona günümüzde hala inanılmaktadır. Asya’da ise Şamanizim dinine mensup kişiler reenkarnasyona inanmaktadır. Ancak Göktanrı dinine göre reenkarnasyonun varlığı kabul edilmemektedir. Kızılderili bir çok kabile tarafından ise geçmişte de günümüzde de reenkarnasyona inanılmaktadır. Hindistan’da yaygın bir din olan Budizm de reenkarnasyonun varlığını kabul eden dinler arasında yer almaktadır. Hıristiyanlığın bir çok mezhep’inde de reenkarnasyon kabul görmektedir. Reenkarnasyon’a inanan dinler arasında yer alan Taoizim inancına göre ise reenkarnasyon, ”Doğum başlangıç değildir, ölüm de son değildir” sözleri ile açıklanmıştır.

Reenkarnasyon Testi Nedir?

Reenkarnasyon testi, reenkarnasyona inanan insanların Dünya’ya kaç kez ve kim olarak geldiklerini öğrenmelerini sağlamak amacı ile yapılan bir testtir. Geçmiş yaşantılarını merak eden insanların bu testler ile bilinç altındaki düşünceleri ölçülmeye çalışılmaktadır. Bu sayede de kişinin eski bedeninde kim olduğu ve neler yaşadığı ile ilgili ipuçları elde edilmektedir. Farklı tarzlarda hazırlanan bir çok reenkarnasyon testi bulunmaktadır. Bu testlerin ise gerçek sonuçlar verdiği ile ilgili bilimsel bir kaynak bulunmamaktadır.

Reenkarnasyon Ne Demek
Reenkarnasyon Ne Demek

Reenkarnasyon Hikayeleri

Bu garip durumu yaşadığını iddia eden bir çok insan farklı ve ilginç hikayelerle karşımıza çıkmaktadırlar. Kafalar da soru işaretleri oluşmasına neden olan reenkarnasyon hikayeleri yaşayanlar arasında bir çok Türk de bulunmaktadır. Psikiyatristler tarafından bu durum çoklu kişilik bozukluğu olarak adlandırılsa da bu hikayelerde ki ilginç detaylar tüyleri diken diken etmeye yetiyor. Reenkarnasyonla ilgili ilginç hikayelerden bazıları ise şunlar;

Luke Ruehlman’ın Hikayesi

ABD’de yaşayan Luke Ruehlman isimli 5 yaşında ki bir çocuğun anlattığı hikaye reenkarnasyon gerçek mi sorularını da gündeme getirmiştir. Ailesi, Luke’nin 2 yaşındayken ateş ve yükseklik gibi bir takım korkuları olduğunu fark etmişti fakat bu durumun geçici bir şey olduğunu düşünmekteydiler. Ancak Luke’nin konuşmayı öğrendikten sonra anlattığı şeyler ailesinin büyük bir şaşkınlık yaşamasına neden oldu. Luke, “Ben bir kadınken siyah saçlarım vardı ve küpe takıyordum.” dedi. Çocuğunun söylediklerine anlam veremeyen anne, ”Pam kim” diye sordu. Annenin çocuğuna yönelttiği bu soru karşısında aldığı cevap ise çok daha ilginçti. Luke annesine şöyle bir cevap verdi “Eskiden ben Pam’dım. Öldüm, cennete gittim ve Tanrı’yı gördüm. Tanrı beni geriye yolladı. Uyandığımda bir bebektim ve benim adımı Luke koydunuz.” dedi. Luke, eski hayatında Şikago’da bir binada çıkan yangından kaçabilmek için aşşağıya atlayarak öldüğünü iddia ediyordu. Küçük Luke’nin sürekli olarak bu tarz cümleler kurması üzerine ailesi bu konu hakkında araştırma yapmaya başladı. Ailenin araştırma sonrası öğrendikleri ise çok şaşırtıcıydı. Gerçekte de 1993 yılında Şikago’da Paxton Hotel’de bir yangın çıkmıştı ve Pamela Robinson isimli bir kadın aşağıya atlayarak ölmüştü.

Cemil Fahrici’nin Hikayesi

Dikkat çeken yeniden dünyaya gelme hikayeleri arasında, Antakya’da 1935 yılında Dünya’ya gelen Cemil Fahricinin hikayesi de yer almaktadır. Cemil konuşmayı öğrendikten kısa bir süre sonra ikinci kez Dünya’ya geldiğini söylemeye başlamıştır. Bu durum ise Cemil’in babasının aklına oğlunun doğumundan bir önceki gece gördüğü rüyayı aklına getirdi. Babası o rüyada Cemil Hayık isimli uzak bir akrabasının kendi oğlu olarak tekrar doğduğunu görmüştü. Cemil Hayık ise oğlu doğmadan kısa süre önce Fransızlar tarafından etrafı sarıldığı için silahıyla kendisini çenesinden vurarak hayatını kaybetmişti. Üstelik küçük Cemil çenesinin altında bir yara izi ile Dünya’ya gelmişti.

En İyi Reenkarnasyon Filmleri

Reenkarnasyon hikayeleri bir çok film’e de ilham kaynağı olmuştur. Reenkarnasyonu filmlerine konu edinen bir çok senarist bulunmaktadır. Farklı yıllarda ve farklı senaristler tarafından kaleme alınan film senaryolarındaki reenkarnasyon olayları seyirciyi kısa süre de etkisi altına almaktadır. Bu konuya ilgiliniz varsa mutlaka izlemeniz gereken en iyi reenkarnasyon filmleri ise şunlar; Cloud Atlas (Bulut Atlası), I Origins, Café de Flore (Ruh Eşim), Seven Pounds (Yedi Yaşam), Waking Life (Hayata Uyanmak), Limitless (Limit Yok), Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında), What Dreams May Come (Aşkın Gücü), Source Code (Yaşam Şifresi), Loong Boonmee raleuk chat (Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor).

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.