Raşitizm Nedir? Raşitizm Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

raşitizm nedir,raşitizm neden olur, belirtileri nelerdir?
raşitizm nedir, raşitizm neden olur, belirtileri nelerdir?

D vitamini ve kalsiyum kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Bu vitamin ve mineralin eksikliğinde ise birçok hastalıklık görülür. Bu hastalıklardan biri de raşitizmdir. Bu hastalık her yaş bireyde görülebilir ancak en sık karşılaştığımız yaş grubu 0-1 yaş bebeklerdir. Ülkemizde çok sık rastlanan bir hastalık olmamakla beraber belirtileri görülmesi durumunda doktor yardımı almak şarttır. Hastalığın teşhis edilmesi durumunda ise mutlaka tedavisi başlatılmalıdır. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır. Ancak sık rastlanan bir hastalık olamdığından raşitizm hakkında toplumumuz yeterli bilgiye sahip değildir. Bu sebeple raşitizm nedir, raşitizm neden olur, belirtileri nelerdir sorularına detaylı cevaplar hazırladık.

D Vitamini Nelerde Var?

Unutmayın! Hastalıkların erken teşhisi, tedavi sürecinin başarısı için kritik öneme sahiptir. Benim başıma gelmez demek yerine, raşitizm hakkında bilgilenip gerekirse önlem almak daha doğru olacaktır. Bu yazı raşitizm nedir, raşitizm neden olur ve belirtileri nelerdir, konularında genel bilgilendirme içerir. Eğer raşitizm ile ilgili şüpheleriniz var ise en kısa zamanda ilgili uzman doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. Hastalıkların tedavisi için en doğru yol budur.

Raşitizm Nedir?

raşitizm nedir?
raşitizm nedir?

Bebeklik ya da çocukluk döneminde ortaya çıkan bir rahatsızlık olan raşitizmi, kemik zayıflığı olarak da tanımlamak mümkündür. Ancak bu raşitizm nedir sorusu için yeterli bir cevap değildir. Kalsiyum ve fosfor mineralleri, kemik gelişimi için oldukça önemli olan minerallerdir. Bu minerallerin eksikliği birçok hastalığa kapı aralar. Raşitizm de bu minerallerinin kemiklerde yeterli düzeyde olmamasından dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Kalsiyum ve fosfor minerallerinin eksikliği kemiklerin yeterince gelişmemesi ve sertleşememesine neden olur. Yumuşak kemik yapısına bağlı olarak ortaya çıkan şekil bozukluklarına ise raşitizm denir. Raşitizm hastalığına her yaşta rastlamak mümkündür. Ancak 03-12 ay arasındaki bebeklerde görülme olasılığı daha yüksektir. Bu hastalığa ülke genelinde rastlama sıklığımız ise yaklaşık olarak %’4’tür.

Raşitizm Neden Olur?

raşitizm neden olur?
raşitizm neden olur?

Hastalığın çok erken yaşlarda ortaya çıkması nedenleri ve belirtileri konusunda kafa karşıklığına neden olmaktadır. Çünkü hayata henüz gözlerini açmış, 3 aylık bir bebeğin raşitizm hastalığına yakalanabileceğine birçoğumuz ihtimal vermeyiz. Ancak ne yazık ki bu hastalığa en sık rastladığımız dönem de 3-12 ay bebeklik dönemidir. O halde; raşitizm neden olur, bu kadar erken yaşlarda görülme sebebi nedir? Sizin de kafanızı bu sorular kurcalıyorsa hemen sorularınızı cevaplayalım.

D vitamini ve kalsiyum minerali eksikliği, raşitizm hastalığının en önemli nedenidir. Özellikle D vitamini, raşitizm hastalığında kritik öneme sahiptir. Çünkü kemik gelişimi için önemli olan kalsiyum ve fosfor dengesini D vitamini ayarlamaktadır. Kalsiyum ve fosfor minerallerinin emilimi D vitamini sayesinde olur.

Vücutta D vitamini, en çok güneş ışığı ile sentezlenir. Ayrıca ihtiyacımız olan D vitaminini yiyeceklerle desteklemek de mümkündür.Bununla birlikte D vitamini her besinde bulunmaz. Özellikle hamilelik döneminde anne adayının D vitamini içeren besinleri sık sık tüketmesi gerekir. Çünkü anne karnındaki bebek D vitaminini anneden alır. Ayrıca gebelik döneminde anne adaylarının, güneşin zararlı etkilerini gösterdiği saatler dışında günde 30 dakika gün ışığı alması gerekir. Doğumdan sonra ise bebeği D vitamini sentezlemesi için belirli aralıklarla güneşe çıkarmak gerekir.

Raşitizm neden olur, sorusuna vereceğimiz bir diğer cevap ise genetik bozukluklardır. Genetik durumlardan oluşan belli başlı hastalıklar, devamında raşitizm rahatsızlığına sebep olabilmektedir. Örneğin, böbreklerin düzgün çalışmasını önleyen hipofosfatemik raşitizm, genetik bir raşitizm türüdür. Ya da kandaki fosfat oranının düşük olması da raşitizm hastalığının genetik nedenleri arasında yer almaktadır.

Raşitizm Belirtileri Nelerdir?

raşitizm belirtileri nelerdir?
raşitizm belirtileri nelerdir?

Bebeklerde daha sık rastladığımız bir hastalık olduğu için doğumdan sonra periyodik doktor kontrolleri oldukça önemlidir. Ancak bebeğinizi belirli aralıklarla doktor konrtolüne götüremiyorsanız raşitizm belirtilerini siz de izleyebilirsiniz. Bebeğinizde ya da çocuğunuzda fark etmeye başladığınızda hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktor yardımı almak gerekir. Büyüme döneminde yapılan tedavi ile yetişkin döneminde yapılan tedavi aynı derecede başarıya ulaşmamaktadır. Rahatsızlığın erken tedavisi ile alınan başarılı sonuçlar, raşitizm belirtilerini görmenin önemini ortaya koymaktadır. O halde raşitizm belirtileri nelerdir? Hemen açıklayalım.

 • Kemik sağlığını etkileyen raşitizm bazı belirtiler gösterir. Öncelikle fiziki yapıdaki değişiklikler göze çarpar. El ve ayak bilekleri normalden daha kalın bir görüntüye sahiptir.
 • Bebeklerde dişler geç çıkar. Ancak dişlerin geç çıkmasının tek nedeni D vitamini eksikliği değildir. Böyle bir durumda farklı bir rahatsızlık ihtimaline karşı doktora başvurmak en doğrusu olur.
 • Göğüs bölgesinde şişme ya da çökmeler oluşabilir.
 • Yaşıtlarına göre fark edilir boy kısalığı, raşitizm rahatsızlığının belirtileri arasında yer alır.
 • Bacaklarda eğrilik görülmesi de bir diğer raşitizm belirtisidir.
 • Bebeklerde geç emekleme ya da yürümenin sebebi raşitizm olabilir.
 • Bebeğin kafatasının normalden daha büyük olması raşitizm belirtisidir.
 • Kaslarda zayıflık ve kas spazmlarının sık sık görülmesi bu rahatsızlığın belirtilerindendir.

Hemen hatırlatalım, bu belirtileri görmeniz çocuğunuzda raşitizm hastalığı olduğu anlamına gelmez. Diğer bir deyişle bu belirtileri gözlemlemek raştizim teşhisi koymak için yeterli değildir. Raşitizm teşhisi konması için kan tahlilleri yaptırmak, fosfor ve kalsiyum değerlerinin incelenmesi gerekir. Ayrıca kemik filmi çekilmesi de gereklidir. Tahlil ve gözlemler sonucunda raştizm hastalığı teşhisi konur.

Raşitizm Nasıl Teşhis Edilir?

Hiçbir hastalık birtakım belirtilere bakılarak teşhis edilemez. Belirtiler sadece kişiyi harekete geçiren donelerdir. Bu konuda sadece ve sadece uzman doktorun görüşünü dikkate almanızı tavsiye ederiz. Peki, uzman doktor bu hastalığın teşhisinde nasıl bir yol izler, raşitizm nasıl teşhis edilir? Hemen açıklayalım.

Uzman doktor, fiziki muayenesi sonucunda raşitizm hastalığının teşhisini koyabilir. Fiziki muayenede kas ve kemikler üzerinde hafif baskı oluşturarak el ile muayene eder. Doktorunuz dilerse ve gerekli görürse teşhisten emin olmak adına çeşitli test ve tetkikler yapılmasını isteyebilir. Doktorunuzun isteyebileceği test ve tetkikler şunlardır:

 • Kemik röntgeni (kemik deformasyonunu incelemek için)
 • Kan testleri (özellikle kandaki kalsiyum ve fosfat seviyesini öğrenmek için)
 • Kemik biyopsisi (nadir durumlarda istenir)

Raşitizm Tedavisi Ne Kadar Sürer?

raşitizm tedavisi ne kadar sürer?
raşitizm tedavisi ne kadar sürer?

Hastalıkların tedavisinde erken tanı son derece mühim bir konudur. Bir hastalık ne kadar erken fark edilirse tedavisi de o kadar kısa sürmektedir. Kemiklerde zayıflık ve şekil bozukluğu olarak ortaya çıkan raşitizm hastalığının tedavisi ise mümkündür. Erken teşhis de ise hem başarı şansı yüksektir hem de tedavi süresi kısalmaktadır. Peki; bu durumda raşitizm tedavisi ne kadar sürer, diye düşünüyorsanız hemen açıklayalım.

Günümüzde çok sık görülen bir rahatsızlık olmasa da raşitizm hastalığına yakalanan bebekler halen mevcuttur. Raşitizm tedavisinde en önemli adım D vitamini alımıdır. Hastanın, doktorunuzun belirlediği dozda D vitamini takviyesi alması sağlanarak kemik sağlığının korunması ve iyileştirilmesi amaçlanır. Ancak tedavi süresi kişiden kişiye değişir. Bununla birlikte hastalığın seyrine göre doktorunuzun tedavi süresini uzatması da kısalması da ihtimal dahilindedir.

D Vitamini Nasıl Alınır?

Kalsiyum ve D vitamini seviyelerini korumak, raşitizm hastalığı tedavisinde dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Bebekleri raşitizmden korumak için, bebek anne sütü ile besleniyorlarsa, annenin D vitamini zengini besinler tüketmesi gerekir. Eğer doktorunuz gerek görüyorsa bebeğe D vitamini takviyesi verilebilir. Ancak bunun doktor kontrolünde olması gerekir.

D vitamini nasıl alınır, sorusuna diğer bir cevap ise güneş ışığı almaktır. Günde sadece 10 dakika el, ayak, kol ve yüz bölgesi güneşe maruz kalacak şekilde güneş ışığına çıkmak; D vitamini alınmasını sağlayacaktır. Gebelik döneminde D vitamini eksikliği yaşayan anne adaylarının en az 10 – 15 dakika sabah güneşi almaları gerekmektedir. Raşitizm rahatsızlığı olan bebeklerin de sabah güneşinde en az 10 – 15 dakika bekletilmeleri gerekmektedir. Ancak günümüzde güneşin zararlı ışınları dikkate alındığında, hangi saatler arasında güneşe çıkmanız gerektiğini mutlaka doktonuza danışınız.

D vitamini içeren bazı besinler vardır: yumurta, süt, tereyağı, balık, ciğer gibi… Bu besinleri sık sık tüketmek, vücuttaki D vitamini seviyesinin artmasına olumlu katkı sunacaktır. Özellikle süt çocukluğu döneminde yeterli beslenemeyen çocuklarda 6 yaşına kadar doktorunuzun onayı ile D vitamini takviyesi yapılmalıdır.

 

ÖNEMLİ!!! Biobilgi.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları, tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri veya bilgiler genel varsayımlardan oluşmaktadır. Zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğindeki bu bilgiler tıbbi teşhis veya tedavi yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her uygulama öncesinde mutlaka uzman doktora danışılması gereklidir. Uzman doktora danışmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır. 

 

Önceki İçerikElma Sirkesi Nasıl Yapılır, Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikAnne Usulü Sütlaç Tarifi, Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.