Rahimde Miyom Nedir, Tedavisi ve Ameliyatı

Rahimde Miyom Nedir, Tedavisi ve Ameliyatı
Rahimde Miyom Nedir, Tedavisi ve Ameliyatı

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Serkan Güçlü anlatımı ile rahimde miyom nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Miyom tedavisi ve miyom ameliyatı hakkında merak edilenler:

Miyom Nedir

Rahim düz kaslardan oluşan bir organdır. Bazen bu düz kas bölgelerinde aşırı çoğalma ve büyümeye bağlı olarak Miyom adı verilen, çoğunluğu iyi huylu olan urlar gelişir. Bunlar rahimde ön yüzde, arka yüzde, iç bölgede ve yanlarda rahimi yerinde tutan bağların arasında yerleşebilir. Rahimden dışarı doğru çıkıntı şeklinde (subseröz miyomlar), rahim duvarları içinde (intramüral miyomlar) veya rahim iç tabakasından dışa doğru (submüköz miyomlar) olabilirler. Halk arasında miyomlar bazen kistler ile karıştırılabilir. Kistler de genellikle iyi huylu urlardır ama onların gelişim yeri yumurtalıklardır. Yani rahimle bir ilgisi yoktur. 35 yaş üzerindeki yaklaşık her dört ya da beş kadından birinde miyoma rastlanır. Tüm kadınların yaklaşık % 25-50’sinde bulunur.

Miyom Neden Olur

Miyomun oluşma nedeni konusunda değişik yorumlar söz konusu olmakla birlikte net olarak miyom neden olur sorusuna cevap olacak saptanmış bir sebep bulunamamıştır. Özellikle üreme çağındaki kadınlarda yüksek östrojen üretiminin olduğu yaşlarda görülmesi, gebelik (bknz: hamilelik belirtileri nelerdir) gibi östrojen üretiminin arttığı dönemlerde büyümelerinin hızlanması ve menapozda küçülmesi gibi gözlemler, miyomların östrojen hormonu ile uyarıldığını ve büyüdüğünü düşündürmektedir. Ayrıca genetik yatkınlık da söz konusudur. Annelerinde ve kız kardeşlerinde miyoma rastlanan kadınlarda daha sık bulunurlar.

Miyom Belirtileri

Aşırı miktarda adet kanaması genellikle miyom belirtileri arasında yer alır. Kanama pıhtı şeklinde ve bol olabilir ve beraberinde sancılı adet hissi de olabilir. Kanamanın çok fazla olması genellikle bayanlarda kansızlığa neden olur ve buna bağlı olarak da kolay yorulma, çarpıntı, halsizlik gibi miyom belirtileri ortaya çıkabilir. Bazen de kanama çok fazla değil ama ara kanama şeklinde olabilir. Çok büyüyen miyomlar karında dolgunluk hissine ve ağrıya neden olabilecekleri gibi, idrar torbasına basıya bağlı olarak sık sık idrara gitmeye ya da idrar yollarına bası yaparak böbreklerde büyümeye de neden olabilirler. Bu bası bazen kalın barsaklara doğru olur ve bu da ağrılı dışkılama, kabızlık ve basur gibi sorunlara yol açabilir.

Aynı şekilde ilişki sırasında ağrı şikayetine miyom belirtileri de görülebilir. Bazen miyomu besleyen damarlarda tıkanmaya bağlı olarak ani olarak gelişen çok şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir. Bazen miyomlar tüpleri tıkayarak ya da bebeğin rahim duvarına tutunmasına engel olarak bebek sahibi olmayı engelleyebilirler. Bazen de gebe kalan hastalarda düşük yapma ve erken doğurma gibi problemlere neden olabilirler. Çok büyüyen miyomlar bebeğin doğum kanalına doğru inmesini engelleyerek, bebeğin ters gelmesi, yan durması gibi normal doğumu tehlikeye sokacak durumlara neden olabilirler. Çok nadiren miyomlarda kansere dönüşüm olabilir ve bu durum atipik şikayetlere neden olabilir. Özellikle 50-60 yaş arasında olup hızla büyüyen bir miyomu varsa bu olgularda kanser açısından daha dikkatli olunmalıdır.

rahimde miyom tedavisi
rahimde miyom tedavisi

Miyom Nasıl Geçer

Miyomların kendiliğinden düzelme şansı yok denecek kadar azdır. Genellikle menapoza girdikten sonra miyomlarda küçülme meydana gelir. Çok nadiren vaginaya doğru büyüyen rahim iç tabakasından çıkan miyomların beslendiği sapın kopmasına bağlı, miyomlar vaginadan atılabilir. Bunun dışında miyomların tedavi seçeneği dışında geçme olasılığı yoktur.

Miyom Tedavisi

Miyomlar cerrahi veya ilaç tedavisi gibi yöntemlerle tedavi edilebilirler. Miyom tedavisi için en sık başvurulan yöntem, “miyomektomi”  ismi verilen miyomların cerrahi olarak rahimden çıkarılması işlemidir. Bu işlem açık ameliyatla veya miyomun lokalizasyonu uygunsa kapalı ameliyatla yapılabilir. Bunun dışında, aynen anjio işleminde olduğu gibi, rahimi besleyen damarlara girilip, bu damarların tıkanması ve miyomu besleyen damarların tıkanması gibi işlemler de ameliyat yapılamayan hastalarda alternatif olabilir. Bazen miyomların küçülmesi amacıyla ilaç tedavileri de kullanılabiir. Bu amaçla hastalar ilaçlarla geçici olarak menapoza sokularak, miyomların küçülmesi sağlanır. Fakat bu tedavilerde menapoza bağlı kemik erimesi gibi oldukça önemli yan etkiler ortaya çıkabilir. Eskiden sıkça kullanılan progesteron hormonu tedavileri günümüzde kullanılmamaktadır. Tedavi amacıyla doğum kontrol ilaçlarının da kullanılması önerilmez.

Miyom Ameliyatı

Ameliyat açık ya da kapalı miyom ameliyatı şeklinde yapılabilir. En sık başvurulanı açık ameliyattır. Bu ameliyatta rahim korunarak, miyomlar kapsüllerinden sıyrılarak rahimden çıkarılırlar. Bu sırada miyomun yerleştiği yere bağlı olarak rahimin iç tabakası zedelenebilir ve yapışıklık gösterebilir. Bazen miyomektomi yapıldıktan sonra kanama kontrol altına alınamadığı takdirde son çare olarak rahimin tamamının alınması gerekebilir. Kapalı ameliyatlar karından ya da vaginal yoldan (histereskopi) yapılabilir. Burada cerrahın deneyimi, miyomun yerleştiği yer ve büyüklüğü gibi faktörlere göre karar verilir.

miyom ameliyatı
miyom ameliyatı

Miyom Ameliyatı Sonrası

Komplikasyon gelişmeyen hastalar genellikle iyileşme süreci tamamlandıktan sonra adetler normal düzende gelmeye başlar. Özellikle çok fazla kanaması ve ağrısı olan hastalarda bu şikayetler düzelir. Rahim iç tabakasına uzanan miyomlarda burada oluşan yapışıklıklara bağlı olarak bazen çok nadiren adet görememe gibi şikayetler başlayabilir. Bu nedenle miyom ameliyatı sonrası adet düzeni mutlaka yakından takip edilmelidir. Bazen rahim duvarından ileriki yıllarda tekrardan miyomun gelişimi olabilir. Miyomektomi ameliyatı yapılan hastaların ameliyat sonrası minimum 1 yıl gebe kalmamaları önerilir. Erken gelişen gebeliklerde miyomun çıkarıldığı yerden rahimin yırtılma olasılığı artar.

Yazan: Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Serkan Güçlü

Telefon: 0232 463 45 55

Op.Dr. Sertan Aksu Anlatımı ile Miyom

Gerçekleştirdiği başarılı tüp bebek tedavileri ile adından söz ettiren Op. Dr. Sertan Aksu’nun sayfasını ziyaret etmek için İstanbul tüp bebek merkezi linkine tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.