Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır, Kaç Dakika Kaynatılır

Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır, Kaç Dakika Kaynatılır
Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır, Kaç Dakika Kaynatılır

Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır

Yumurta, hem lezzeti hem de şifalı yapısıyla sofraların vazgeçilmezi olan besinlerden birisidir. Bol protein ve B12 içermesinden dolayı, vücudun sağlıklı bir şekilde işlevlerine devam edebilmesine katkıda bulunur. Yumurtanın, birçok tüketim şekli vardır. Tam pişmiş, rafadan, yağda pişmiş, sucuklu, kıymalı yumurta ve daha farklı şekillerde tüketilebilir. Bugün sizlerle rafadan yumurta nasıl yapılır, rafadan yumurta kaç dakika kaynatılır püf noktalarını paylaşıcaz.

Yumurtanın rafadan hali, severek tüketilen pişirme türlerinden birisidir. Yumurta, mutfakların kurtarıcı yemeği olarak kabul edilir. Kısa sürede ve basit şekilde hazırlandığından ani durumlarda kurtarıcıdır. Diğer tüketim şekilleri için basit şekilde hazırlanma tabiri uygun olsa da, acaba yumurtanın içinde durum nedir? Yumurtayı rafadan hazırlamak gerçekten basit mi? Sevilmesine rağmen, yapabilen çok azdır. Çünkü kıvamını tutturması zordur. Bu nedenle, yumurtayı bu şekilde sevenler, rafadan yumurta nasıl yapılır sorusunu sık sık sorarlar.

Yumurtanın bu şekilde hazırlanması, yapımı kolay gibi görünse de, bazı ayrıntılara dikkat etmeyi gerektirdiğinden aslında zordur. Yumurta, çok çabuk katılaşır, bu nedenle rafadan yumurta çok az pişirilmelidir. Bu da, bir hayli özen ve dikkat gerektirmektedir.

Yumurta bazen, haşlanırken çatlar. Bunun sebebi, yumurtanın buzdolabından çıkarılarak kaynatılmasıdır. Pişerken çatlayan yumurtanın istenen kıvamda olması mümkün değildir. Onun için, rafadan yumurta yapılacaksa öncelikle, yumurta bir süre oda sıcaklığında bekletilmelidir. Ayrıca, yumurta haşlanacak kaba alınıp, üzerini geçecek adar suyla doldurduktan sonra biraz da tuz atılır ve kaynatılmaya başlanır. Tuz da, yumurtanın çatlamasına karşı alınan bir önlemdir.

Taze yumurta nasıl anlaşılır?

Rafadan Yumurta Kaç Dakika Kaynatılır

Rafadan yumurta kaç dakika kaynatılır sorusu, kıvamında bir rafadan yumurtanın püf noktasıdır. Rafadan yumurta yapmak için, önce ocağın altı tam açılır. Su kaynadıktan sonra, kıvamını tutturmak için ocak kısılır. Bundan sonraki süreç önemlidir. Herkesin damak tadı farklı olacağından istenilen kıvamın tutturulması için 3-4 dakika arasında bir süre kaynatılır. Rafadan yumurta süresi, kişilerin damak zevkine göre değişir. Bazıları yumurtayı sıvı kıvamda tüketmeyi severken, bazıları biraz daha katı kıvamlı severler. Bu nedenle pişirme süresi, değişiklik gösterebilir.

Rafadan yumurtayı sıvı bir kıvamda tüketmek için, suyu kaynamaya başladıktan sonra 3 dakika kaynatmak yeterlidir. Biraz daha katı (kayısı diye tabir edilen) kıvamda bir rafadan yumurta içinse, su kaynadıktan sonra 4-5 dakika kaynatmak gerekmektedir. Rafadan yumurta, yumurtanın hem en az hem de en hassas pişirme şeklidir. 3 dakikadan daha az pişirilen yumurta, çiğ kıvamlı bir yumurtadır. 5 dakikadan fazla pişirilen yumurta da, bildiğimiz katı kıvamlı haşlanmış yumurtadır. Yani rafadan yumurta yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, 3 dakika ile beş dakika arasında bir pişirmeyle, istenilen kıvamı tutturmaktır.

rafadan yumurta kaç dakika kaynatılır
rafadan yumurta kaç dakika kaynatılır

Bahsedilen süre içerisinde hazırlanan rafadan yumurtayı, üzerinden kaşık girecek kadar bir kısmı soyarak tüketebilirsiniz. Rafadan olarak adlandırılan yumurta, beyazı tam pişmiş, sarısı ise sıvı kıvamdaki yumurta türüdür. Yumurta haşlanacak kaba koyup, 3-4 dakika haşlandıktan sonra altı kapatılarak sıcak suyun içerisinde bekletilirse, katı kıvamlı olacaktır. Hatta, ocak kapatıldıktan sonra yarım dakika bile sıcak suyun içinde dursa yumurta katılaşır. Bu nedenle, istenilen kıvamda yumurta hazırlandıktan sonra, yumurtaların içindeki sıcak su boşaltılır ve soğuk su doldurulur. Yumurtalar, bir iki dakika soğuk suda bekletilir. Çünkü, yumurta, sıcak su boşaltılsa bile, kendi sıcağında da katılaşabilir. Bir süre soğuk suyun içinde bekletilmesi, katılaşmasını önleyecek, istenilen kıvamın yakalanmasını sağlayacaktır.

Yumurta, küçük büyük herkesin severek tükettiği bir besindir. Yumurtanın rafadan hali ise, ister kaşıkla ister ekmek banılarak tüketilebileceğinden, çocuklara yumurtayı sevdirmenin en keyifli ve basit yöntemidir. Kimyon, karabiber ve pulbiber gibi baharatlarla tatlandırılması, rafadan yumurtaya ayrı bir lezzet katar.

Yumurtayı rafadan haliyle tüketmek keyifli ve lezzetlidir ancak kıvamını tutturmak birçok kişi için oldukça zordur. Aslında bir kez yapan, bir dahaki sefere önceki süreye ve yönteme dikkat ederek aynı kıvamda rafadan yumurta hazırlayabilir. Tek dikkat edilmesi gereken pişirme süresidir. Suyun kaynamaya başladıktan sonra, 3 dakika ile beş dakika arasında bir sürede kaynatılması, rafadan yumurta yapmak için en ideal sürelerdir. Bu süreden daha az bir sürede pişirilen yumurta cıvık, daha fazla sürede pişirilen yumurta katıdır. Pişirme süresi haricinde, bir de yumurtanın kaynarken çatlaması önlenmelidir. Bunun için, yumurtanın sıcaklığına dikkat edilir.

Vitamin ve mineraller bakımından zengin yapısıyla, sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmek için günlük tüketilmesi gereken besinler arasında yer alan yumurta, farklı tüketim şekillerinden dolayı lezzeti açısından da sofraların baş tacıdır. Herkesin damak zevkine uygun bir yumurta pişirme çeşidi mutlaka vardır. Ancak en çok tüketilen şekli, rafadan yumurtadır. Yapması zor, yemesi zevkli olan rafadan yumurta, yumurtanın en vitaminli halidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here