Racon Ne Demek, Racon Kesmek Nedir

Racon Ne Demek, Racon Kesmek Nedir
Racon Ne Demek, Racon Kesmek Nedir

Racon Ne Demek

Sözlüklere bakılacak olursa kelime anlamı olarak racon iki farklı anlama gelmektedir. Birinci anlamı kural, yol, yöntemdir. İkinci anlamı ise gösteriş, çalım, fiyakadır. Aslına bakılırsa bu sözcüğün kökeni Latince’dir ve hava atmak, fiyaka yapmak ve korku salmak gibi anlamlara gelmektedir.

Uzmanlara göre bu kelime dilimize İtalyanca’dan girmiştir (ragione). Ancak İtalyanca’da bu ifade sebep ve gerekçe anlamına gelir. Ama dilimize anlam olarak farklı şekilde yerleşmiştir.

Bu ifadenin, Osmanlılar’ın son zamanlarına uzanan bir geçmişi var. O dönemde İstanbul’da ünlü kabadayılar varmış. Bunlar sokaklarda, meydanlarda, kahvehanelerde, kısaca uluorta naralar atar, bir kısmı haraç toplar, bir kısmı ise kafasına göre adalet uygularmış. Bu kabadayılar en çok Türkler, Rumlar ve Arnavutlar arasından çıkarmış.

Yani racon ne demek merak edenler biraz bu dönemin insanlarını ve olaylarını araştırmalıdır. Özellikle Rum kabadayılar, o dönemde işgal güçlerini de arkalarına alarak İstanbul’da epeyce korku salmışlar, hatta başka kabadayılara bile racon kesmişlerdir.

Ama bu kabadayılar her zaman kötü olmamışlardır. Örneğin ünlü Drama Köprüsü’nü, kabadayı Hasan, zenginlerden korku salarak topladığı paralarla yaptırmıştır. Üstelik fakirlere her zaman kol kanat germiştir. Kabadayılar arasında Kurtuluş Savaşı’na katılanlar da vardır.

İstanbul sokaklarında hüküm süren, yeri geldiğinde adam öldüren, ama hiç adam öldürmese de birçok kişiyi pataklamış olan bu kabadayılar, racon kesmişler, topuklarını vura vura yürümüşler ve sokak aralarında nara atmışlardır.

Külhanbeyi Ne Demek

Racon Kesmek Nedir

Bu ifade, genel olarak bir insan topluluğuna, topluma veya bir kişiye karşı yapılan bir hareket, duruş veya fiildir. Genel olarak kabadayılar, vücut hareketleri ile, yüz mimiklerini kullanarak, fiyakalı laflar ederek, sözlü veya ima yolu ile racon keserler. Sözlüklerde bu kelime, görünüşe göre hüküm vermek veya gösteriş yapmak olarak açıklanır.

racon ne demek
racon ne demek

Racon kesmek nedir diye soranlara, bunun tamamen kabadayılara özgü bir davranış şekli olduğunu söylemek gerek. Bu yüzden devlet yönetiminin racon kesme gibi bir işi olamaz. Bu eylem doğru bir davranış şekli değildir ve devletin bunu önleme görevi vardır. Osmanlı döneminde bu davranışın kendine has kuralları da oluşmuş kabadayılar arasında. Denir ki, racon kesen, güçlü olmalı, insanları etkileyebilmeli, sözü geçen biri olmalı, olgun ve deneyim sahibi olmalı ve de tarafsız olmalıdır. İnsanlar ancak sözüne güvenilen ve söylediklerine itiraz edilemeyen kişilerin kestiği raconu kabul ederler.

Racon kesmek ve anlaşmazlıkları bu yoldan çözmek, genel olarak kabadayılar dünyasında kabul gören bir yöntemdir. İnsanlardan da bu raconu bilmeleri ve tanımaları beklenir. Aksi halde toplumdan dışlanabilirler.

Ama bu söylenenlerin bugün bir anlam taşımadığı da bir gerçek. Bugün racon kesmek diye birşey artık yok. Racon kesmek olayını Attila İlhan bir şiirinde şu şekilde dile getirmiş:

Bir kere bozulmasın racon

Bıyığı terlememiş itler

Artık sokakta yol keser!

Belki bugün de bu davranış şekline özenen insanlar vardır, ama artık yasalar buna izin vermiyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.