QR Kodu Nedir, QR Kodu Nasıl Kullanılır

QR Kodu Nedir, QR Kod Nasıl Kullanılır
QR Kodu Nedir, QR Kod Nasıl Kullanılır

QR Kodu Nedir

Teknolojinin yaygınlaşmasıyla hayatımızda yoğun bir şekilde kullanmaya başladığımız QR kodu nedir? Bu kod bilgi akışının daha hızlı hale gelmesine yardımcı olan bir barkod sistemidir. Bu barkod sistemi Toyota’nın yan bir kuruluşu olan ve Japonya’da faaliyet gösteren Denso Wave firması tarafından geliştirilmiştir. Açılım olarak bakıldığında Quick Response kelimelerinin kısaltması olan QR, çabuk tepki manasına gelmektedir.

QR kod içeriğinde bir metin, adres ya da video link kullanılabilir. İki boyutlu bir barkod olabilen bu kod bir yazılım hizmet, ürünü veya barkod okuyucu özelliği bulunan cep telefonu aracılığıyla okutulabilir. Teknoloji ve mobil dünyasında yaygın şekilde kullanılan bu kare kod özellikle Güney Kore ve Japonya’da çok yoğun biçimde kullanılmaktadır.

Mors Alfabesi Nedir

QR Kodu

Bilgi paylaşımını hızlı hale getirmede dünya çapında en etkin görsel yol olarak kabul edilen QR kodu kullanımı son derece basittir. Dileyen herkes bu kodu kullanabilir. Sınırsız olan bu kod aynı zamanda merak uyandıran bir özelliğe sahiptir. Kodun ne içerdiği genellikle pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu amaçla geri dönüşleri artırmak için doğru kurgulama yapılması işe yaramaktadır.

Quick Response kodu kullanım alanları gün geçtikçe daha fazla gelişmektedir. Çok hızlı kullanabilmesi ve içeriğine bilgi yüklenebilmesi bu durum için avantaj sağlamaktadır. Kullanılacak olan bütün QR kodu çeşitleri online olarak üretilebilmektedir. QR kodu nedir diye merak edilirse bu kodlar küçük bir kartvizit verilen kişi ile bile iletişim kurulmasını sağlamaktadır.

QR Kodu Nerelerde Kullanılır

Kullanım alanı oldukça geniş olan QR kodu klasik barkod sisteminin yerine geçerek pazarlama ve satış sektöründe kullanılmaktadır. Kodun kullanımının son derece gelişmiş olduğu Japonya’da ürünlerini QR kodu ile satan marketler bulunmaktadır. Markette bulunan ürünlerin alt kısmında kare kodu yer almaktadır. Mobil cihaz yardımı ile okutulan bu kod ürün bilgilerini ekrana getirmekte ve böylece sipariş edilmesine yardımcı olmaktadır. Alışveriş esnasında ürünler elde taşınmamakta, marketten çıkışta koda yönelik olarak hazırlanmış pakette bulunmaktadır. Bu sayede alışveriş yapmak daha kısa sürmekte ve daha pratik hale gelmektedir.

Kare kodu alışverişin yanı sıra web linkine yönlendirme amacı ile de kullanılmaktadır. İnsanlar tarafından bakılması istenilen bir internet sitesi varsa bu siteye ait link kare kodun içerisine gömülmektedir. Böylelikle QR kodu okutan insanlar direkt olarak ilgili internet sayfasına yönlendirilmektedir. Buna ek olarak kare kod ile kişisel bilgilere sahip olan bir kartvizit oluşturulabilir. Bunun için adı, soyadı, meslek, web adresi, eposta adresi, telefon numarası gibi bilgileri kare kodun içerisine girilmektedir. Kodun taranması ile birlikte bu bilgiler otomatik olarak mobil cihazın fihristine yüklenmektedir.

OR kodu ile yarış ve kampanya bilgileri de insanlara kolaylıkla aktarılmaktadır. Bu sayede mobil reklam uygulamalarında ya da yarış için verilecek ipuçlarının paylaşımı için olanak sağlanmaktadır. Böylelikle teknolojinin getirdiği yenilikten pek çok alanda yararlanılmaktadır.

Simülasyon Ne Demek

QR Kodu Nasıl Kullanılır

QR kodu kullanımı son derece kolaydır. Bunun için öncelikle QR kodu okuyucu sisteme sahip olunması gerekmektedir. Mobil cihazlarda kolaylıkla bulunabilen bu okuyucu herkes tarafından kullanılabilmektedir. Android tabanlı tablet ya da telefonlara kare kodu okuyucu uygulama ücretsiz olarak indirilmektedir. Bu okuyucular okunması en zor olan kare kodları bile rahatlıkla okuyabilmektedir.

QR kodu taratmak için genellikle kameraya sahip cep telefonu kullanılmaktadır. Barkod okumaya yardımcı olan uygulama ile bütün bu kodlar kolaylıkla taranmaktadır. Bunun için uygulama üzerinden telefon kamerası açılmakta ve kare kodun üzerine tutulmaktadır. Üstelik bunun için herhangi bir ücret ödenmemekte ve kamera ile algılanan kare kodun içeriği kısa süre içerisinde ekranda görülmektedir.

QR Kodu Avantajları Nelerdir

QR kodu nedir ve avantajları nelerdir sorularının yanıtları pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Kare kod olarak da bilinen bu kod herhangi bir dilde daha fazla karakter barındırabilme imkânı sağlamaktadır. Geleneksel kodlar ile kıyaslandığında onda bir oranında daha küçük ebatlarda oluşturulabilmektedir. Her yönden tarama özelliği bulunan bu kodlar ile daha hızlı okuma yapılmaktadır.

Hata düzeltme özelliğine sahip olan QR kodu üzerinde yüzde otuz oranında kirlenme ya da herhangi bir hasar meydana gelmesi durumunda bile okunabilmektedir. Bu sayede saklanan bilgiler uzun süre boyunca kullanılabilmektedir.

QR Kodu ile Neler Yapılabilir

Kare kod ile neler yapılabilir diye merak edenler için öncelikle bu kod ile web site tanıtımı kolayca yapılabilmektedir. Aynı zamanda sesli arama, SMS ve eposta gönderme, indirim kodu, kartvizit gibi bilgiler kod aracılığıyla insanlara iletilmektedir. Gayrimenkul sektöründe olanlar için de faydalı olan kare kodu emlak verilerini içeren açılış sayfasına ulaşmak amacıyla kullanılmaktadır.

qr kodu nedir
qr kodu nedir

Dergi, televizyon ya da billboardlarda kampanya ya da ürün sayfasına link olarak kullanılabilen QR kodu google maps adresine bağlanmak için de kullanışlı olmaktadır. Sinemaların film afişlerinde izleyicilerin film hakkında görüş ve düşüncelerinin yer aldığı web sitelerine erişim sağlanabilmektedir. Buna benzer olarak restoranlarda müşterilerden geri dönüşüm almak için de kare kodu elverişlidir.

Eğer QR kodu sokak tabelalarında kullanılırsa içinde olunan mahallenin bulunduğu google haritası açılmaktadır. Bunlara ek olarak kare kodu ile ankete katılabilir, herhangi bir şehre ait turizm ve gezi ipuçları elde edilebilmektedir. Ayrıca havayolları ulaşımında bagaj etiketlerine, bir mekâna ait wifi şifresine, etkinlik biletlerinin üzerine, indirim kuponunun üzerine de QR kodu basılarak teknolojinin sağladığı bu sistemden çeşitli alanlarda faydalanmak mümkün olmaktadır.

QR Kodu Nasıl Oluşturulur

QR kodu oluşturmak için internet üzerinde bulunana sitelerden yardım alınabilir. Bu amaçla hizmet veren pek çok site bulunmaktadır. Bu sitelerden biri seçilip siteye girildiğinde QR kodu içerisine gömülmek istenen bilgiye karar verilmelidir. Daha sonra bu bilgi sayfada yer alan metin kutusuna yazılmalı ve böylece işlem tamamlanmalıdır.

Aşamalı olarak tarif etmek gerekirse ilk adımda QR kodu üreticisi seçilmektedir. Daha sonra kod tasarlanmakta ve birleştirilmektedir. Bunun için önizleme imkânı yararlı olmaktadır. Üçüncü adım olarak oluşturulan QR kodu test edilmelidir. Kodun doğru okunup okunmadığı kontrol edilmeli ve bundan emin olmak için birden çok tarayıcı kullanılmalıdır. Yapılan testin ardından son aşama olarak ise QR kodu takip edilmekte ve performansına yönelik olarak gerekli analizler yapılmalıdır. Örneğin ne kadar kişi QR kodu okutmak için ikna olmuş, ortalama ziyaret yoğunluğu ne kadar gibi soruların yanıtlarına ulaşmak fayda sağlamaktadır.

Neden QR Kodu Kullanılmalıdır

En basit manası ile QR kodu başarılı bir satış temsilcisi olarak görülmektedir. Mağazada yer alan ürünlere eklendiğinde bu ürün ile ilgili bilgileri, buna benzer ürünleri görebilmek mümkün olmaktadır. Bu barkod sistemi sınırsızdır ve vitrin görevi görmektedir. Yani e-ticaret uygulaması ile birleştirildiğinde iyi bir görsel özelliği kazanmaktadır.

Kare kodu sosyaldir ve yaratıcılık sağlamaktadır. Bu kod aracılığıyla her türlü sosyal medya uygulamalarına kısa süre içerisinde ve kolaylıkla bağlanmak mümkündür. Aynı zamanda ucuz olan QR kodu dayanıklı olma özelliği ile de bilinmektedir. Dolayısıyla QR kodu nedir diye merak edenler bir an önce araştırıp kodun sağladığı avantajlardan yararlanmaya başlamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.