Python Nedir, Python ile Neler Yapılabilir

Python Nedir, Python ile Neler Yapılabilir
Python Nedir, Python ile Neler Yapılabilir

Python Nedir

Python nedir sorusunun en basit tanımıyla cevabı, python bir programlama dilidir. Bu programlama dili yüksek seviyelidir ve nesneye yöneliktir. Guido van Rossum tarafından 1991 yılında tasarlanmıştır ve bugünkü haline Python Yazılım Vakfı sayesinde gelmiştir.

1991 yılında tasarlanan bu yazılım, Python Yazılım Vakfı tarafından sürekli geliştirilmiştir ve geliştirilmeye de devam etmektedir. Yazılımın ismi korkutucu bir hayvan olan yılanı çağrıştırır. Fakat durum bunun tam tersidir. Yazılım, adını ürkütücü piton yılanından değil, komedi grubu Monty Python’dan almıştır.

Yapay Zeka Nedir

Bu yazılım dili, son yıllarda birinci sınıf bir programlama dili olarak anılmaktadır. Python, eskiden hackerların etrafında dolaşan, basit bir yazılım dili olarak anılırdı. Şimdilerde ise web tasarımlarının, veri analiz programlarının, yapay zeka ve daha birçok yazılımsal gelişimin olmazsa olmazlarındandır. Pythonun bu kadar gözde olmasının sebeplerinden birisi kullanım kolaylığıdır. Birçok yazılım programında, birinin yazdığı bir kodu okumak, bir başkası için oldukça zordur. Fakat bu yazılım dilinde kodlama okumak, İngilizce okumak kadar basittir.

Yazılım okumaya yeni başlayanlar için bu yazılım dili çok iyi bir alternatiftir. Amerika’da bir çok üniversitede, başlangıç seviyesindeki yazılım öğrencilerine bu programlama dili öğretilmektedir. Python programlama dili karmaşık ve büyük programlarda tercih edilmez. Bunun sebebi Pythonun ileri derece bir dil olmasıdır. Diğer program dilleri gibi kodlar uzatılıp kısaltılarak ekstra kod yüklenemez, bunu programın kendisi yapar. Bu sebepten de bir hayli alan kullanılır. Başka programlarda birkaç saniyede yapılacak bir program Pythonda dakikalar alabilir. Bu sebeplerden dolayı da büyük ve karmaşık programların yazılımlarında kullanılması tavsiye edilmez.

Python nedir sorusunu özetleyecek olursak, nesne yönelimli, etkileşimli, yorumlamalı ve yüksek seviyeli bir program dilidir. Basit söz dizinimleriyle çalışması öğrenilmesinde kolaylık sağlar. Bu da python dilini öğrenenlere vakit kazandırır, ayrıntıların içinde boğulmadan öğrenmeye başlamalarını sağlar.

Python türkiye sayfası için tıklayın.

Python ile Neler Yapılabilir

Programlama dili olarak Pythonu kullanmayı düşünen veya Python programlama diline geçiş yapacak olan hemen herkes, python ile neler yapılabilir diye düşünür. Python, hemen hemen bütün işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışır. Bu işletim sistemlerinden, Windows, İOS, Android, Windows CE, HP-UX, Solaris, VMS, BeOS, Linux, Mac OS X gibi işletim sistemlerinde Python sorunsuzca çalışmaktadır. Python’un en güzel özelliklerinden birisi de şudur. Başka bir işlemcide yazdığınız Python programını, farklı bir işlemcide çok ufak değişiklikler yaparak kullanabilirsiniz. Hatta bazen o ufak değişiklikleri yapmaya gerek bile kalmadan direk kullanıma geçebilirsiniz. Python ile yapılabilecekleri maddelemek gerekirse;

Web Sayfası Tarama İşlemleri: Günlük hayatta aktif olarak kullandığımız birçok arama motoru tarayıcısının işlemcisinde Python’u tercih ediyor.

Web Geliştirme: Python ile, web browser ortamında çalışan uygulamalar yapılabilir, var olanlar geliştirilebilir. En iyi bilinenleri Django, Flask, Giootto ve daha niceleridir.

Veri Bilimi: Yapay sinir ağı üzerindeki makine öğrenme bilgilerinin bazılarına sahipseniz, kendi Python kitaplığınızı oluşturmak sizin için hiç zor olmaz. Bu bilgilerle bir Python makine öğrenme kitaplığı oluşturabilirsiniz.

Veri Yapısı: Bu yazılım dilinin en iyi özelliklerinden birisi de veri yapısıdır. Python’un bu özelliği sayesinde verilerinizi birçok kola ayırabilirsiniz.

Plugin: Pluginlerin yazılışını Pythonda bulmak oldukça kolaydır. Geliştirmek ve yazmak da bir o kadar güzeldir.

Kütüphane: FacebookGraph, Oauth gibi çok büyük sitelerin API’lerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ya da siz Python sayesinde çok rahatlıkla kütüphaneler geliştirebilir, Python kullanıcılarına bu anlamda destek sağlayabilirsiniz.

Ağ: Python sayesinde http, web, server ve yük dengeleyicinizler arasında paylaşım yaptırmak, paylaşım yaptırma protokollerini uygulamak artık çok daha kolay.

Kriptoloji: Şifre kırma programlarını çok kolay bir şekilde kullanabilir, şifreleri çok rahat çözebilirsiniz. Kendi şifre kırkma programınızı yazabilirsiniz.

OpenCV: Bu özellik sayesinde yüz tanıma sistemi tarzında programlar yazabilirsiniz.

Python ile Yapılmış Yazılımlar

Python programlama dili; sanayi, bilişim ve akademi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Python ile yapılmış birçok uygulama mevcuttur. Bunlardan bazılarına değinecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Juice, popüler podcast indirme aracıdır.
 • Morpheus, Streamcast şirketi tarafından kullanılan dosya paylaşımı yazılımıdır.
 • Gwibber, microblogging istemcisidir.
 • Deluge, Gnome için bittorrent istemcisidir.
 • Eventghost, Windows için açık kaynak kodlu bir animasyon aracıdır.
 • Calibre, e-book yönetim aracıdır.
 • Blender, 3D sanat ve animasyon programı olup, aynı zamanda oyun motorudur.
 • Anki, flashcard programıdır.
 • Miro, internet üzerinden izlenebilen televizyon uygulamasıdır.
 • Gramps, şecere yazılımı olup, açık kaynak kodludur.
 • Gajim, xmpp protkolü için mesajlaşma istemcisidir.
 • Dropbox, sıkça kullandığımız bulut dosya depolama programıdır.
 • Exaile, audio programı olup, açık kaynak kodludur.
 • Bazaar, bilgisayarlardaki kontrol mekanizmalarını gözden geçiren ve dağıtan programdır.
 • Ansible, konfigürasyon yönetim motorudur. Anlık görevleri yürütme ve yazılım dağıtımlarını birleştiren programdır.
 • Chandler, e-posta, takvim, not ve görev desteği sağlayan kişisel bilgi yönetim uygulamasıdır.
 • Hexinator, ikili dosyaları modelleme aracıdır. Mantık, genişletilmiş ayrıştırma ve diğer görevler ile özel tipteki verilerin uygulanması için kullanılır.
 • Sage, matematik seti olup, açık kaynak kodlu ve python tabanlıdır.
 • GNU Mailman, açık kaynaklı bir çok yazılımın mail grupları, bu yazılım ile yönetiliyor.
 • Planet, birçok atom beslemesini toplayıp (rdf, rss vb) tek belgede birleştirip çeşitli formatlarda çıktı alabileceğiniz yazılımdır.

Bunlar Python kullanılarak yapılmış bazı yazılımlardır. Fakat Python ile neler yapılabilir sorusunun cevabı bunlarla sınırlı değildir. Python ile yapılan çok çeşitli oyunlar, yapay zeka kütüphaneleri, binlerce web sitesi, grafik uygulamaları, gui framework’lar, bilimsel uygulamalar bulunmaktadır. Doğruluğu tam olarak kanıtlanmamakla birlikte Google, Youtube ve NASA’nın da bazı programlarında, program dili olarak Python’u kullandığı söylenmektedir.

Algoritma Nedir

Python Kullanım Alanları

Python çok farklı alanlarda kullanılan oldukça güçlü bir programlama dilidir. Pythonu diğer programlama dillerinden farklı kılan pek çok özelliği vardır. Kolay ve anlaşılır olması, çalışma sırasında objelerin tüm özelliklerine erişime imkan sağlaması bunlardan bazılarıdır.

Rest API’si oluşturma: Günümüzde web sayfalarının çoğu bu yolla oluşturulmaktadır. Sebebi ise çok kısa bir zamanda web servisini kullanıma hazır hale getirmesidir.

Machine Learning: Kısaca tanımlamak gerekirse çok sayıda algoritma ile veri üzerindeki bilgileri öğrenmeye çalışmaktır. Bu bilgiler sınıflandırılmak, bölümlemek ve tanımlamak gibi çeşitli alanları kapsar.

python nedir
python nedir

Web uygulamaları: Web siteleri tasarlarken python en çok kullanılan yazılım dilidir. Basit cgi programları yazarak veya bir serverin tüm detayları ile yazabileceğiniz python çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Örümcek türü yazılımlar: Python genel olarak web’i taramak ve istenen tüm verileri toplamak içinde uygun bir dil. Örneğin google dediğimiz sistem bir örümcek ve machine learning uygulamasından oluşmaktadır.

Veri analizi: Bu yazılım dili kullanılarak yüksek performanslı, kullanımı kolay bir veri analizi ve veri yapısı oluşturabiliriz. Böylece istatistik programlarına ihtiyacınız olmaksızın veri analizi ve modelleme imkanınız olur.

Sistem yönetimi: Linux işletim sistemlerinden hatırlarsak sistem yönetim kodları kabuk programlar ile yazılırdı. Yakın dönemde artık linux sistemlerde python kurulu şekilde gelmektedir. Kabuk programlarından çok daha fazla imkanlar sunan bu yazılım dili ile sistem yönetimi programları daha kolay bir şekilde yazılabiliyor.

Python saydıklarımız haricinde veri tabanı erişimi, oyun geliştirme ve masa üstü arayüz programları gibi saymakla bitmeyecek alanlarda kullanılmaktadır. Bir program yazmak, deneyip sonucunu hemen görmek istiyorsanız bu yazılım dili tam size göre.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.