Puşt Ne Demek, Puşt Nedir

Puşt Ne Demek, Puşt Nedir
Puşt Ne Demek, Puşt Nedir

Puşt, kendisi de eşcinsel olup arkadan kendisine cinsi münasebette bulunulmasına müsaade eden erkeğe denir. Bu kelime bu manasından daha çok argo bir kelime olarak kullanılan ve hakaret için dile getirilen bir kelimedir. Makalemizde puşt ne demek, puşt nedir başlıkları altında puştun anlamı ele alınacaktır:

Puşt Ne Demek

Türk Dil Kurumu’na göre kelime Farsça’dan gelmekte olup eşcinsel olmakla beraber sadece kendisine makatından cinsel ilişki izni veren, kendisi tamamen edilgen durumda olan genç çocuğu ifade etmektedir. Genellikle öfke anında dile geliveren bu kelimenin ‘Hilekar ve insanları tuzağa düşüren kişi’ anlamında da kullanıldığı görülmektedir.

Kelime Türk Edebiyatı’nda Aşık Paşa’nın Garipname eserinde ‘püşt’ olarak geçmektedir. Türkiye’de yetişkin birçok insana, bir kimseye puşt demekle ne kastedildiği sorulsa, eşcinsel manasından çok bu kişinin dümen çevirmeye müsait ve çokça aldatan bir kimse olduğu söylenecektir.

Bir kelimenin aslı ne olursa olsun, uzun bir zaman geçtikten sonra asıl manasını belirleyecek olan halkın onu ne için kullandığıdır. Bu konuda Sezar’ın yeni bir dil oluşturmak isteyen adamlarına “Siz ne gibi bir çalışma yaparsanız yapın, kelimelerin anlamını belirleyecek olan halktır” manasına gelen sözleri örnek olarak verilebilir.

Gavat Ne Demek

Puşt Nedir

Köken itibariyle Farsça’daki ‘püşt’ kelimesinden türemekte olup bu kelime de ‘arka’ anlamına gelmektedir. Kürtçe’de de ‘pışt’ kelimesi ‘sırt’ anlamına geldiğinden aynı manayı kastettiği söylenebilir. Yani Farsça olsun, Kürtçe olsun ikisinin de etimolojik kökenleri aynıdır.

puşt ne demek
puşt ne demek

Bu kelimenin Romence ‘puşti’ kelimesinden geldiği ve erkek çocuk manası taşıdığı da söylenmiştir. Kelimenin Osmanlı döneminde İstanbul’da yaşayan Romen çingeneleri sebebiyle yayıldığı düşünülmektedir. Kelimenin farklı yörelerde kullanılan başka anlamları da bulunmaktadır. Bu başlık altında bu farklı anlamlar ele alınacaktır:

Kayseri-Niğde gibi illerde atların arka bacaklarında olan kıvrık tüylü yerlere ‘puşt nişanı’ denilmektedir. 1977 yılında Türk Dil Kurumu’nun verdiği bilgilere göre hazırlanan Türkiye’de Halk Ağzından Derleme Sözlüğü isimli kitapta ise, Rize’de bu sözcüğün taze fındığın yeşil kabuğuna denildiği bildirilmiştir.

İdiot Ne Demek

Argoda Puşt Ne Anlama Gelir

Argoda bu kelime hem tek başına, hem de çeşitli deyimler içerisinde kullanılmaktadır. Örneğin bir kimse ‘puştluk yapmak’ deyimini kullansa, ‘sırtından vurmak, kandırmak’ manasını kast edebilmektedir. Yine aynı şekilde bir kimse için ‘puştluk yapıyor’ deniyorsa, bu kimsenin beklenmeyen, ters köşe bir hareket yapacağı kastedilmektedir.

Tek başına kullanıldığında ise ‘uyanıklık, iş bitiricilik ve kurnazlık’ anlamında kullanılabilen bir sözdür. Sıfat olarak kullanıldığında ‘ihanet eden, güvenilmez ve kalleş’ manası taşımaktadır. ‘Puşt olmak’ deyimi ise kilit, kapı kolu gibi şeylerin yalama olması yani işlevini yitirmesi anlamına gelir.

Yine meşhur bir argo deyim olan ‘bir işin puştu olmak’ da o meseleyle ilgili bütün incelikleri ve bu işteki bütün zafiyetleri bilmek anlamına gelir. Puşt, ibne, dürzü gibi kelimelerin kökenlerini araştırmak için Türkçe’deki ilk argo sözlük olan Büyük Argo Sözlüğü incelenebilir. Eser Hulki Aktunç tarafından yazılmış olup bu tarz argo kelimelerin ana dillerinde hangi anlamları taşıdığı da belirtilmektedir.

Bu kitapta sözcüğün anlamının ‘arkadan iş gören’ olup, bu arkadan iş görmenin bir erkekle arkadan beraberlik veya kişinin arkasından iş çevirmek gibi iki anlama da gelebileceği söylenmiştir. Görüldüğü gibi puşt anlamı itibarıyla çeşitlilik ihtiva eden bir kelimedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here