Prömiyer Ne Demek, Prömiyer Nedir

Prömiyer Ne Demek, Prömiyer Nedir
Prömiyer Ne Demek, Prömiyer Nedir

Prömiyer Nedir

Ana dilimiz Türkçe oldukça zengin bir dildir. Bunun yanında zamanla birçok dil ile etkileşime girip farklı kökenden kelimeler de dilimize yerleşmiştir. Bu kelimeler bazen yanlış kullanılabilmekte, bu da anlam karmaşasına neden olabilmektedir. Prömiyer nedir? sorusunun cevabı da bu yanlış kullanıma örnek olabilmektedir.

Prömiyer Ne Demek

Bulmacalarda da sık sık karşımıza çıkan prömiyer kelimesi dilimize yabancı dillerden giren kelimeler arasındadır. Fransızca “première” kelimesine karşılık gelmektedir.

Türk Dil Kurumu güncel Türkçe sözlükte anlamı ilk gösteri olarak belirtilmiştir. Teknik anlamda tiyatro için kullanılmaktadır. Daha geniş anlamda bir tiyatro oyununun ilk kez seyirci önünde sergilendiği gösterimi anlatır.

Prömiyer Kelimesinin Kullanımı

Bu terim, teknik olarak tiyatro oyunları için kullanılsa da zamanla kullanımı genişlemiştir.  Günümüzde opera, bale gibi tüm sahne sanatlar ile sinema ve televizyon programları dahil bir çok gösterimin ilk kez izleyici ile buluşmasını ifade eder.

Prömiyer kelimesi farklı tamamlayıcı adlarla birlikte daha geniş ya da daha dar anlamda da kullanılabilir. İlk gösteri anlamına gelse de bir eserin birden fazla prömiyerinden bahsetmek de mümkündür.

Altın Palmiye Nedir

Dünya Prömiyeri vs. Ülke Prömiyeri

Genel olarak “Dünya prömiyeri” bir eserin tüm yerler ve tüm zamanlarda ilk kez sergilenmesini ifade eder. Öte yandan aynı eserin her bir ülke için ayrı ayrı prömiyerlerden de bahsedilebilir. Örneğin, 2000’li yılların başında dünya müzikseverlerinin beğenisine sunulan “Die Winterreise” ancak 2019 Mart ayında Türkiye prömiyerini yapmıştır.

Eserin Farklı Dillerdeki Gösterimleri

Aynı eser farklı dillerde sahne alıyor ise, aynı ülkede birden fazla prömiyeri olması da mümkündür. Örneğin, Fransız sanatçı Jean Genet’in The Maids adlı eseri İngiltere’de iki kez prömiyer yapmıştır. İlki 1952 yılında Fransızca prömiyeri iken, 1956 yılında ise yine İngiltere’de İngilizce prömiyeri sahneye konulmuştur.

prömiyer ne demek
prömiyer ne demek

Sezon Prömiyeri

Türkiye’de genellikle televizyon kanallarında yaz ayları kanalın olağan program akışının değiştiği, birçok programın tatile girdiği dönemlerdir. Yaz aylarının ardından sezon başlar. Programların yeni sezondaki ilk bölümlerine ise sezon prömiyeri denir. Benzer bir şekilde tiyatro oyunları için de yeni başlayan sezonda bir tiyatro oyununun ilk gösterimine de sezon prömiyeri denir.

Prömiyer kelimesi sık sık gala ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Prömiyer ne demek bilmeyen ya da eksik bilgiye sahip olanlar iki kelimeyi karıştırabiliyor. Gala, bir eserin ön gösterimidir. Genellikle izleyiciler seçilmiş kişilerdir ve davetiye ile katılırlar. Öncesinde ya da sonrasında bir eğlence organize edilir. Başka bir deyişle gala prömiyerden önce belli bir izleyici kitlesi için yapılan gösterimdir. Her eserin prömiyeri vardır; ama her eser için gala yapılmayabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here