Prof. Dr. Türkan Saylan Kimdir

Prof. Dr. Türkan Saylan Kimdir
Prof. Dr. Türkan Saylan Kimdir

Prof. Dr. Türkan Saylan

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kuruluşu, Cüzzamla Savaş Derneği’nin oluşumu ve Kardelen projesi ile adını tarihe yazdıran, sağlık ve eğitim başta olmak üzere daha pek çok alanda yerel ve ulusal başarılara imza atan, bu anlamda insanların umut ışığı olarak bilinen Prof. Dr. Türkan Saylan’ın hayatı bilinmeye değer daha birçok başarı hikayesi ile doludur. Türkan Saylan kimdir sorusu için anlatılacak birçok değerli hikaye bulunmaktadır.

Türkan Saylan Kimdir

Türkan Saylan, 13 Aralık 1935 senesinde İstanbul‘da doğdu. Babası Fasih Galip Bey, Cumhuriyet döneminin ilk müteahhitlerindendir. Annesi İsviçreli Lili Mina Raiman, evliliğinden sonra Leyla ismini aldı. Saylan’ın 4 kardeşi bulunmaktadır. 1946 senesinde Kandilli İlkokulu’ndan mezun oldu. Hem ortaokulu hem de liseyi Kandilli Kız Lisesi’nde okudu ve 1953 senesinde mezun oldu. Daha sonra Tıp Fakültesi’ni kazanan Türkan Saylan, 1963 senesinde de İstanbul Üniversitesi’nden başarıyla mezun oldu.

Deri ve Zührevi Hastalıklar Bölümü Uzmanlığını 1964 ile 1968 yılları arasında Nişantaşı SSK Hastanesi’nde tamamladı. 1968 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Dermatoloji Anabilim Dalı Başasistanlığı görevine başladı. İngiliz Kültür Heyeti’nin bursu ile 1971 senesinde İngiltere‘de eğitim aldı. 1972 senesinde doçent unvanını aldı, 1977 senesinde ise Türkan Saylan artık profesördü.

Türkan Saylan Kimdir
Türkan Saylan Kimdir

1982 ve 1987 seneleri arasında, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı üstlendi. Aynı dönemlere denk gelen 1981 ve 2001 seneleri arasında ise İstanbul Tıp Fakültesi’nde Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne getirildi.

1990 senesinde kurulan İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde görev aldı. 1996 senesine dek devam eden Müdür Yardımcılığı görevi ile birlikte, Kadın Sağlığı derslerinde de görev aldı. Derslerin içerikleri ile düzenlenmesinden sorumluydu.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Dermatoloji kliniğinin öğretim üyesi oldu ve 2002 senesinde bu görevinden emekliliğe ayrıldı.

1976 senesinde lepra bir diğer adı ile cüzzamın araştırmalarına başladı. Bu alanda insanlara umut ışığı oldu, çalışmalarına aralıksız devam etti. Ardından Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurdu. Hem dünyada hem de Türkiye’de cüzzamın engellenmesi için büyük başarılar elde etti. 1986 senesinde Hindistan‘da “Uluslararası Gandhi Ödülü” ne layık görüldü. 2006 senesine dek Dünya Sağlık Örgütü’nün cüzzam alanındaki danışmanlığını üstlendi. Uluslararası Lepra Birliği’nin kurucu üyeliği ve Başkan yardımcılığı görevlerinde de yer aldı.

Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniği ve Dermatopatoloji Laboratuvarının oluşturulmasında görev aldı. 1981ve 2002 seneleri arasında toplam 21 yıl, Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği’ni gönüllü olarak sürdürdü.

1989 senesinde kurucularından birisi olarak Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) genel başkanlığını üstlendi. 1990 senesinde kurulan “Öğretim Üyeleri Derneği”nin kurucusu Türkan Saylan’dır. Derneğin ilk döneminde ikinci Başkanlık görevini aldı. 1995 senesinde mezunu olduğu lisesi adına kurulan Kandilli Kız Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı’nın ve 1995 senesinde kurulan Türkiye Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı’nın da hem kurucusu hem de başkanıdır. Sosyal ve mesleki birçok derneğin üyesi olmaya devam etti.

Halide Edip Adıvar kimdir?

Kız Çocuklarının Okutulmasında Verdiği Mücadele

Türkan Saylan, kız çocuklarının okutulması ve insan haklarının elde edilmesine dek gerçekleştirdiği bütün çalışmaları ile vazgeçmeden ve herkese karşı gelerek, kimi zaman ise tek başına mücadeleye devam etti.  Yaşadığı dönem içerisinde birçok okulun açılmasına, birçok kız çocuğunun eğitim hayatına kazandırılmasına katkı sağladı. Kardelen projesi ile ülkemizdeki okuyan kadın sayısı büyük artış gösterdi. Gerektiğinde aileler ile tek tek görüştü. Türkan Saylan kimdir diye düşünüldüğünde, eğitim ve kız çocukları için verdiği mücadelelere bakarak bir savaşçı olduğunu da söylemek doğru olacaktır.

31 Mart 2000 tarihine gelindiğinde, o dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel kendisini Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu üyeliği görevine getirdi. 2 Şubat 2001 tarihinde ise YÖK üyeliğinde yer aldı.

Türkan Saylan, 1957 senesinde evlendi. Bu evliliğinden 2 oğlu bulunmaktadır. 9 sene sonra boşandı. İkinci evliliğini gerçekleştirdi ancak bu da boşanma ile sonuçlandı. Türkan Saylan, 18 Mayıs 2009 senesinde İstanbul’da vefat etti. Öldüğünde 74 yaşındaydı. Hayatının 17 senesinde kendisini bir türlü bırakmayan kanser hastalığı ile mücadele etmek zorunda kaldı.

Türkan Saylan hayatının son zamanlarında, hasta yatağında Ergenekon Soruşturması ile sorgulanmak istenmiştir. Birçok belgesine el kondu. Kendisi “misyoner” suçlamasına dahi maruz kalmıştır. Ancak o savaşmaktan hiç vazgeçmedi; eğitim ve sağlık alanlarındaki hizmetlerine hep devam etmiştir. Ardında ise, kendisini minnetle anan binlerce öğrencisi kalmıştır.

Türkan Saylan’ı anlatan birçok film, dizi ve belgesel çekildi. Bununla birlikte hayatını ve başarılarını anlatan kitaplar yazıldı.

Türkan Saylan’ın Aldığı Ödüller

1996 senesine İstanbul Üniversitesi tarafından “Atatürk İlke ve Devrimleri” ödülüne layık görüldü. İngiltere Dowling Kulübü ve “Kuzey Amerika Klinik Dermatoloji Derneği” tarafından da onur üyesi olarak seçildi. Bugüne dek daha birçok ödüle layık görülmüştür. İşte bu ödüllerden bazıları;

  • ”Yılın Kadını Ödülü”
  • “Atatürkçü Düşünceye Hizmet Ödülü”
  • “Kuvayi Milliye Ödülü”
  • “Türkiye Ziraatçiler Birliği Dayanışma Ödülü”
  • “Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği 2001 Yılı Ödülü”
  • “Uğur Mumcu – Muammer Aksoy Ödülü”
  • “Atatürk Ödülü”
  • “Üstün Hizmet Ödülü”
  • “Meslek Hizmetleri Ödülü”
  • ”Vehbi Koç Ödülü”

Prof. Dr. Türkan Saylan‘ın aldığı ödüller eğitim, sağlık, kültür, bilim ve sanat alanlarında en iyileri temsil etmektedir. Daha birçok ödülün de sahibi olmuş, başarılı bir Türk kadınıdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here