Prag Nerede, Prag’da Gezilecek Yerler

Prag Nerede, Prag'da Gezilecek Yerler
Prag Nerede, Prag'da Gezilecek Yerler

Prag Nerede

Adını sıklıkla duyduğumuz, Avrupa’nın en önemli ve en güzel şehirlerinden birisi olan Prag, tarihi dokusu ve şehrin güzelliği ile birçok kişiyi etkilemektedir. Peki Prag nerede, Prag’a gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler nereler? Bu büyüleyici şehri merak edenler için tüm detayları ile Prag:

Prag hangi ülkede yer alır öncelikle bunu açıklayalım. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan şehir, Orta Avrupa içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Prag haritalarda Praha olarak geçmektedir. Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan Prag Vlatava Nehri’ni ikiye bölen aslında çok da büyük olmayan bir şehirdir. Prag’da bulunan yerler şehirden uzaklığına göre numaralar ile gösterilmiştir. Prag1 ve Prag3 arası şehrin merkezine en yakın olan yerlerdir. Dediğim gibi Prag büyük bir şehir olmadığı için her yere kısa sürede kolaylıkla gitmeniz mümkündür. Şehirde bulunan tramvay ve metro sistemleri ile istediğiniz yere kolaylıkla gidebilirsiniz.

Şehrin tarihi dokusu, mimarisi buraya gelenleri tam anlamı ile büyülemektedir. Bir açık hava müzesi olan Prag, ziyaretçileri tarafından “Masal Şehri” veya “Avrupa’nın Kalbi” olarak nitelendirilmektedir. Rönesans mimarisini yansıtan eserleri, barok tarzı kiliseleri ve köprüleri, Gotik tarzını yansıtan eserleri ile muhteşem ve büyüleyici bir şehir olarak adlandırılmaktadır.

Avrupa’nın en ucuz şiirleri için tıklayın.

Prag Gezilecek Yerler

Prag gezilecek yerler konusunda size bilgi verdiğimizde aslında bu şehrin ne kadar büyüleyici ve mutlaka görülmesi gereken yer olduğunu anlayacaksınız.

İlk olarak görülmesi gereken yer, Prag’da şehrin kalbinde yer alan Mala Strana’da bulunan Bebek İsa’dır. Burası İsa Mesih’in bir bebek olarak yapılmış Roma Katolik heykelidir. 16. yüzyılda yapıldığı düşünülen bu tapınak, yaldızlı süslemeleri ile dikkat çekmektedir. Birçok insan bu tapınağa gelerek burada dualar edip dilek dilemektedirler.

Prag Gezilecek Yerler
Prag Gezilecek Yerler

10. yüzyıldan beri tarihi dokusunu korumaya devam eden Eski Kent Meydanı, bugüne kadar el değmemiş alanlardan birisidir. Prag’ın harika mimarisini görmek ve doyasıya yaşamak için mutlaka eski kent meydanına gidilmeli, Prag sokaklarında yürüyüşler yapılmalıdır. Dinlenmek için ise tercih edilmesi gereken yer mutlaka Eski kent Meydanı’nda bulunan kafeler ve restoranlar olmalıdır. Ayrıca eski kent meydanında sizleri müzisyenler ve sokak sanatçıları karşılayıp, sizlere eğlenceli dakikalar yaşatıyor. Prag alışveriş imkanları için burada açılan tezgahlara mutlaka göz atmalısınız.

1357 yılında 4. Charles tarafından eski bir köprünün yerine yaptırılan Charles Köprüsü, Prag gezilecek yerler arasındadır. Köprü üzerine 17. Yüzyılda çarpıcı heykeller eklenip, 1390 yılında tam olarak tamamlanmıştır. Charles adını ise ancak 19. Yüzyılda almıştır. Nehrin üzerinde yer alan bu köprü doğal ve tarihi güzelliklerin bir araya gelince nasıl güzel bir uyum yakaladığının göstergesi diyebiliriz.

Prag gezilecek yerler içerisinde görmeniz gereken yerlerden birisi de Yahudi Gettosu’dur. Eski Kent Meydanı ile Vltava Nehri arasında yer alan bu Yahudi Mahallesi, Josefov olarak da bilinmektedir. Prag’da bulunan bütün Yahudilerin evlerini boşaltıp bu alana yerleşmesi istenmiştir. 13. yüzyılda buraya yerleşen Yahudilerden kalan eserlerin birçoğu 19. yüzyılda yeniden düzenlenmek için yıkılsa da burada hala görülmesi gereken oldukça güzel yapılar vardır.

Çek hükümdarlarının oturduğu yer olan ve bugünde cumhurbaşkanın resmi ikametgahı olan Prag’a Kalesi, şehirde görülmesi gereken en önemli yerlerden birisidir.  Hradcany, yani Kale İçi olarak adlandırılan yerde bulunan Prag’a Kalesi turistlerin uğrak mekanlarından birisidir. Prag’a Kalesi etrafında bulunan; St Vitus Kalesi, Golden Lane ve Basilica of St George gibi yerleri hep birlikte gezmeniz mümkün.

Gizemli Altın yol Prag’ın efsanelere konu olmuş bir sokağı. Efsaneye göre bu sokak eski kimyacıların sıradan malzemeleri altın haline getirmek için baktıkları sokak olarak adlandırılmaktadır.  Ama bu anlatılan efsane hakkında kesin bir bilgi de yoktur. Çek-Yahudi yazar olan Franz Kafka bu sokakta barış ortamı olduğu için iki yıl boyunca burada yaşamıştır.

1980 yılında John Lenon ve The Beatles hayranları tarafından yapılan Lennon duvarı grafiti, söz ve alıntılar ile doludur. Prag’a gidildiği zaman mutlaka görülmesi gereken alanlardan biriside bu Lennon Duvarı’dır.

Komünizm müzesi içerisinde yer alan eserler, fotoğraflar, filmler ve heykeller komünizmi öğrenmeniz için güzel bir yerdir. Komünist yönetim ülkeyi terk etmek isteyen vatandaşları tutuklamış ve bu vatandaşlardan bazılarını öldürmüştür. İşte bu müze Komünizmi anlamak için görülmesi gereken en önemli yerlerden birisidir.

Prag’a gidildiği zaman mutlaka görülmesi gereken ve yapılması gereken aktivitelerden birisi tekne ile Vlatava Nehri üzerinde yolculuk yapmaktır. Prag’ın tarihi dokusunu farklı bir şekilde görmek, nehrin üzerinde güzel bir gezinti yapmak istiyorsanız mutlaka bu tekne turlarına katılmalısınız.

Mala Strana; 18. Yüzyılda Katolik din adamları ve soylular tarafından inşa edilen bir sokaktır. Eski kent meydanı ve Vlatana nehrinin karşısında yer alan bu sokak barok tarzını yansıtan alanlardan birisidir. Burada bulunan küçük dükkanlar Prag alışveriş için en iyi alanlardandır. Bunun yanında Prag gece hayatı için buralardaki barlar da ziyaret edilebilir.

Vlatana Nehri’nin sol tarafında bulunan Petrin Hill tepesi ziyaret edilmesi gereken yeşil alanlardan birisidir. Burada bulunan tepeye çıkmak için 299 adım atmak gerekir. Tepeden ise Eyfel Kulesi’nin peyzajlı bahçeleri ile Aziz Michael Kilisesinin minyatür versiyonu görülebilir.

Prag’da doğanın tadını çıkarmak için görülmesi gereken yerlerden birisi de Jeleni Prikop’tur. Eşsiz doğası ile sizi büyüleyecek olan bu alanda piknik yapıp gezebilirsiniz.

Prag’da görülmesi gereken oldukça ilginç alanlardan birisi de Zihin Labirentidir. Zihin labirentine girildiği zaman Alchemist’in odasına kilitleniyorsunuz. Bu odadan çıkmak için ise çözmeniz gereken bilmece ve bulmacalar var. 60 dakika süren bu macera size Prag’da farklı bir deneyim yaşatabilir.

Vizesiz gidilebilen Avrupa ülkeleri için tıklayın.

Prag’da Başka Neler Yapabilirim

Prag’a gidildiğinde tarihi ve doğal güzellikleri gördükten sonra tabii ki geriye alışveriş ve eğlence kalıyor.

Prag alışveriş için mutlaka Eski Kent meydanındaki tezgâhları ziyaret etmelisiniz. Buradan hediyelik eşyalar, kendiniz için farklı ürünler bulmanız mümkün. Bunun yanında Vysehrad kalesinin altında, nehrin kıyısına kurulan, Cumartesi günleri açılan Çiftçi Pazarı da ziyaret etmeniz gereken alanlardan birisidir. Burada taze pişmiş ekmek, kek, et ürünleri bulmanız mümkün. Taze sebze ve meyveler, turşular ve Prag’a özel tatlar bu pazar içerisinde yer almaktadır.

Prag Nerede
Prag Nerede

Prag gece hayatı oldukça canlıdır. Her müzik zevkine hitap eden farklı mekanlar bulunmaktadır. Özellikle Caz ve Klasik müzik dinlemek için Prag en iyi şehirlerden birisidir. Akşam yemeğinizi yerken canlı müzik dinleyebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Ayrıca kırsal bölgelerde yerel caz müzisyenlerini de dinleme imkânınız vardır. Bunların yanında daha eğlenceli bir mekân için ise Cross Club Prag’ın en önemli eğlence mekanlarından birisidir.

Prag ayrıca ünlü Çek birasını tatmak için en iyi yerlerden birisi. Doğal olarak üretilen Çek biraları diğer biralara göre daha hafiftir. 31’den fazla kaliteli bira tatmak istiyorsanız eğer Prag Bira Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Bunlar dışında Prag’da görmeniz gereken bir diğer alternatif ise Kukla gösterileridir. Şehir içerisinde birçok kukla yapan dükkân, kukla gösterileri sergilenen alanlar vardır. Ayrıca birde Kukla müzesi bulunmaktadır. Prag’da kukla gösterilerine katılmak için ise Ulusal Marinette Tiyatrosu veya Tiyatro Spejbla & Hurvinek’i ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here