Potur Ne Demek, Potur Nedir

Potur Ne Demek, Potur Nedir
Potur Ne Demek, Potur Nedir

Potur Ne Demek

Eskilerin daha sık kullandığı ve bildiği kavramlardan olan potur ne demek? Sorusunun birçok yanıtı vardır. Sözlük anlamı olarak diz kapağından aşağıya doğru dar inen pantolon veya potlu anlamı vardır. Buruşmuş, potlu, kıldan dokunan, kırmalı anlamlarına da gelmektedir.

Salaş Pantolon Nasıl Kombinlenir

Potur Nedir

Daha ayrıntılı bir şekilde potur nedir sorusunu cevaplayacak olursak; arka kısmı şalvar kadar bol, ön taraftan dize kadar geniş, ağı bir iki kırma ile toplanmış olan, diz kapağından itibaren aşağıya doğru bileklere kadar daralan, tozluk görünümünde dilciklerle biten pantolon benzeri giysiye denilmektedir. Hala günümüzde Anadolu’nun birçok yerinde bu pantolonları yöresel halk giymektedir. Yünden yapılan bu pantolon kışları çok kullanışlıdır. Ayrıca ülkemizde genellikle Kars ve Erzurum yörelerinde daha çok kullanılmaktadır. Potur diğer giyim ürünlerinde de çokça kullanılmıştır. Diğer bir değişle keçi kılı ile dokunan ürünlere potur denilmektedir. İçlik olarak da adlandırılan bu ürünler, soğuk yörelerde soğukta korunmak için oldukça fazla kullanılmaktadır. İngiliz kilotlusu olarak bilinse bile İngiliz tarzı bir iç giyim ürünü değildir.

Potur Pantolon Nedir

Erzurum-Kars yöresinde çok tercih edilen bu pantolonlar, yünde yapılan, arkası şalvara benzer şekilde bol ve paçalara doğru dar pantolonlardır.

Potur pantolon nedir? Sorusuna cevap verilirken yeni modern zaman tasarımları da göz önünde bulundurulmalıdır. Son dönemde moda dünyasında bu modeller çok fazla tercih edilmekte. Modern tasarımlar ile bu tarzdaki pantolonlarla modacılar ön plana çıkmaktadır.  Bu pantolonlar kimi yörelerde zıpka adı ile de anılmaktadır.

potur ne demek
potur ne demek

Cepleri 45 derecelik açı ile ön tarafta ve dar, dizden aşağı paçaları dar, paça tarafı yan taraftan az bir uzunlukta yırtmaçlı, kalın bel lastikli pantolon olan potur pantolon çok fazla kullanılmaktadır. Keçeden yapılmış olan bu pantolonların yanı sıra keçi kılı ile de dokunmuş potur pantolonlar mevcuttur. Farklı renkleri de mevcut olan bu pantolonlar çeşitleri ile herkesin son dönemlerde ilgisini çekmiştir. Rahatlığı ile çoğu insanın tercih ettiği bu modeller herkesin beğenisini toplamaktadır. Sizlerde soğuk bir yörede yaşıyor iseniz, potur pantolon tercih edebilirsiniz.

Potur Şapka Nedir

Potur şapka nedir diye sorulduğunda buna birçok cevap verebiliriz. Hollywood’un en eski dönemlerinde bu şapkaların çok popüler olduğu bilinmektedir. Keçi kılı ile dokunan bu şapkalar son dönemlerde de birçok kadın ve erkek için önemli aksesuarların arasına yer almaya başlamıştır. Şıklığına şıklık katmak isteyen çoğu kişi kıl dokuma bu şapkaları tercih etmektedir. Halk arasında kasket de denilen bu şapkalar, ilgi görmeye başlayınca farklı modellerle piyasaya sürülmeye başlandı.

Önceki İçerikKırıma Uğramak Ne Demek, Kırıma Uğramak Nedir
Sonraki İçerikKaide Ne Demek, Kaide Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.