Portatif Ne Demek, Portatif Nedir

Portatif Ne Demek, Portatif Nedir
Portatif Ne Demek, Portatif Nedir

Portatif Ne Demek

Portatif kelimesi, hem sıfat olarak hem de isim olarak farklı anlamlar taşıyan bir kelimedir. Sıfat anlamı taşınabilir demektir. Özellikle normalden daha hafif ve daha küçük bir boyutlara sahip olduğu için kolayca taşınabilir nesneler için bu sözcük kullanılır.

Örneğin portatif televizyon dendiği zaman taşınabilir bir televizyon anlatılmak istenir. Ya da bilgi teknolojilerinden örnek vermek gerekirse, bir yazılımın bir cihazdan veya sistemden başka bir cihaza veya sisteme taşınabilmesi de (transfer edilmesi), bu yazılımın taşınabilir olduğunu gösterir.

Türk Dil Kurumu sözlüklerinde portatif ne demek şeklinde bir arama yapılırsa daha çok yukarıda açıklanan sıfat anlamı üzerinde durulur. Bu kelime, katlanabilir olan veya katlanarak taşınabilir duruma getirilebilen anlamında kullanılır. Aynı zamanda sökülüp başka yerde kullanmak için yeniden kurulma özelliği olan nesnelere de portatif denir.

Portatif kelimesinin birçok eş anlamlısı bulunmaktadır: taşınabilir, kolay taşınabilir, taşıması kolay, transfer edilebilir, hafif, kompakt, kullanışlı, kolay yönetilebilir gibi.

Portatif Nedir

Kolayca taşınabilecek veya bir yerden bir yere götürülebilecek kadar hafif ve küçük nesnelere portatif denir. Örneğin bir radyo, akıllı telefon veya bilgisayar bu sınıfa giren cihazlardır.

Taşınabilir özelliği ön planda tutulursa, bir sabit telefonun bir yerden başka bir yere taşınması ya da bir mobil telefonun bir operatörden diğerine taşınması, bu cihaz ve hatların portatif (yani taşınabilir) özellikte olduğunu gösterir.

Kısaca portatif nedir sorusuna verilecek en anlamlı cevap taşınabilir olmasıdır. Aşağıda bu sözcüğün farklı kullanımları için örnekler verilmiştir:

  • İlk dizüstü ve portatif bilgisayarlar sadece disket sürücülere sahipti.
  • Daha önce okulun spor sahası olarak kulanılan bölgesine bir dizi portatif eşya konulmuş.
  • Dersliklerin büyük çoğunluğu ana binadadır, bir kısmı ise kampüsün güneybatı köşesinde bulunan portatif binalarda bulunmaktadır.
  • Okul nüfusu son yıllarda azaldığı bütün portatif derslikler kaldırılmıştır.
  • Artan talebi karşılamak için raflara portatif ekipman eklendi.

Bu sınıftaki cihaz ve ekipmanların avantajı, daha yüksek taşınabilirliğidir. Kolayca taşınabilecek kadar hafif ve küçük olma kalitesine taşınabilirlik veya portatif olma özelliği denmektedir. Örneğin mobil telefon numara taşınabilirliği, operatörün değiştirilmesi durumunda müşterilerin cep telefonu numaralarını koruyabilmelerine imkan vermektedir.

Bilgisayar teknolojilerinde ise bu sözcük, donanımı tanımlamak için kullanılmışsa, taşınabilir, küçük ve hafif anlamına gelmektedir. Portatif bir bilgisayar, kolayca taşınabilecek kadar küçük bir bilgisayardır. Bunlar dizüstü bilgisayaralar ve tabletlerdir.
Eğer bu sözcük yazılımı tanımlamak için kullanılmışsa, yazılımın çeşitli bilgisayarlarda çalışabilme yeteneğine sahip olduğu anlamına gelmektedir. Taşınabilir ve makinadan bağımsız olması yani belli bir donanıma bağlı olmadan çalışabilmesi, yazılımın taşınabilir  özelliğidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here